Poniedziałek, 02 października 2023 r. 
22 szczecin
REKLAMA

Flis coraz bliżej mety [GALERIA]

Data publikacji: 03 lipca 2016 r. 22:23
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:08
Flis coraz bliżej mety
 

Minęli półmetek, gościli w wielu pięknych miejscowościach nad Odrą, a za kilka dni 9 lipca będą witani w Szczecinie. Flis Odrzański płynie w tym roku już po raz 21.

Przypomnijmy, że eskapada organizowana jest od 1996 roku. Ma na celu integrację działań związanych z turystycznym i rekreacyjnym zagospodarowaniem Odry.

Tegoroczny Flis Odrzański wyruszył 25 czerwca z Kędzierzyna-Koźla. Wystartowało pięć jednostek, w tym „Kapitan Nemo” ze Szczecina, oraz pan Ireneusz z Wrocławia, który przemierza rzekę na desce. Liczebność flotylli i uczestników zmienia się po drodze, ale cały czas rośnie. Niektórzy dołączają tylko na krótkie, lokalne odcinki.

Organizatorami Flisu są Liga Morska i Rzeczna, Stowarzyszenie na rzecz Miast i Gmin Nadodrzańskich oraz miejscowości położone na trasie. Działania w regionach koordynują urzędy marszałkowskie.

Żeglarzy serdecznie witają mieszkańcy miasteczek nad rzeką. Miłe wspomnienia pozostawi m.in. pobyt w Głogowie.

– Flis ponownie gościł w Głogowie po 11 latach – relacjonuje Elżbieta Marszałek, wiceprezes LMiR, organizatorka i inicjatorka Flisów Odrzańskich. – Zwiedzaliśmy tę miejscowość z przewodnikiem. Opowiadał m.in. o ostatnich wykopaliskach archeologicznych i odkrytych tu średniowiecznych sukiennicach.

Zachwycił również Bytom Odrzański.

– To bajkowe miasteczko, z przepięknymi kamieniczkami po renowacji i najładniejszym rynkiem w Polsce – mówi E. Marszałek. – Mieszkańcy chwalą burmistrza Jacka Sautera, który jest tu już od 26 lat.

W sobotę Flis, liczący 15 jednostek, płynął w kierunku kolejnych lubuskich miejscowości: Nowej Soli i Cigacic. Na niedzielę w harmonogramie wyprawy zaplanowano zawinięcie w Będowie, Gostchorzu i Krośnie Odrzańskim, a na poniedziałek – w Słubicach.

W tym roku tratwa flisacka budowana będzie w zachodniopomorskim Bielinku (gmina Cedynia).

– Podczas tej wyprawy płyniemy jak prawdziwi turyści – dodaje E. Marszałek. – Korzystamy z marin i portów pobudowanych w ostatnich latach nad Odrą. 

(ek)

Fot. Roman Hlawacz

Na zdjęciach: uczestnicy tegorocznego Flisu w Bytomiu Odrzańskim.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA