niedziela, 17 listopada 2019.
Strona główna > Wiadomości > Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę ostrzega: Demoralizują przez internet

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę ostrzega: Demoralizują przez internet

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę ostrzega: Demoralizują przez internet
Data publikacji: 2019-11-07 15:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-09 13:55
Wywietleń: 556 426468

Pierwszy w Polsce raport dotyczący szkodliwych treści w internecie to rzecz wstrząsająca, lecz dla rodziców i osób pracujących z dziećmi ogromnie ważna. Przedstawili go w czwartek w Szczecinie jego autorzy, przedstawiciele Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Patotreści to wulgarne, poniżające filmy i piosenki, popularyzujące w Internecie zachowania demoralizujące: pornografię, treści nakłaniające do seksu z nieletnimi, czy zachęcające do sięgania po narkotyki. Przeprowadzone na grupie 400 osób w wieku 13-15 lat badania dają tym więcej do myślenia, że aż jedna trzecia oglądającej patotreści młodzieży uważa, że to prawdziwe życie.

Raport Fundacji "Patotreści w internecie" powstał we współpracy z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Jak przyznali jego autorzy Fundacja walczy z nadawcami tych treści od kilku lat. - Jednym z najbardziej szkodliwych tego typu nadawców jest Cypis. Do tej pory udało nam się osiągnąć tyle, że na jego przekazach umieszczono oznaczenie "18+" - mówił Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, koordynator programu "Dziecko w sieci" podczas spotkania z Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie.

Ewa Dziemidowicz z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę dodała, że wiele jest w rękach rodziców:  -  Trudno odciąć nastolatków od trudnych treści, ale rolą rodziców jest to komentować i podejmować ważne tematy. Jeżeli ktoś wyśmiewa się z biednych osób, porozmawiajmy z czego może wynikać ta sytuacja, jeżeli ktoś poniża kobiety, mówmy o nietykalności naszego ciała. Bardzo ważna jest obecność rodziców. Dziecko jednak musi wiedzieć, że nie będzie skrytykowane za to, że ogląda takie treści. Rozmowa na te tematy to forma profilaktyki - podkreśliła.

Dodała, że należy również obnażać te produkcje internetowe, które powstają w celu uzyskania, jak największej liczby odsłon, bo za tym idą olbrzymie pieniądze dla nadawców. Wspieramy ich oglądając te treści. Jeden z youtuberów przyznał, że na udostępnianiu patotreści zarabia 45 tys. zł miesięcznie. Dotychczas, dzięki działaniom Fundacji udało się zablokować mu zyski z reklam, ale nadal czerpie je w inny sposób, np. SMS-ów, czy polubień.

Łukasz Wojtasik zachęcał, by w sytuacji, gdy zauważymy takie treści na facebooku, czy YouTube zgłaszać je na dyżurnet.pl, do prokuratury i na policję. Jedną z metod, by uchronić dzieci przed deprawującymi treściami jest też kontrola rodzicielska. Na www.dzieckowsieci.pl znajduje się specjalna aplikacja uruchomiona niedawno przez Google Family link , polegająca na tym, że można zablokować dziecku takie strony.

- Moja córka założyła na telefony swoim dzieciom specjalne blokady i jeśli któreś próbuje wejść na nieodpowiednią dla jego wieku stronę, ona dostaje powiadomienie - mówi pedagog Elżbieta Linartowicz. -  Najważniejsze jest  edukowanie rodziców, którzy często przyznają, że nie wiedzą, co ich dziecko ogląda w internecie.

Ceniony psycholog dr Leszek Mallibruda podczas swojego wykładu "Wojna światów - czy wirtual wygra z realem"  o wpływie patotreści na dzieci i młodzież powiedział: - Zjawisko patotreści jest trudne dla medycyny, psychiatrii. Zachowania po długotrwałym obcowaniu z patotreściami psychiatrzy by zakwalifikowali, jako zaburzenia paranoiczno-maniakalne, ale trudno to przyjąć ze względu na zasięg zjawiska. W tym roku z niespełna ośmiu miliardów ludzi na Ziemi u pięciu miliardów zanotowano dostęp do internetu. Przewiduje się, że za 10 lat powstanie świat wirtualny, z którego ludzie nie będą chcieli wyjść.©℗

Tekst i fot. Elżbieta Kubera

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę ostrzega: Demoralizują przez internet Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę ostrzega: Demoralizują przez internet Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę ostrzega: Demoralizują przez internet Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę ostrzega: Demoralizują przez internet

Komentarze

Patotreści?
A to nie WHO zachęca dzieci do onanizmu?
2019-11-07 22:24:30
PRAWDA
Kazda era ma swoje Plusy i minusy a te minusy to beda sie ciagnnnnnnac przez wieki i tak to jest bo co zakazane to kusi, ale pytanie: DLACZEGO ZAKAZANE TO TRZEBA DZIECKU POWIEDZIEC- POKAZAC-PRZEKONAC a TO JUZ NALEZY DO RODZICOW badz Kumplem- Kumpelka dla swoich pociech powiedz im Prawde .
2019-11-07 19:38:57
roger
rpo to komuchy i kodziarze
2019-11-07 18:43:31

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Nekrologi

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie