niedziela, 27 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Folklor w Pyrzycach

Folklor w Pyrzycach [GALERIA]

Folklor w Pyrzycach
Data publikacji: 2016-06-26 18:09
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:07
Wywietleń: 1964 141104

Od czwartku do niedzieli w Pyrzycach rozbrzmiewały muzyka i śpiew z różnych zakątków świata. XXXVI Międzynarodowy Festiwał Pyrzyckie Spotkania z Folklorem (Pyrzyce Meetings with Folklore) to kolejna edycja festiwalu, która łączyła tradycje ze współczesnymi przejawami kultury ludowej.

W tym roku, po raz pierwszy od bardzo dawna festiwal powrócił do korzeni. Zespoły prezentowały się nie tylko w Pyrzycach, ale również w miejscowościach ościennych, m.in. w Kozielicach, Tetyniu, Mielnie Pyrzyckim oraz w Szczecinie na Zamku Książąt Pomorskich. Wystąpiło kilkanaście zespołów z Polski, Indii, Węgier i Bułgarii. Festiwalowa scena znajdowała się w samym sercu miasta.

Pierwszego dnia odbył się koncert muzyki religijnej i patriotycznej w kościele pw. Wniebowzięcia NMP, natomiast następne trzy dni przeznaczone były na występy na scenie. Oprócz gości z zagranicy przybyły także zespoły m.in. z Kaszub i Śląska Cieszyńskiego. Wieczorami miały miejsce koncerty zespołów „Piersi” oraz „Bubliczki”. Odegrany został również spektakl „Do góry nogami”, a późnym wieczorem przybyli mogli zobaczyć pokaz laserów oraz zespół „Sudarynja Electro”. 

Z Węgier zaprezentował się Zespół Nagyatadi Furjecske, z Indii Zespół Kalanjay Dance Academy, z Bułgarii Zespół Uchilite. Kolorytu imprezie dodały także DZR Mali Grojcowianie, RZPiT Kaszuby, ZF Drzewiczanie, ZF Polne Maki, RZ Ziemia Orawska, ZPiT Ziemia Cieszyńska, ZPiT Łany, ZF Lipka. 

Po raz kolejny organizatorzy zaprosili do Pyrzyckiego Domu Kultury artystów tworzących nowoczesną muzykę inspirowaną kulturą ludową. Podczas spotkań otwarty był też Park Żywego Rzemiosła, gdzie każdy chętny mógł wziąć udział w warsztatach z ceramiki, rzeźby i wikliny papierowej.

Kulminacją był kolorowy i huczny korowód, który w tanecznym rytmie przemaszeruje ulicami Pyrzyc w sobotę. Wcześniej zespoły urządziły własne występy w różnych częściach miasta. Tę część festiwalu nazwano tzw. Napadem na Pyrzyce.

Pyrzyckim spotkaniom w tym roku patronował Kurier Szczeciński.

Tekst: (MIR, ps)

Fot. (ps)

 

Folklor w Pyrzycach Folklor w Pyrzycach Folklor w Pyrzycach Folklor w Pyrzycach Folklor w Pyrzycach Folklor w Pyrzycach Folklor w Pyrzycach Folklor w Pyrzycach Folklor w Pyrzycach Folklor w Pyrzycach Folklor w Pyrzycach Folklor w Pyrzycach Folklor w Pyrzycach Folklor w Pyrzycach Folklor w Pyrzycach Folklor w Pyrzycach Folklor w Pyrzycach

Komentarze

Muzyk
Pyrzycki folklore to zapyziala propaganda sukcesu.To zimne piwko,kielbaska i dmuchane zamki dla dzieci.Muzyka I tancem nikt sie nie interesuje. To kicz rodem z prl-u i ulicznych parad z hameryki.Lud to kupi ! Lud sie bawi. Za ile???
2016-06-27 15:27:53

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie