Środa 29 września 2021r. 
REKLAMA

Gorąco na sesji sejmiku

Data publikacji: 2021-01-28 14:53
Ostatnia aktualizacja: 2021-01-29 09:25
Gorąco na sesji sejmiku
Rafał Niburski został nowym radnym sejmiku zachodniopomorskiego. Fot. twitter.com/rniburski  

Na czwartkowej sesji sejmiku zachodniopomorskiego było, jak zazwyczaj, bardzo gorąco. I nie przeszkodził w tym fakt, że odbywała się ona online. Radni spierali się nie tylko o sprawy regionalne, ale i o dofinansowanie organizacji pozarządowych związanych ze sprawami kobiet czy politykę międzynarodową.

Posiedzenie zaczęło się od ślubowania nowego radnego Prawa i Sprawiedliwości, Rafała Niburskiego. Zastąpił Zbigniewa Boguckiego, który pod koniec ubiegłego roku objął funkcję wojewody zachodniopomorskiego. Niburski wcześniej był radnym w Radzie Miasta.  

Program antyprzemocowy

Sprawą, która połączyła radnych wszystkich opcji, był program przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Zakłada on między innymi przeprowadzenie szkoleń dla policjantów, sędziów, kuratorów etc. 

- Wzrasta liczba przypadków znęcania się - informował Zbigniew Chojecki z Koalicji Obywatelskiej. - Kiedyś ofiary zaczynały od założenia Niebieskiej Karty. Teraz od razu wzywają policję. Jako prawnik widzę, że zjawisko wzrasta. Sądy w ostatnim roku praktycznie zawsze stosują tymczasowe aresztowanie oprawcy.

Małgorzata Jacyna - Witt, przewodnicząca klubu PiS, przypomniała, że minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wprowadził zasady, wedle których to sprawca przemocy musi się wyprowadzić z domu, w którym mieszka z ofiarą. Wcześniej bardzo często zdarzało się, że to bita kobieta musiała szukać jakiegoś schronienia. 

Wszyscy radni głosowali za przyjęciem programu antyprzemocowego. 

Geblewicz: Mamy do czynienia z absurdalną cenzurą

Co do innych spraw - zgody nie było. Koalicja Obywatelska przygotowała uchwałę o wniesieniu skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na decyzję wojewody, który unieważnił grudniowy apel Urzędu Marszałkowskiego do premiera, aby nie wetował unijnego budżetu. 

- Mamy do czynienia z absurdalną cenzurą ze strony wojewody - stwierdził marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz - Wojewoda zarzucał, że sejmik uzurpuje sobie prawo do prowadzenia polityki zagranicznej. Ale to stanowisko było skierowane do polskiego rządu. Więc jaka to polityka zagraniczna?

Marszałek stwierdził, że apel do premiera był uzasadniony, bo ewentualne weto mogło zaszkodzić ekonomicznym interesom regionu. 

Politycy PiS oceniali, że to stanowisko jest kompletnie pozbawione sensu, bo polityka międzynarodowa nie leży w kompetencjach samorządu, poza tym sprawa weta i tak już jest nieaktualna. Zarzucili KO robienie "politycznej hucpy". 

- Mi jest przykro, że taki show polityczny jest uprawiany podczas obrad sejmiku - skomentował Paweł Mucha z PiS.

Skarga do WSA zostanie wniesiona. 

Apel o wsparcie kobiet

Pojawił się także pomysł klubu KO, aby przyjąć stanowisko o wsparciu kobiet na Pomorzu Zachodnim. 

- W tym momencie, gdy kobietom zabiera się możliwość decydowania o własnych losach, powinniśmy solidaryzować się z kobietami, które manifestują w obronie prawa wyboru - mówił Wojciech Dorżynkiewicz z KO.  

- Podczas dzisiejszej sesji zajmujemy się szczytem Rady Europejskiej, skarżeniem postępowania nadzorczego, a teraz zajęliśmy się aborcją - ripostował Paweł Mucha. - I to jest działanie samorządu w szczycie pandemii, wobec problemów zachodniopomorskich przedsiębiorców. Jest mi wstyd. 

Dyskusję wzbudził także pomysł, aby przeznaczyć 100 tysięcy złotych dla organizacji pozarządowych zajmujących się sprawami kobiet.

Ostatecznie sejmik przyjął stanowisko wspierające kobiety manifestujące "w obronie prawa wyboru i decydowania o własnym życiu".

- Już dzisiaj widzimy, że wiele kobiet spotyka się z represjami i problemami natury prawnej tylko z powodu uczestniczenia w manifestacjach, które przetoczyły się przez całą Polskę po ogłoszeniu wyroku. Wyroku, który zburzył delikatny konsensus społeczny w tak osobistych i traumatycznych decyzjach dotykających kobiety i ich bliskich – podsumował Geblewicz. - Teraz, po publikacji wyroku, skala problemów, z którymi będą się musiały mierzyć kobiety, będzie o wiele większa. Dlatego chcemy skierować konkretne środki na pracę organizacji pozarządowych, które niosą pomoc w takich przypadkach. Pieniądze zostaną rozdysponowane w drodze konkursu.

Ale zdaniem Jacyny - Witt stanowisko zostało podjęte w sposób wątpliwy prawnie.

- Najpierw uchwała została odesłana do wnioskodawcy, czyli do PO i na komisję, żeby zmienić treść uzasadnienia, a następnie prawnik Kalina (nawet nie adwokat, czy radca prawny), obsługujący Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego, prywatnie mąż wiceprzewodniczącej sejmiku Kaliny, prowadzącej posiedzenie, poddał w wątpliwość prawidłowość głosowania i nie wchodząc w szczegóły, uchwała z poprawkami wykonanymi na kolanie, została przegłosowana przez 15 radnych, gdzie qorum sejmiku to radnych 16 - skomentowała radna.

Politycy kłócili się również o pomoc rządu dla gmin nadmorskich z naszego regionu. Według Geblewicza jest niedostateczna - powoływał się na skargi przedsiębiorców, którzy nie dostali pieniędzy obiecanych przez premiera. Jacyna - Witt stwierdziła, że do naszego regionu trafiło ok. 6 miliardów z Tarczy Antykryzysowej. 

W sesji wziął udział także wojewoda zachodniopomorski. Przekazał informacje o przebiegu walki z epidemią w naszym regionie. ©℗

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Barbara
2021-01-31 17:00:07
Do p. Muchy - zalecam powtórkę z gramatyki: nie - " mi jest przykro.... tylko - ... jest mi przykro....
Oburzona
2021-01-29 09:22:34
Jestem przeciwna sponsorowaniu strajku kobiet w wys.100 tysięcy zł z podatków, które podwyższa się ciągle mieszkańcom. Można przekazać je na np. onkologię, rehabilitację, ratować małe firmy, wspierać rodziny z chorymi dziećmi itp. Potrzebujących jest dużo, dużo więcej cały czas a nie teraz lekką rączką wyrzucać 100tys. na niszczenie Polski.
haha
2021-01-29 08:33:35
a co na to Pacyna-Shit?
Piotr
2021-01-29 07:56:32
Panie Pawełku Mucha, celownika ,,mi" nie używa się na początku zdania.Powinno być ,,mnie"".Proponuję korepetycje w celu uzupełnienia brakującej wiedzy, nie tylko w dziedzinie ojczystego języka.
acotam
2021-01-29 06:29:18
Panie Mucha jak sie Panu nie podoba nie musi być Pan radnym, posłuchaj Pan swojego niedawnego pryncypała Adriana
Tom
2021-01-28 22:44:02
Byłbym za przywróceniem działania restauracji, jednak to co widziałem w sezonie, kiedy obowiązywały pewne obostrzenia, większość przedsiębiorców miała gdzieś zdrowy rozsądek i obowiązujące przepisy, aby się tylko zarobić. Boje się, że teraz przy takiej zgodzie bylo by podobnie. Tak naprawdę zarówno restauracje czy siłownie powinny działać, ale ich zarządcy powinni rzetelnie przestrzegać rygorów, a nie tylko udawać, że się to robi...
nieroby
2021-01-28 19:27:44
I co? Udało się 100tys zł wywalić w błoto?
RAJMUNDZIK
2021-01-28 19:08:11
PO KIEGO GRZYBA SĄ SEJMIKI??????????????????????
Wacek Rondelek
2021-01-28 17:27:04
Aby więcej takich głupot nie trzeba było czytać, należy "wymiśkować" członków PO i PiS, SLD też się załapie...
„restrukturyzację”
2021-01-28 17:06:04
Przyglądam się temu, co robi prezes Obajtek, budowaniu wielkiego czebola i już mózg mi pracuje, jak ten czebol będziemy restrukturyzować za jakiś czas, bo wiadomo, że tak to nie może funkcjonować
Porównał ją
2021-01-28 17:04:46
Poseł PO w rozmowie przekonywał, że po ewentualnym wygraniu wyborów jego formacja musi przeprowadzić prawdziwą rewolucję gospodarczą. Porównał ją do… reform Balcerowicza i Lewandowskiego.
Zmarszczony
2021-01-28 17:02:27
Radna Jacyna mówi o 6 miliardach pomocy, ale to dla GÓRALI, a nie dla ceprów nad morzem. Ci na pomoc czekają! Kolejne kłamstwo z ust najmądrzejszej radnej PiS. Dziś posłowie na komisji dowiedzieli się, że nadmorskie gminy na pomoc liczyć nie mogą!!!
analfabeta
2021-01-28 16:33:18
"- Mi jest przykro, że taki show polityczny jest uprawiany podczas obrad sejmiku - skomentował Paweł Mucha z PiS”. MNIE - tego doradca prezesa NBP się nie nauczył!
A to Polska właśnie
2021-01-28 16:25:29
Prawa kobiet przedmiotem sporu.....
vit
2021-01-28 16:10:33
Jacynka ,przytul Pawelka ,bo sie rozplacze.
Jędrek
2021-01-28 16:05:10
Jacy są żałośni w swojej totalności politycy z rozpadającej się partii
ja
2021-01-28 15:57:12
"Jest mi przykro"-skomentowal Pawel Mucha.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ