Sobota 02 lipca 2022r. 
REKLAMA

Gorąca dyskusja na sesji. Radni o płacach nauczycieli

Data publikacji: 2019-04-23 18:02
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:38
Gorąca dyskusja na sesji. Radni o płacach nauczycieli
 

Wtorkowa sesja Rady Miasta została zdominowana przez gorące i pełne emocji spory na tematy oświatowe.

Pierwszym punktem wtorkowej sesji Rady Miasta było stanowisko radnych PiS, by podwyżka pensji nauczycieli w Szczecinie została sfinansowana z budżetu miasta. Ta propozycja oraz kolejne pomysły związane ze szczecińska oświatą połączone z bardzo emocjonującą i gorącą dyskusją (a raczej słownymi przepychankami na temat co, który rząd zrobił, a co nie zrobił dla nauczycieli) zajęły radnym ponad cztery godziny obrad. Odpowiadając na propozycję PiS prezydent Szczecina Piotr Krzystek zaprezentował szczegółowe dane dotyczące finansowania oświaty w mieście.

- Nauczycielskie pensje to zadanie rządu a nie samorządu. Mimo to dokłada do wypłat 130 mln zł rocznie, bo oświatowa subwencja przekazywana z budżetu państwa nie wystarcza. Mówienie, że z budżetu miasta można sfinansować podwyżki dla nauczycieli, to mrzonka - stwierdził prezydent.

Według danych miasta od 2004 roku, czyli wprowadzenia nowego systemu finansowania samorządów, Szczecin, podobnie jak i inne jednostki samorządu terytorialnego coraz więcej dopłaca do oświaty.

- Gwałtowny wzrost nastąpił w latach 2017 i 2018. Źle zostały wyliczone również podwyżki dla nauczycieli oraz dwukrotnie wzrosły wydatki majątkowe związane z dostosowaniem szkół do wymogów reformy. Subwencja przekazywana przez rząd nie pokrywa w 100 procentach wydatków na działania w sferze oświaty. W Szczecinie zadania związane z tą sferą, to największa część całego budżetu miasta. Nakłady są równe sumie wydatków na sześć innych sfer budżetu - bezpieczeństwo, gospodarkę komunalną, komunikację publiczną, gospodarkę mieszkaniowe, kulturę oraz sport. Tylko w ciągu ostatnich czterech lat dopłaty w Szczecinie wzrosły ze 159 mln zł do rekordowej kwoty 213,8 mln zł. Szacuje się, że w 2019 roku kwota ta będzie jeszcze wyższa - mówił Krzystek.

Dodatkowo podwyżka wynagrodzeń nauczycieli, wprowadzona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w 2018 roku, nie miała pokrycia w subwencji oświatowej.

- To dodatkowe obciążenie. Szczecin na pokrycie ministerialnych podwyżek przeznaczył ponad 20 mln złotych - dodał Krzystek.

Prezydent odniósł się także do strajku nauczycieli.

- Jestem zdziwiony, że w negocjacjach w Centrum Dialogu Społecznego nie biorą udziały przedstawiciele samorządów. A przecież to samorząd jest pracodawcą dla nauczycieli. Pojawia się także kwestia czy strajkujący nauczyciele powinni otrzymać wynagrodzenie za czas, w którym nie wykonują swoich obowiązków służbowych. W Szczecinie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie będzie wypłacane. Ale środki, które miały zostać przekazane na wynagrodzenia pozostają w tzw. budżecie oświatowym. Najważniejsza jest realizacja programu przez dzieci. Dlatego zaproponujemy dyrektorom szczecińskich szkół zorganizowane zajęć dodatkowych, za które miasto zapłaci. Dzięki temu będą oni mogli zostać sklasyfikowani - zapewnił Krzystek.

W głosowaniu stanowisko radnych PiS nie zostało przyjęte. W odpowiedzi na ich propozycje radni Koalicji Obywatelskiej (proprezydenckiego klubu Bezpartyjni i Platformy Obywatelskiej) przygotowali dwa swoje stanowiska. Pierwsze z nich dotyczy sporu pomiędzy środowiskiem pracowników oświaty, reprezentowanym przez związki zawodowe, a rządem. Drugie - pomocy prawnej i ekonomicznej dla dyrektorów strajkujących szkół oraz placówek oświatowych. Oba stanowiska oraz projekt zmiany ubiegłorocznej uchwały dotyczącej dodatków dla nauczycieli (oraz zwrotu przez państwo do budżetu Szczecina 68 mln złotych - środków poniesionych przez miasto na reformę oświaty w mieście, z których mogłyby być sfinansowane podwyżki dodatków nauczycielskich) zostały przyjęte.

(dar)

Fot. Ryszard Pakieser

Na zdjęciu: - Nauczycielskie pensje to zadanie rządu a nie samorządu. Mimo to dokłada do wypłat 130 mln zł rocznie - stwierdził prezydent Piotr Krzystek,

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

chwilkowski
2019-04-24 15:17:57
Nauczyciel matematyki lub polskiego musi zarabiac wiecej niz wf czy plastyki. A pensje nauczyciela powinien ustalac dyrektor > w Warszawie wyzsza w Pcimiu nizsza. NO i budynek szkolny nie musi byc panstwowy czy samorzadawy co niestety jest socjalistyczna tradycja w post-pruskim Szczecinie.
Nilek
2019-04-24 13:37:35
Pan Krzystek sam sobie zaprzecza: raz mówi, że sprawa wynagrodzeń nauczycieli to sprawa rządu a raz, że to samorząd (a więc i on sam) jest pracodawcą dla nauczycieli - ale oczywiście jak KAŻDEGO PRACODAWCĘ nie dotyczą go pensje - śmieszne. Ciekawe ile by zabrakło do "mrzonki" gdyby pieniądze na budową stadionu i jego późniejsze utrzymanie przeznaczyć na podwyżki - może to jednak nie byłaby mrzonka? Może jakieś KONKRETNE WYLICZENIE PANIE PREZYDENCIE a nie tylko mrzonki ?
płace
2019-04-24 13:24:10
...katecheta zarabia 4 tyś - jak jest różnica między nauczycielem fizyki lub innego przedmiotu .... może PISdowaci to wyjaśnią .....
Uzupelnienie do...O
2019-04-24 11:21:39
I ta PO-nad PO-lowa... to jak zwykle bez-Radni !!
O
2019-04-24 07:24:57
Musi to być dobrze płatny zawód, bo ponad połowa radnych to nauczyciele, ich rodziny to nauczyciele. Tak mówili radni na sesji.
szczecinianin
2019-04-24 06:52:43
Żadna inwestycja w Szczecinie w ostatnich latach prowadzona przez miasto nie jest zrobiona dobrze i w terminie. A ci zajmują się polityką zamiast miastem i mieszkańcami. Do roboty nieudolni
A za dni PrO-testow... Nauczy-cie-liii
2019-04-24 00:08:05
Gdy Nie pracowali i rowniez PO Miescie Se Spacerowali... niech zaplaca te Zwiazki Zawodowe - ktore Im te PrO-testy Zorganizowaly !! Natomiac Ci Pedagodzy i Wolontariusze... ktorzy przyczynili sie: ze Matury i inne Egzaminy Mlodziezy sie odbyly powinni dostac Extra Premie za to - ze staneli na Wysokosci Swego Pedagogicznego Zadania w stosunku do Egzaminowanej w tym okresie Mlodziezy !!!
Temida
2019-04-23 19:40:11
dziwie sie osobom z wyksztalcenia prawnikow z dyplomem Uniwersytetu szczecinskiego ze TAK sobie komplikuja zycie i prace zajmujac sie wyplata pensji dla grona pedagogicznego. Swiat to uregulowal tak: kazdy Obywatel danego kraju w ktorym mieszka placi podatek od "nieruchomosci" czyli: tereny, domy, mieszkania - jeden raz w roku i ta kwota jest rozdysponowywana na oswiate w danym regionie administracyjnym - a tu U nas w Szczecinie musza byc wazni lub nie-wazni aby nerwy psuc i Oswiacie i uczniom!! czy to jest POWAZNE Panie Prezydencie i Radni Miasta Szczecin!!!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA