poniedziałek, 27 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Flis Odrzański na fali

Flis Odrzański na fali

Flis Odrzański na fali
Data publikacji: 2016-06-29 17:07
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:07
Wywietleń: 2483 141380

Wyruszyli 25 czerwca. Drugi rok z rzędu start był w Kędzierzynie-Koźlu. W Szczecinie powitamy ich 9 lipca. Uczestnicy 21. już Flisu Odrzańskiego płyną na sztucznej fali, wytworzonej dla nich w Brzegu Dolnym.

Flis Odrzański organizowany jest od 1996 r. Jego cel to integracja działań związanych z turystycznym i rekreacyjnym zagospodarowaniem Odry. Organizatorami są Liga Morska i Rzeczna, Stowarzyszenie na rzecz Miast i Gmin Nadodrzańskich oraz miejscowości położone na trasie. Działania w regionach koordynują urzędy marszałkowskie.

– Z Kędzierzyna-Koźla wypłynęło pięć jednostek, w tym „Kapitan Nemo” ze Szczecina – relacjonuje Elżbieta Marszałek, wiceprezes LMiR, organizatorka i inicjatorka Flisów Odrzańskich. – Oprócz nich płynie na desce i pomaga sobie wiosłem pan Ireneusz z Wrocławia.

Flis wystartował w sobotę, 25 czerwca. Po drodze na krótko dołączyły kolejne jednostki i w niedzielę do Opola wpłynęło ich 10, a na nich razem 40 osób, w tym prezydent miasta i wojewoda opolski.

– Minęliśmy bardzo newralgiczny punkt, czyli Brzeg Dolny – opowiada E. Marszałek. – Ze względu na bardzo niski stan wody przez kilka dni była ona zbierana i wytworzono – specjalnie dla nas – sztuczną falę. Skorzystały z niej również inne jednostki płynące w górę i w dół rzeki.

Razem z tą falą Flis (sześć jednostek i deska – na trasie ich liczba wciąż się zmienia) zmierza do Ścinawy. Początkowo planowano opuszczenie tej miejscowości w czwartek, 30 czerwca, ale by nie zgubić fali, trzeba wypłynąć już w środę.

– Ta sytuacja potwierdza, jak bardzo są potrzebne inwestycje na Odrze, szczególnie dokończenie budowy stopnia wodnego w Malczycach – podkreśla E. Marszałek.

Podobnie jak przed rokiem, przygotowano „Memoriał dla Odry”, który jest odczytywany w poszczególnych miejscowościach i podpisywany przez władze samorządowe.

– Chodzi o to, abyśmy jednym głosem mówili o Odrze – zaznacza E. Marszałek i informuje, że autorem dokumentu jest Marek Cebula, szef Stowarzyszenia na rzecz Miast i Gmin Nadodrzańskich.

Tegoroczna eskapada ma nieco zmieniony harmonogram – z powodu Flisu Wiślanego, który niedawno się zakończył w Gdańsku. Uczestniczył w nim i budował tratwę retman Mieczysław Łabęcki. Dlatego do Flisu Odrzańskiego dołączy tym razem nieco później. Tratwę ma budować i spławić w Bielinku (gmina Cedynia). Prawdopodobnie 6 lub 7 lipca wejdzie ona w skład flotylli Flisu.

Finał, po przemierzeniu 665 km, odbędzie się w Szczecinie podczas Dni Odry: 9-10 lipca. (ek)

Fot. Roman Hlawacz

Śluza w Brzegu Dolnym była jednym z ważnych punktów na trasie Flisu Odrzańskiego.

Więcej w czwartkowym Kurierze Szczecińskim i e-wydaniu z 30 czerwca 2016 r.

Komentarze

do komentarza z kropką
gdyby nie ta sztuczna fala, utknąłby na mieliźnie, więc durny komentarz proszę sobie darować
2016-07-02 21:53:16
Kuba
Ta Pani niech przypomni ze ten STOPIEN WODNY MALCZYCE budujemy juz ponad 25 lat i konica nie widac pozdrawiam
2016-06-30 09:03:20
Trudno, żeby flis był na wydmach.
.
2016-06-29 21:56:11

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie