Wtorek, 27 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Prezydent Duda w Chinach

Data publikacji: 25 listopada 2015 r. 19:37
Ostatnia aktualizacja: 18 czerwca 2018 r. 22:46
Prezydent Duda w Chinach
Fot. PAP/Jacek Turczyk  

 Mam wielkie nadzieje, że strategiczne partnerstwo między Polską a Chinami będzie kontynuowane – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas środowego spotkania w Pekinie z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Prezydent przebywa z kilkudniową wizytą w Państwie Środka.

– Ogromnie się cieszę, że w ciągu pierwszych czterech miesięcy sprawowania przeze mnie urzędu prezydenta Rzeczypospolitej mogę odwiedzić wielkie mocarstwo, jakim są Chiny – powiedział Duda. Xi Jinping z kolei ocenił, że od objęcia stanowiska prezydent Duda aktywnie dba i silnie promuje rozwój relacji dwustronnych. Dodał, że umieszczenie Chin – jedynego państwa azjatyckiego - w planach zagranicznych w pierwszych 100 dniach prezydentury jest wyrazem wagi, jaką Duda przywiązuje do relacji chińsko-polskich.

W części nieoficjalnej spotkania prezydenci poruszyli tematy współpracy gospodarczej, terroryzmu, bezpieczeństwa, pokoju na świecie. Dużo czasu poświęcili rozmowie o zwiększeniu nie tylko handlu i inwestycji, ale także wymianie i współpracy w dziedzinie badań naukowych i kultury. W obecności prezydentów podpisano memoranda: o porozumieniu między bankami BGK i największym bankiem świata ICBC, o porozumieniu między ICBC a Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych, a także o współpracy w dziedzinie turystyki.

Z kolei w czwartek ma zostać podpisane memorandum o porozumieniu pomiędzy rządem chińskim a polskim, dotyczące wspólnego wspierania inicjatywy "Jeden Pas i Jeden Szlak". Projekt zakłada budowę i modernizację sieci połączeń lądowych i morskich między UE a Chińską Republiką Ludową.

Duda zaprosił Xi do Polski na przyszły rok. (pap)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Rolnik,
2015-11-27 00:47:46
A ogladajac PO-stkomunistow na ostatnich zdjeciach... to PO-nownie rozgrzani sa do czerwonosci czy przybieraja kolory "burakow"...! !
Observer,
2015-11-26 11:55:11
A ja uwazam ze moze bylo by lepiej, by Prezydent zmniejszyl jak na razie Swoje wyjady zagraniczne...nim Polityczna sytuacja w Polsce bardziej sie uspokoi i ustabilizuje ! Gdyz "rozwscieczeni" PO-razka PO-stkomunisci wraz z PSL-em, zaczynaja maksymalnie "mieszac, gmatwac" i utrudniac...juz poczatkowe dzialania obecnego Rzadu ! Jak by nie patrzyl i nie liczyl, to jak na razie..."rozwscieczone Licho nie spi" ! !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA