środa, 15 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Gawłowski nie przyszedł do sądu. „Najważniejszym oskarżonym jest Tomasz P.”

Gawłowski nie przyszedł do sądu. „Najważniejszym oskarżonym jest Tomasz P.”

Gawłowski nie przyszedł do sądu. „Najważniejszym oskarżonym jest Tomasz P.”
Data publikacji: 2020-06-04 13:39
Ostatnia aktualizacja: 2020-06-05 12:42
Wywietleń: 1049 457998

Najważniejszym oskarżonym jest Tomasz P., Stanisław Gawłowski jest oskarżonym najbardziej znanym - ocenił sędzia Grzegorz Kasicki podczas kolejnej odsłony procesu w sprawie afery melioracyjnej, który toczy się w Sądzie Okręgowym w Szczecinie. W czwartek wyjaśnienia składali oskarżeni mniej istotni.

Od Tomasza P., byłego dyrektora Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, sprawa się zaczęła. Został zatrzymany w 2014 roku. Usłyszał kilkanaście zarzutów, w tym związane z przyjmowaniem łapówek. Przeciwko niemu świadczyły zapisy z podsłuchów. Rozpoczął współpracę z organami ścigania i opowiedział o korupcyjnym procederze w Zarządzie Melioracji. M.in. na podstawie jego wyjaśnień - oraz wyjaśnień biznesmena Krzysztofa B. - postawiono zarzuty także Gawłowskiemu, obecnemu senatorowi, a wcześniej wiceministrowi środowiska i szefowi Platformy Obywatelskiej w naszym regionie.

"Byłem w szoku"

Obrońcy Tomasza P. i Krzysztofa B. wnioskowali o to, by ich klientów, którzy już wypowiedzieli się w sądzie i liczą na nadzwyczajne złagodzenie kary, wyłączyć z dalszego postępowania. Sędzia odparł, że na tym etapie procesu nie może tego zrobić.

- Sąd może  o tym przesądzić dopiero po przeprowadzeniu pełnego postępowania dowodowego - tłumaczył sędzia. - To jest kwestia wiarygodności panów P. i B. oraz kwestia wiarygodności pana Gawłowskiego i osób z nim związanych. Gdybym wyłączając tę sprawę, przesądził tę kwestię, druga strona słusznie mogłaby powiedzieć, że sąd zajmuje stanowisko w tym głównym nurcie. Inaczej mówiąc: widziałbym możliwość, że musiałbym powiedzieć, że istnieje prawdopodobieństwo, że panowie P i B są wiarygodni. W tym momencie nie mogę tego powiedzieć. Z punktu widzenia interesów panów P. i B. nie jest to kłopot, bo nie mają obowiązku stawiania się na rozprawach. Z punktu widzenia interesu wymiaru sprawiedliwości nie jest dobrze wyłączanie głównych oskarżonych w sprawie. A głównym oskarżonym jest pan P. Pod kątem politycznym pan Gawłowski jest najbardziej znaną osobą. Z punktu widzenia ilości zarzutów, wagi zarzutów, głównym oskarżonym jest jednak pan P.

Wyjaśnienia złożył m.in. Mariusz Sz., o którym P. powiedział, że dostawał od niego łapówki. Sz. wszystkiemu zaprzeczył.

- Byłem w szoku, gdy dowiedziałem się, że P. powiedział, że coś mu dałem - mówił Sz. - Prędzej spodziewałbym się, że ktoś z rodziny mnie zdradzi.

Pierwsza taka rozprawa

Najdziwniej zrobiło się, gdy do głosu doszedł kolejny oskarżony, Zbigniew S. Nie przyznał się do stawianych mu zarzutów, choć wcześniej zrobił to przed prokuratorem - i wtedy wyraził nawet żal. Podpisał to przyznanie się. Teraz nie był w stanie wyjaśnić, dlaczego wtedy to powiedział. Stwierdził, że może to "pomroczność jasna".

Czwartkowa rozprawa była pierwszą, na której Stanisław Gawłowski nie stawił się osobiście. Przypomnijmy, że były wiceminister środowiska ma siedem zarzutów, w tym zarzuty korupcyjne. Jak dotąd szczecińscy sędziowie skłaniali się do wersji wydarzeń przedstawianej przez prokuraturę. Dlatego Gawłowski spędził trzy miesiące w areszcie i wyszedł z niego tylko dzięki kaucji. Senator twierdzi, że jest niewinny. Przekonuje, że padł ofiarą politycznej nagonki ze strony zjednoczonej prawicy.

©℗

(as)

Fot. Ryszard Pakieser (archiwum)

Komentarze

sumując
Są dwie opcje : wybebeszyć kabana na placu Adamkiewicza albo postawić pomnik Senatora Niezłomnego na placu Adamowicza . Ta druga ma , póki co , większe szanse na realizację .Co ?
2020-06-05 12:34:59
@Św. Antoni
Słusznie piszesz , ludzie maja wolną wolę , ale kiedy ZŁO jest nie do zniesienia , to ludzie biora sprawy w swoje ręce i WYMIERZAJĄ KARĘ po ludzku . Nie obciążajmy Boga swoja biernością .Upominać nazistów , nawet Kolbe ich nie zmienił. Siłą wyzwolono skazanych na męki w obozach .
2020-06-05 12:21:10
św. Antoni do Figo
Wydaje mi się, że jesteś marzycielem .Ludzie za mamonę zdradzili Jezusa .Chciwość ludzka jest silniejsza niż DEKALOG .Trywializowanie złych zachowań, przesuwanie granicy stosownej kultury , bagatelizowanie i ulepszanie zła , to niestety metody ZŁEGO . On na Ziemi będzie zwyciężał, bo ludzie mają wolną wolę i od zarania dziejów zawsze wybierali zło .Niestety nie unikną odpowiedzialności za swoje czyny .My ludzie na Ziemi , źle postępujących winniśmy upominać obdarowując ich Miłosierdziem . Sąd zostawmy Bogu , to Sędzia Sprawiedliwy !
2020-06-05 10:00:36
Olek do @ Olek
Każdego ministra, który jest łapówkarzem lub złodziejem - też.
2020-06-04 17:50:58
Figo
Po wybrało formę na zderzenie z PIS . Posypią się wióry , oj posypią się wióry ! . Teraz wybór Prezydenta , a potem ostateczny ostateczny bój o wszystko. Skończą się pieszczoty . PO , już to wie .PIS już jest ciśnięty przez radykalną część wyborców i niestety zmuszony będzie " kroić " lawirujących i falandyzujących prawo . Masa Sędziów , Adwokatów, Prokuratorów straci pracę i może nawet wysokie świadczenia emerytalne w przyszłości , jeżeli nie przestaną " palić głupa " i stosować obstrukcji o której w Tczewie mówił Neuman.Szkoda, że tyle pożytecznych idiotów , tego nie rozumie.Kłamstwo jest kłamstwo i koniec ! Prawnik, który uważa , że jest inaczej idzie do pierdla i do widzenia !
2020-06-04 16:49:19
@3..2..1
Wyjesz z radości ? Co ma jakiś miejscowy radny , do łapówek na skalę europejską / bo [PO } TO JEWROPA !? Psy są wszędzie , a w sądach podobno sa suki .
2020-06-04 16:04:22
Stas
Jak go nie ma to albo siedzi albo prysnol do Chorwacji
2020-06-04 14:38:35
Kanał
To są ważniejsi i mniej ważni?Prawo jest równe dla wszystkich,jeden paragraf określa taki wymiar kary a inny paragraf określa inny wymiar kary.I tak powinna wyglądać sprawiedliwość.Szkoda też że osoby pchające na polityczny afisz i określające się mianem demokratów nie dają przykładu szaraczkom w zakresie stosowania się do prawa.Przykład idzie w naród, poprawiajmy wizerunek polityków i podejścia do prawa
2020-06-04 14:30:52
To miłe
Czyli już w pierwszych słowach nastąpiło umniejszanie roli obecnego senatora w tej sprawie.
2020-06-04 13:59:50
@Olek
Ministra Zdrowia też?
2020-06-04 13:59:00
Olek
Obowiązkiem każdego Polaka a nie tylko polityka jest gonić każdego łapówkarza i złodzieja. Również i wtedy, a nawet przede wszystkim, gdy ten jest senatorem albo i marszałkiem senatu.
2020-06-04 13:54:28
3..2..1
Ujadanie płatnej sfory Mateckiego czas zacząc
2020-06-04 13:47:24

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Nekrologi

Sonda

W jakiej postaci jesz lody tego lata?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie