Niedziela, 03 marca 2024 r. 
REKLAMA

Fory dla Szweda [GALERIA]

Data publikacji: 13 lipca 2016 r. 19:37
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:09
Fory dla Szweda
Przedłuża się przebudowa i renowacja kamienic u zbiegu ulic Śląskiej i Obrońców Stalingradu w Szczecinie - inwestycja spółki LCD Szweda Magnusa Isakssona. Fot. Mirosław WINCONEK  
Przedłuża się przebudowa i renowacja kamienic u zbiegu ulic Śląskiej i Obrońców Stalingradu w Szczecinie. Spółka Lorenshill Centrum Development, której prezesem jest Ulf Magnus Isaksson, szwedzki biznesmen, 11 lipca 2016 r. podpisała kolejne aneksy do umów z TBS Prawobrzeże z nowymi terminami ukończenia inwestycji i karami umownymi. Tego samego dnia Ulf Magnus Isaksson z Pawłem Sikorskim, prezesem TBSP, zawarł akty notarialne przejęcia na własność trzech z niedokończonych, będących w trakcie przebudowy i renowacji nieruchomości przy ul. Śląskiej.

To swoista wolta i kolejny ukłon miasta w stronę przedsiębiorcy, bo kamienice - według pierwotnych zapisów umów jeszcze zawartych ze zlikwidowanym Szczecińskim Centrum Renowacyjnym - przewidywały przeniesienie prawa własności dopiero po ukończeniu prac w kamienicach. 

Na wykonanie rewitalizacji trzech kamienic spółka LCD ma teraz czas do końca 2016 roku. Ustalone zostały również kary za niewykonanie inwestycji w terminie. Chodzi o budynki przy ul. Śląskiej 45, 46 i 48. Aktem notarialnym przeniesiono własność kamienic przy ul. Śląskiej 45, 46 i 48 na spółkę LCD. Dokument ten ustala również termin uzyskania pozwolenia na użytkowanie budynków - 31 grudnia tego roku. Dokument wprowadza kary umowne w przypadku kolejnego opóźnienia realizacji inwestycji. Spółka LCD za poślizg zapłaci po 150 tys. zł za każdą z kamienic. 

- Aby przyspieszyć proces realizacji inwestycji, inwestor wystąpił z wnioskiem o przeniesienie własności. Przeniesienie własności na spółkę LCD było niezbędne w celu pozyskania funduszy na dalsze finansowanie całego przedsięwzięcia, oraz podpisywania umów z przyszłymi najemcami pomieszczeń znajdujących się w kamienicach - tak w środę tłumaczył Paweł Sikorski, prezes TBSP, fakt przyśpieszenia transakcji wbrew zapisom wcześniejszych umów. 

Kamienice przy ul. Śląskiej Isaksson wstępnie nabył w większym pakiecie, w którym znalazło się w sumie sześć gminnych budynków (ul. Śląska 45-48 i ul. Obrońców Stalingradu 12-13). Kamienice przy Śląskiej mają być apartamentami i biurami z handlem na parterach, a tworzące narożnik kamienice przy ul. Obrońców Stalingradu powinny zamienić się w hotel. Te dwa ostatnie budynki w najbardziej optymistycznym scenariuszu to plan do realizacji do 2020 roku. Wszystkie pozostałe przebudowywane budynki oficynowe i frontowa kamienica przy ul. Śląskiej 47 mają być gotowe w 2018 roku.

Za wszystkie nieruchomości wraz z przedogródkami i dokupionym parterami w budynkach spółka LCD ma zapłacić miastu ok. 17,5 mln zł. Podpisany przez TBSP i LCD poprzedni aneks do umowy zakładał, że spółka LCD zapłaci kary umowne. I za opóźnienia w realizacji każdej z kamienic (Śląska 45, 46 i 48 ) LCD zapłaciło dotąd po 200 tys. zł.

Magnus Isaksson ocenia stan zaawansowania robót na 70 proc. Wykonano większość prac w trzech kamienicach w stanie surowym. Prace - jak podkreśla - wymagały ingerencji w konstrukcję budynków, chodzi m.in. o podwyższenie stropów piwnic oraz wzmocnienia fundamentów. W częściach podziemnych urządzane są parkingi. Wykonano także elewację kamienicy nr 48. Natomiast elewacje pozostałych dwóch kamienic przygotowane są do malowania. W parterach budynków mają znajdować się powierzchnie usługowo-handlowe. W wyższych kondygnacjach zaplanowano powierzchnie biurowe i apartamenty. W budynkach pojawią się windy. Z końcem tego tygodnia lub na początku następnego ma być odsłonięta kolejna z odnowionych elewacji frontowych. ©℗

Tekst i fot. Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Robert
2016-07-14 11:14:15
i będą stać puste jak cała wyremontowana Jagiellońska
Dobre serduszko
2016-07-14 07:29:30
A skąd wzięła się taka łaskawość i dobroduszność prezydenta w stosunku do inwestora, który od tak długiego czasu nie może sobie poradzić z kilkoma kamienicami?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA