Środa, 29 listopada 2023 r. 
-1 szczecin
REKLAMA

Gotowy akt oskarżenia. 19 magików od oleju

Data publikacji: 19 lipca 2019 r. 07:01
Ostatnia aktualizacja: 19 lipca 2019 r. 20:51
Gotowy akt oskarżenia. 19 magików od oleju
 

Kolejne przestępstwa paliwowe. Śledztwo w tej sprawie zakończyła szczecińska prokuratura. Straty w podatku akcyzowym sięgają 17 milionów złotych, a w VAT co najmniej 7,5 miliona złotych. 

Prokurator okręgowy w Szczecinie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko dziewiętnastu członkom zorganizowanej grupy przestępczej popełniającym przestępstwa skarbowe. Miały one polegać na uszczupleniu należności wynikających z dokonywania transakcji wyrobami akcyzowymi.

- Mechanizm działania grupy polegał na nabywaniu na terenie Niemiec oleju napędowego, a następnie mieszaniu go z innymi substancjami chemicznymi. Wytworzona substancja nie spełniała wymagań jakościowych dla oleju napędowego. Następnie tak zmieszane paliwo deklarowane było przed organami podatkowymi jako tzw. olej formowy, objęty na terenie Niemiec stawką akcyzy 0 proc. i transportowany do Polski, gdzie podlegał dalszej dystrybucji oraz sprzedaży jako olej napędowy. Jednocześnie członkowie grupy przy wykorzystaniu w tym celu powołanych podmiotów gospodarczych zarejestrowanych na terenie Polski oraz innych krajów w tym Czech, Słowacji, Litwy, Łotwy i Cypru deklarowali dokonywanie transakcji trójstronnych polegających na nabyciu produktu ropopochodnego na terytorium Niemiec i jego natychmiastowym zbyciu podmiotom trzecim działającym poza granicami Polski - informuje prokuratura. 

W toku śledztwa ustalono uszczuplenie w podatku akcyzowym w kwocie 17 milionów złotych oraz VAT na co najmniej 7,5 miliona złotych. Oskarżeni utrudniali śledztwo dokonując transakcji bankowych wskazujących, iż przelewane środki pochodziły ze sprzedaży i pośrednictwa w sprzedaży oleju formowego. W rzeczywistości tego nie było. Członkom grupy grozi kara pozbawienia wolności do 15 lat.

Śledztwo w tej sprawie nadzorował Wydział II do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Szczecinie, a prowadzili funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

(dar) 

Fot. Robert Stachnik (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

XYZ
2019-07-19 20:10:01
Niektórzy nie zauważyli że czas PO-PSL skończył sie w 2015. Chyba siłą rozpedu lecieli aż oniemieli
Doszli wiec do wniosku :
2019-07-19 12:58:33
Ze im lepiej sie po-smaruje - to tym lepiej sie po-jedzie...!!
bez litości
2019-07-19 09:51:06
Tępić złodziejstwo i oszustów, choćby chodziło o litr oleju. Aż się w głowie nie mieści, że tacy bandyci są wśród nas.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA