Środa, 19 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

"Flaga łączy wszystkich Polaków". Uroczystości na Jasnych Błoniach

Data publikacji: 02 maja 2024 r. 16:18
Ostatnia aktualizacja: 02 maja 2024 r. 18:12
"Flaga łączy wszystkich Polaków". Uroczystości na Jasnych Błoniach
W uroczystościach na Jasnych Błoniach brali udział żołnierze, policjanci, harcerze.  Fot. Ryszard Pakieser  

W Szczecinie Dzień Flagi Rzeczypospolitej świętowaliśmy na Jasnych Błoniach. W obchodach oprócz oficjeli uczestniczyli żołnierze, policjanci, harcerze. 

- Nie słyszałem żadnej negatywnej opinii o tym święcie, dlatego że flaga Polski łączy wszystkich Polaków - powiedział wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski. - To nie jest kawałek materiału, to jest coś, co napawa wszystkich Polaków dumą, jednoczy naszą ojczyznę. Biały kolor oznaczał niewinność, czerwień - odwagę i krew przelaną przez wiele pokoleń walczących o wolność Polski. To dzięki nim mamy dziś wolną ojczyznę. 

Wojewoda stwierdził, że chciałby aby w Dniu Flagi te kolory oznaczały coś więcej, coś, co dotyczy przyszłości. Chciałby, aby kolor biały oznaczał nadzieję i jasną przyszłość dla naszej ojczyzny, a kolor czerwony kojarzył się z uśmiechem i szczęściem obywateli naszego kraju. 

- Flaga symbolizuje zwycięstwo, jak ta biało-czerwona zatknięta na Reichstagu w dniu poddania się Berlina. Wisi w urzędach, ale również, zwłaszcza dziś, w prywatnych mieszkaniach - mówiła skarbnik miasta Lidia Rogaś reprezentująca prezydenta Szczecina Piotra Krzystka. - Uczymy się szacunku do naszych symboli narodowych. Śpiewamy hymn, wszystkie cztery zwrotki. 

Jak zauważa w swoich materiałach Instytut Pamięci Narodowej: "Biel i czerwień są z nami od pokoleń. Barwy narodowe towarzyszyły powstańcom wielkopolskim, żołnierzom walczącym o granice odradzającej się Niepodległej, były świadkiem wydarzeń państwowych. Były z Polakami w chwilach radości i smutku. Zrywane przez okupantów, wywieszane w powstańczej Warszawie, malowane na samolotach walczących w Bitwie o Anglię, dumnie powiewające nad Monte Cassino, skrwawione w czasie strajków w grudniu 1970 roku, witały papieża Polaka, obecne na demonstracjach Solidarności". 

 - Flaga jest przede wszystkim symbolem narodu i państwa, świadczy o ciągłości historycznej. W wielu ważnych momentach dziejowych jej obecność była świadectwem trwania narodu polskiego. Biel i czerwień pojawiła się już podczas pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-Maja - mówił w rozmowie z "Kurierem" prof. Krzysztof Kowalczyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie.  - Barwy te pojawiły się choćby podczas rozbrajania Niemców w Warszawie w 1918 r. Biało-czerwona flaga była wieszana przez Armię Krajową podczas Akcji „Burza”: powstania warszawskiego, wileńskiego, lwowskiego w 1944 r.

©℗

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Agnieszka
2024-05-04 11:54:28
Bo jesteśmy w UE a nie w federacji rosyjskiej. Za mało wiesza się także flag pokorskiej i szczecińskiej. W katalonii czy szkocji więcej flag regionalnych niż państwowych, u nas powinno być podobnie. Bądźmy dumni także z tożsamości regionalnej i europejskiej!
Agnieszka
2024-05-04 01:14:01
Do Jarosława - 2 maja to nie jest święto każdej flagi. To jest konkretnie święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej! Po co wywieszasz unijną???
Y
2024-05-03 15:54:42
Arłukowicz 1 maja dawał na prawo i lewo ulotki .. Tak zaczynał swoją karierę jak pamiętam jego początki ..
@Jarosław
2024-05-03 09:47:10
Ja mam zawsze 3 polska, unijną i naszą szczecińską z Gryfem Pomorskim.
Y
2024-05-03 09:20:29
Pańka wstydu nie ma za grosz.Te rozdawanie ulotek partyjnych ludziom którzy odpoczywają z dziećmi w wolnym dniu od pracy to zwyczajne chamstwo.
Pani Rogaś
2024-05-02 18:06:01
Pani Rogaś zwrócę uwagę na to że ważniejsze było zawieszenie polskiej flagi na Siegessäule - fakt mało znany podobnie jak to że "bratnia" Armia Czerwona strzelała do polskich, "sojuszniczych" żołnierzy próbując uniemożliwić im zawieszenie polskiej flagi tak na Siegessäule jak i na Reichstagu...
@Jarosław
2024-05-02 18:01:12
Brawo ty! Na przyszłość wywieszaj tylko europejską to nikt nie zarzuci ci polskości, nacjonalizmu i czego tam jeszcze fajnopolactwo nie wymyśli...
Jarosław
2024-05-02 17:01:44
Zawsze wywieszam dwie: Polski i Unii Europejskiej.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA