Niedziela, 14 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Fitch ocenił finanse Szczecina

Data publikacji: 19 czerwca 2019 r. 11:00
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:43
Fitch ocenił finanse Szczecina
 

Fitch Ratings potwierdził międzynarodowe długoterminowe ratingi Szczecina dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej na poziomie „A-”. Ich perspektywa jest stabilna. Za słabą agencja uznała zdolność do zwiększania dochodów miasta, a jako średnią oceniła stabilność i elastyczność jego wydatków.

Agencja Fitch Ratings potwierdziła także krótkoterminowy rating w walucie zagranicznej (IDR) na poziomie „F2”, krajowy rating długoterminowy na poziomie „AA+(pol)” z perspektywą stabilną oraz krajowy rating krótkoterminowy na poziomie „F1+(pol)”.

Na przedstawione ratingi znacząco wpłynęło to, że w ciągu ostatnich lat dochody miasta rosły, nawet w okresach spowolnienia gospodarczego. Dodatkowo poziom PKB na mieszkańca kształtował się powyżej średniej krajowej. Z kolei stopa bezrobocia była niższa niż średnia krajowa.

Zdaniem agencji Szczecin charakteryzują stabilne źródła dochodów. W latach 2014-2018 wydatki operacyjne Szczecina wzrastały w tempie zbliżonym do tempa wzrostu dochodów operacyjnych. Skutkiem tego była nadwyżką stanowiącą średnio 13 proc. dochodów operacyjnych. Ponadto w latach 2015-2018 środki na rachunkach miasta były wysokie i na koniec poszczególnych lat wynosiły średnio 270 mln zł. Pod tym względem Szczecin wyróżnia się na tle innych ocenianych polskich miast.

Agencja oceniła równocześnie, że Szczecin ma ograniczoną zdolność do generowania dodatkowych dochodów w przypadku pogorszenia się koniunktury gospodarczej. Wpływ na to ma m.in. ustalanie przez władze centralne górnych stawek podatków lokalnych.

(k)

Fot. Bogdan Twardochleb

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Rating opłacony przez podatników za jedyne 88560zł
2019-06-19 17:07:53
Jaką wiarygodność ma rating opłacony przez badaną gminę? Klient czyli Szczecin płaci 88560zł, klient wymaga, klient otrzymuje dobry rating. A w czasie kryzysu i tak wszystkie te ratingi są do kosza na śmieci, bo gmina bankrutuje nie mogąc spłacić swoich zobowiązań. Tyle są warte te wszystkie opłacane z naszych podatków ratingi.
puk puk
2019-06-19 13:55:53
A czy sprawdzili ile wydatków kwalifikowanych w budżecie miasta jako majątkowe są rzeczywiście majątkowymi To może stąd te nadwyżki operacyjne.?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA