Nabrzeża w Świnoujściu opustoszały, a ruch statków w porcie został wstrzymany. Siły 8. Flotylli Obrony Wybrzeża zajęły się neutralizacją kolejnych niebezpiecznych obiektów znalezionych podczas prac pogłębieniowych na torze wodnym.
Do wtorkowej akcji zaangażowana została załoga trałowca ORP Gopło z 13. Dywizjonu Trałowców oraz żołnierze i Grupa Nurków Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców. Tym razem obiekty znalezione na dnie to brytyjska lotnicza mina morska typu Mark IV oraz brytyjska bomba głębinowa typu Mk-XIII. Obydwa niewybuchy trafiły na jednostkę i opuściły świnoujski port. - Zostały przetransportowane na poligon morski znajduje się kilkadziesiąt mil morskich od Świnoujścia - tłumaczy Grzegorz Lewandowski, rzecznik prasowy 8. FOW.
We wtorek służby zadbały o to, żeby przy nabrzeżach nie było ludzi. Strefę bezpieczeństwa bezwzględną wyznaczono na odległości 200 metrów, ale nikt z osób postronnych nie mógł przebywać na zewnątrz budynków w odległości 700 metrów. Akcja przebiegła sprawnie.
Na środę (2 października) w porannych godzinach zaplanowana jest wstępnie neutralizacja kolejnego niewybuchu, tym razem bomby lotniczej AN-M65 metodą deflagracji. Do operacji dojdzie jeżeli pozwolą na to warunki pogodowe. Nurkowie minerzy z 12. Dywizjonu Trałowców do neutralizacji zastosują modułowy system ładunku kumulacyjnego "Pluton". Na czas wydobycia, transportu obiektów poza główki portu oraz neutralizacji będą obowiązywały strefy bezpieczeństwa oraz ograniczenia w żegludze na Zalewie Szczecińskim, torze wodnym oraz Zatoce Pomorskiej. W trakcie transportu kursowanie promów na obu świnoujskich przeprawach zostanie czasowo wstrzymane.
BaT
Fot. 8. Flotylla Obrony Wybrzeża
Na zdjęciach: Tym razem obiekty znalezione na dnie to brytyjska lotnicza mina morska typu Mark IV oraz brytyjska bomba głębinowa typu Mk-XIII.