poniedziałek, 20 sierpnia 2018.
Strona główna > Wiadomości > „Fryga" czeka na warunki

„Fryga" czeka na warunki

„Fryga" czeka na warunki
Data publikacji: 2015-12-21 20:33
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 11:59
Wywietleń: 387 67334

Remont „Frygi" zostanie dokończony wiosną. Na razie nie pozwalają na to warunki atmosferyczne.

Naprawa „Frygi" trwała w drugim tygodniu grudnia, po tym jak okazało się, że rzeźba Maurycego Gomulickiego ustawiona na placu Zamenhofa w Szczecinie niszczeje. Siedmiometrowa i siedmiotonowa konstrukcja, wykonana została z polimerobetonu, materiału mającego zapewniać jej wytrzymałość. Po miesiącu, pęknięcia i uszkodzenia na poszczególnych elementach widać było gołym okiem.

Damian Rożynek, wykonawca „Frygi", wyjaśniał, że kolorowe dyski uszkodzono podczas montażu i, że miał on charakter prototypowy.

- Do tej pory nikt w Polsce nie robił tak dużego obiektu polimerobetonowego - mówi Rożynek.

Szczeliny zostały zabezpieczone materiałem elastycznym, pęknięcia zeszlifowane i pokryte żywicą oraz wzmocnione szwami. Lecz prace remontowe nie zostały ukończone.

- Warunki atmosferyczne nie pozwalają nam na to w tej chwili. Temperatura powietrza jest zbyt niska, panuje za duża wilgoć, abyśmy dokończyli estetykę - wyjaśnia Rożynek. Ten etap polegać będzie na położeniu przygotowywanej na zamówienie warstwy elastomeru. - To nie będzie zwykłe malowanie, kolor farby musi być taki sam, jak pierścienie „Frygi" - dodaje. 

Rożynek przewiduje, że remont zostanie skończony na przełomie marca i kwietnia.

- Potrzebujemy temperatury powyżej 10 stopni, bez opadów - tłumaczy.  

Firma PanKreator naprawia „Frygę" w ramach dwuletniej gwarancji. Rzeźba Gomulickiego wraz z projektem, wykonaniem, transportem, ustawieniem i wszystkimi pozwoleniami, kosztowała 200 tysięcy złotych. Jest pierwszym elementem projektu „Monumento" zainicjowanego przez 13 Muz, a zakładającego tworzenie w Szczecinie kolejnych plenerowych rzeźb. ©℗

(szymw)

Na zdj.: Remont „Frygi" zostanie dokończony wiosną. 

Fot. Robert STACHNIK

Komentarze

Szczecin
Szczecin miasto kiczu i tandety. Najpierw zniszczyli aleję kwiatową, teraz zabronili młodzieży jeździć na deskach po tej pustyni, którą nazywają muzeum przełomów, zniszczyli plac lotników gdzie zrobili kolejną betonową pustynię z pomnikiem najemnika a teraz postawili jakąś tandetną kiczowatą figurę która obrazuje miasto beznadziei i nicości architektonicznej i to za jakie wielkie pieniądze.
2015-12-23 07:26:14
ja
Większość mieszkańców była na NIE już w fazie projektów. Obecnie raczej nic się nie zmieniło. Dalej większość jest na NIE. Na NIE dla takiej "rzeźby", na NIE w tym miejscu, na NIE dla jakiejkolwiek naprawy i pozostawieniu w tym samym miejscu. Jestem na NIE dla oszpecania z moich podatków miasta Szczecin. Jestem na TAK DLA KARANIA ZA ROZTRWANIANIE PIENIĘDZY.
2015-12-22 11:24:41
7 Ton !!! Bez odciągów przy tej wysokości !!??
Przecież to runie. Może być tragedia.
2015-12-22 09:53:38
tylko pytam...
Może przechować tą "Fryge" w Muzeum Przełomów....wszak ona też przełamana? tylko pytam...
2015-12-22 09:12:56
W zasadzie wyeliminowano psie odchody z naszych ulic.
Teraz będziemy się ślizgać na MONUMENTalnych ?
2015-12-22 08:00:53
Darek
Jak potrzebują odpowiednie warunki to niech postawią namiot i uruchomią nawiew ciepłego powietrza. To nawet będzie lepiej wyglądać od tego betonowego koszmarka. Wzięli kupę kasy za to coś i teraz opóźniają naprawę gwarancyjną.
2015-12-22 07:56:48
obserwator
To znowu jakis przekret z tymi "warunkami pogodowymi"...Dzien w dzien jest ponad 10C, deszczu praktycznie nie ma. Ktos znowu robi z "nas" idiotow!
2015-12-22 04:50:45
Mario
Niech sie szczecinianie wypowiedza czy im sie to podoba czy nie?? Mi NIE!!!!! Ale jesli wiekszosc jest na tak to ta "rzezba" nie bedzie mi przeszkadzac :) Ale jesli wiekszosc bedzie na nie to sprawa powinna zostac skierowana do prokuratury o marnowanie srodkow a osoby odpowiedzialne powinny poniesc konsekwencje finansowe i zwrocic cale 200 tys zl. Wiem ze nie realne ale pomarzyc morzna :)
2015-12-22 03:42:41
bieta
Co za porażka! Ciekawe, czy ktoś za to odpowie! Nie można dopuścić, żeby to dziadostwo się rozmnożyło!
2015-12-21 21:16:00
Kiedy wreszcie ta sprawa trafi do prokuratora a fryga do Sierakowa !!!?
Kto planuje dalsze oszpecanie Szczecina ??!
2015-12-21 20:46:31