niedziela, 26 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Grypa szaleje

Grypa szaleje

Grypa szaleje
Data publikacji: 2016-02-17 08:42
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:54
Wywietleń: 1703 120294

Prawie 4,5 tysiąca zachorowań na grypę i zakażenia grypopodobne zachodniopomorski sanepid zarejestrował w drugim tygodniu lutego - to nieco mniej niż tydzień wcześniej. Ale chorych wciąż jest dużo. Jesteśmy bowiem w samym środku sezonu grypowego.

Z tzw. meldunku epidemiologicznego przygotowanego przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Szczecinie wynika, że w tym roku chorujemy na grypę prawie dwukrotnie częściej niż w 2015. Jak nas poinformowała Małgorzata Kapłan, rzeczniczka prasowa Sanepidu, w pierwszym tygodniu lutego zarejestrowano (na podstawie informacji uzyskanych od lekarzy) 4573 przypadki zachorowań na grypę i zakażenia grypopodobne. Z kolei między 8 a 15 lutego zachorowało 4430 osób.

Z danych uzyskanych z Sanepidu wynika, że w ostatnim tygodniu potwierdzono badaniem PCR 42 przypadki grypy. Wśród nich znalazło się pięcioro chorych na grypę AH1N1 (potocznie nazywaną świńską) - wszyscy pacjenci z tym wirusem byli hospitalizowani.

Pracownicy WSS-E podkreślają, że przypadki grypy, które zostały potwierdzone laboratoryjne, dotyczą pacjentów z poważnymi powikłaniami pogrypowymi. Specjaliści tłumaczą ponadto, że AH1N1 jest obecnie wariantem krążącym, czyli dość często spotykanym - ani bardziej ani mniej groźnym od innych. Chorzy trafiają do szpitala nie ze względu na typ grypy lecz na ciężki przebieg choroby: wysoką gorączkę, bóle mięśni i gardła a nawet duszności. Poza tym w przypadku, kiedy przez ostatnie 3-4 dni leczenie objawowe nie przynosiło rezultatu.©℗

(lw)

fot. Robert WOJCIECHOWSKI/Archiwum

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie