Co prawda mamy chwilową przerwę od upałów, ale wkrótce można się spodziewać wzrostu temperatury, a te z pewnością nie sprzyjają zapałowi do pracy. Gdy skwar się leje z nieba dodatkowe obowiązki mają pracodawcy.
- To przede wszystkim obowiązek zapewnienia nieograniczonej ilości wody do picia, wówczas, gdy osoby pracujące na zewnątrz muszą mierzyć się z temperaturą wyższą niż 25 stopni C, a zatrudnieni w pomieszczeniach, gdy temperatura przekracza 28 stopni C – wyjaśnia Ewelina Kolanowska-Wrońska, rzecznik Okręgowego Inspektoratu Pracy w Szczecinie. - Co istotne, woda musi być dostarczona - pracodawca nie może np. dać nam pieniędzy na napoje i powiedzieć, że musimy kupić je sobie sami. Taka praktyka jest niezgodna z prawem. Zaleca się, aby pracujący na dworze mieli możliwość odpoczynku w cieniu, by przerwy w obowiązkach były częstsze.
Gdy żar się leje z nieba, trzeba wprowadzić inną organizację pracy, a nawet ją skrócić, jednak taka przerwa nie może wiązać się z niższym wynagrodzeniem. Pracownik musi pamiętać o odpowiednich ubraniach, chroniących przed nadmierną ekspozycją na słońce. W przypadku prac brudnych powinna być dostarczona woda do umycia, przynajmniej 90 litrów dziennie na osobę.
- Kilka lat temu weszło w życie rozporządzenie dotyczące operatorów żurawi wieżowych i szybkomontujących. Zgodnie z przepisami, niedopuszczalne jest obsługiwanie żurawia, jeżeli temperatura w jego kabinie jest niższa niż 18 st. C albo wyższa niż 28 st. C. W przypadku temperatury w kabinie żurawia przekraczającej 28 stopni C, każdy żuraw powinien być wyposażony w urządzenie umożliwiające dostosowanie warunków panujących w kabinie do obowiązujących przepisów. W przeciwnym razie żuraw nie może być obsługiwany - przypomina E. Kolanowska-Wrońska. - W biurach, gdzie zainstalowana jest klimatyzacja, choć nie ma obowiązku jej montowania, trzeba zadbać o to, by była sprawna, nie może ona również powodować przeciągów czy wyziębień.
Szczególną ochroną w upały objęte są kobiety w ciąży i osoby, które nie ukończyły 18. roku życia. Przepisy BHP zakazują młodzieży pracę w pomieszczeniach, gdzie przekroczona jest granica 30 stopni C, a wilgotność powietrza przekracza 65 procent.
Okręgowy Inspektorat Pracy często otrzymuje pytania od pracowników, ale i pracodawców, jak należy zabezpieczyć się i przygotować do pracy w upalne dni. Na szczęście skarg na łamanie przepisów w tym względzie jest niewiele.
(kel)