Piątek, 01 marca 2024 r. 
REKLAMA

Grypa szaleje

Data publikacji: 17 lutego 2016 r. 08:42
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:44
Grypa szaleje
 

Prawie 4,5 tysiąca zachorowań na grypę i zakażenia grypopodobne zachodniopomorski sanepid zarejestrował w drugim tygodniu lutego - to nieco mniej niż tydzień wcześniej. Ale chorych wciąż jest dużo. Jesteśmy bowiem w samym środku sezonu grypowego.

Z tzw. meldunku epidemiologicznego przygotowanego przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Szczecinie wynika, że w tym roku chorujemy na grypę prawie dwukrotnie częściej niż w 2015. Jak nas poinformowała Małgorzata Kapłan, rzeczniczka prasowa Sanepidu, w pierwszym tygodniu lutego zarejestrowano (na podstawie informacji uzyskanych od lekarzy) 4573 przypadki zachorowań na grypę i zakażenia grypopodobne. Z kolei między 8 a 15 lutego zachorowało 4430 osób.

Z danych uzyskanych z Sanepidu wynika, że w ostatnim tygodniu potwierdzono badaniem PCR 42 przypadki grypy. Wśród nich znalazło się pięcioro chorych na grypę AH1N1 (potocznie nazywaną świńską) - wszyscy pacjenci z tym wirusem byli hospitalizowani.

Pracownicy WSS-E podkreślają, że przypadki grypy, które zostały potwierdzone laboratoryjne, dotyczą pacjentów z poważnymi powikłaniami pogrypowymi. Specjaliści tłumaczą ponadto, że AH1N1 jest obecnie wariantem krążącym, czyli dość często spotykanym - ani bardziej ani mniej groźnym od innych. Chorzy trafiają do szpitala nie ze względu na typ grypy lecz na ciężki przebieg choroby: wysoką gorączkę, bóle mięśni i gardła a nawet duszności. Poza tym w przypadku, kiedy przez ostatnie 3-4 dni leczenie objawowe nie przynosiło rezultatu.©℗

(lw)

fot. Robert WOJCIECHOWSKI/Archiwum

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA