niedziela, 08 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Fitch ocenił finanse Szczecina

Fitch ocenił finanse Szczecina

Fitch ocenił finanse Szczecina
Data publikacji: 2019-06-19 11:00
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:43
Wywietleń: 799 397760

Fitch Ratings potwierdził międzynarodowe długoterminowe ratingi Szczecina dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej na poziomie „A-”. Ich perspektywa jest stabilna. Za słabą agencja uznała zdolność do zwiększania dochodów miasta, a jako średnią oceniła stabilność i elastyczność jego wydatków.

Agencja Fitch Ratings potwierdziła także krótkoterminowy rating w walucie zagranicznej (IDR) na poziomie „F2”, krajowy rating długoterminowy na poziomie „AA+(pol)” z perspektywą stabilną oraz krajowy rating krótkoterminowy na poziomie „F1+(pol)”.

Na przedstawione ratingi znacząco wpłynęło to, że w ciągu ostatnich lat dochody miasta rosły, nawet w okresach spowolnienia gospodarczego. Dodatkowo poziom PKB na mieszkańca kształtował się powyżej średniej krajowej. Z kolei stopa bezrobocia była niższa niż średnia krajowa.

Zdaniem agencji Szczecin charakteryzują stabilne źródła dochodów. W latach 2014-2018 wydatki operacyjne Szczecina wzrastały w tempie zbliżonym do tempa wzrostu dochodów operacyjnych. Skutkiem tego była nadwyżką stanowiącą średnio 13 proc. dochodów operacyjnych. Ponadto w latach 2015-2018 środki na rachunkach miasta były wysokie i na koniec poszczególnych lat wynosiły średnio 270 mln zł. Pod tym względem Szczecin wyróżnia się na tle innych ocenianych polskich miast.

Agencja oceniła równocześnie, że Szczecin ma ograniczoną zdolność do generowania dodatkowych dochodów w przypadku pogorszenia się koniunktury gospodarczej. Wpływ na to ma m.in. ustalanie przez władze centralne górnych stawek podatków lokalnych.

(k)

Fot. Bogdan Twardochleb

Komentarze

Rating opłacony przez podatników za jedyne 88560zł
Jaką wiarygodność ma rating opłacony przez badaną gminę? Klient czyli Szczecin płaci 88560zł, klient wymaga, klient otrzymuje dobry rating. A w czasie kryzysu i tak wszystkie te ratingi są do kosza na śmieci, bo gmina bankrutuje nie mogąc spłacić swoich zobowiązań. Tyle są warte te wszystkie opłacane z naszych podatków ratingi.
2019-06-19 17:07:53
puk puk
A czy sprawdzili ile wydatków kwalifikowanych w budżecie miasta jako majątkowe są rzeczywiście majątkowymi To może stąd te nadwyżki operacyjne.?
2019-06-19 13:55:53

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie