Środa 20 października 2021r. 
REKLAMA

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę ostrzega: Demoralizują przez internet

Data publikacji: 2019-11-07 15:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-09 13:55
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę ostrzega: Demoralizują przez internet
 

Pierwszy w Polsce raport dotyczący szkodliwych treści w internecie to rzecz wstrząsająca, lecz dla rodziców i osób pracujących z dziećmi ogromnie ważna. Przedstawili go w czwartek w Szczecinie jego autorzy, przedstawiciele Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Patotreści to wulgarne, poniżające filmy i piosenki, popularyzujące w Internecie zachowania demoralizujące: pornografię, treści nakłaniające do seksu z nieletnimi, czy zachęcające do sięgania po narkotyki. Przeprowadzone na grupie 400 osób w wieku 13-15 lat badania dają tym więcej do myślenia, że aż jedna trzecia oglądającej patotreści młodzieży uważa, że to prawdziwe życie.

Raport Fundacji "Patotreści w internecie" powstał we współpracy z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Jak przyznali jego autorzy Fundacja walczy z nadawcami tych treści od kilku lat. - Jednym z najbardziej szkodliwych tego typu nadawców jest Cypis. Do tej pory udało nam się osiągnąć tyle, że na jego przekazach umieszczono oznaczenie "18+" - mówił Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, koordynator programu "Dziecko w sieci" podczas spotkania z Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie.

Ewa Dziemidowicz z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę dodała, że wiele jest w rękach rodziców:  -  Trudno odciąć nastolatków od trudnych treści, ale rolą rodziców jest to komentować i podejmować ważne tematy. Jeżeli ktoś wyśmiewa się z biednych osób, porozmawiajmy z czego może wynikać ta sytuacja, jeżeli ktoś poniża kobiety, mówmy o nietykalności naszego ciała. Bardzo ważna jest obecność rodziców. Dziecko jednak musi wiedzieć, że nie będzie skrytykowane za to, że ogląda takie treści. Rozmowa na te tematy to forma profilaktyki - podkreśliła.

Dodała, że należy również obnażać te produkcje internetowe, które powstają w celu uzyskania, jak największej liczby odsłon, bo za tym idą olbrzymie pieniądze dla nadawców. Wspieramy ich oglądając te treści. Jeden z youtuberów przyznał, że na udostępnianiu patotreści zarabia 45 tys. zł miesięcznie. Dotychczas, dzięki działaniom Fundacji udało się zablokować mu zyski z reklam, ale nadal czerpie je w inny sposób, np. SMS-ów, czy polubień.

Łukasz Wojtasik zachęcał, by w sytuacji, gdy zauważymy takie treści na facebooku, czy YouTube zgłaszać je na dyżurnet.pl, do prokuratury i na policję. Jedną z metod, by uchronić dzieci przed deprawującymi treściami jest też kontrola rodzicielska. Na www.dzieckowsieci.pl znajduje się specjalna aplikacja uruchomiona niedawno przez Google Family link , polegająca na tym, że można zablokować dziecku takie strony.

- Moja córka założyła na telefony swoim dzieciom specjalne blokady i jeśli któreś próbuje wejść na nieodpowiednią dla jego wieku stronę, ona dostaje powiadomienie - mówi pedagog Elżbieta Linartowicz. -  Najważniejsze jest  edukowanie rodziców, którzy często przyznają, że nie wiedzą, co ich dziecko ogląda w internecie.

Ceniony psycholog dr Leszek Mallibruda podczas swojego wykładu "Wojna światów - czy wirtual wygra z realem"  o wpływie patotreści na dzieci i młodzież powiedział: - Zjawisko patotreści jest trudne dla medycyny, psychiatrii. Zachowania po długotrwałym obcowaniu z patotreściami psychiatrzy by zakwalifikowali, jako zaburzenia paranoiczno-maniakalne, ale trudno to przyjąć ze względu na zasięg zjawiska. W tym roku z niespełna ośmiu miliardów ludzi na Ziemi u pięciu miliardów zanotowano dostęp do internetu. Przewiduje się, że za 10 lat powstanie świat wirtualny, z którego ludzie nie będą chcieli wyjść.©℗

Tekst i fot. Elżbieta Kubera

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Patotreści?
2019-11-07 22:24:30
A to nie WHO zachęca dzieci do onanizmu?
PRAWDA
2019-11-07 19:38:57
Kazda era ma swoje Plusy i minusy a te minusy to beda sie ciagnnnnnnac przez wieki i tak to jest bo co zakazane to kusi, ale pytanie: DLACZEGO ZAKAZANE TO TRZEBA DZIECKU POWIEDZIEC- POKAZAC-PRZEKONAC a TO JUZ NALEZY DO RODZICOW badz Kumplem- Kumpelka dla swoich pociech powiedz im Prawde .
roger
2019-11-07 18:43:31
rpo to komuchy i kodziarze

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ