czwartek, 19 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Fitch podtrzymał dobra ocenę kredytową Szczecina

Fitch podtrzymał dobra ocenę kredytową Szczecina

Fitch podtrzymał dobra ocenę kredytową Szczecina
Data publikacji: 2017-01-16 13:57
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:15
Wywietleń: 2401 202104

Agencja Fitch Ratings potwierdziła międzynarodowe długoterminowe ratingi Szczecina dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej na poziomie “BBB+”. Perspektywa ratingów jest stabilna.

Zdaniem agencji Miasto utrzyma dobre wyniki operacyjne w średnim okresie. Oceniła ona też, że według wstępnych danych w 2016 r. wyniki operacyjne Szczecina były bardzo dobre.

"Mocne wyniki były wspierane przez wzrost dochodów z podatków dochodowych i lokalnych oraz dodatkowo przez dochody jednorazowe wynikające z rozliczenia podatku VAT za zakończone inwestycje. Na koniec 2016r. Szczecin odnotował nadwyżkę budżetową około 120 mln zł, ponieważ Miasto zakończyło największe inwestycje finansowane z UE, a kolejne są spodziewane w średnim okresie. W wyniku tego, Miasto nie zaciągnęło nowego długu i zadłużenie bezpośrednie spadło o 3% do 1.034 mln zł, czyli 50% dochodów bieżących" - napisał Fitch w komunikacie.

Agencja uważa, że Szczecin utrzyma wysoki poziom wydatków majątkowych korzystając z funduszy unijnych dostępnych w ramach perspektywy UE na lata 2014-2020. "Spodziewamy się intensyfikacji wydatków majątkowych w latach 2018- 2022, kiedy wydatki majątkowe będą wynosić około 500 mln zł rocznie (18%-20% wydatków ogółem) powyżej 295 mln zł w 2016, oraz, że będą one w większości finansowane z dochodów majątkowych, środków własnych Miasta i częściowo z nowego długu" - uważa Fitch. (k)

Fot. Robert WOJCIECHOWSKI

Komentarze

weger
Marian Jurczyk to było największe nieszczęście jakie spotkało Szczecin. Ten facet doprowadził nasze miasto do ruiny. Najgorszy prezydent w historii.
2017-01-17 07:38:03
tutaran
dla "nowo urodzonych" jak 123, - trzeba wiedzieć że Marian był z nadania SLD a nie PIS, (...zapytaj Wieczorka)
2017-01-16 16:42:08
@123
Cieńki Bolku otworzyłeś gębę i się kompromitujesz. Marian Jurczyk nigdy nie był w PiS, a czas jego urzędowania jako prezydenta Szczecina przypadł na okres spowolnienia gospodarczego spowodowanego szkodliwymi działaniami chłodzącymi gospodarkę waszego guru ekonomicznego (po PZPR) niejakiego Balcerowicza. Był to też czas, w którym dopiero wchodziliśmy do EU i związanych z tym funduszy. Za to w pełni mógł z nich korzystać następca Jurczyka, Krzystek. Miał do groma funduszy do wykorzystania i jeszcze zadłużył miasto do alarmistycznego poziomu 50% rocznych dochodów. Co dostaliśmy w zamian za to zadłużenie i skonsumowane fundusze UE? Okazue się, że żadnej nowej przeprawy przez Odrę nie dostaliśmy, tymczasem jedna ze starych właśnie się zawaliła. Obwodnicy Szczecina też nie udało się zbudować, a wiadukt na Woj. Polskiego się wali i jest dopuszczony do użytku na słowo honoru. Zbudowano "szybki tramwaj z ograniczeniem prędkości", donikąd zresztą i perspektywą wymiany stale pękających szyn. Może poprawiono przez te lata dojazd do serca gospodarczego miasta, tj. portu? Niestety nie! Może chociaż uzbrojono nowe tereny i Szczecin stał się ku zadowoleniu mieszkańców tytanem budownictwa komunalnego - w końcu obowiązku gminy? Niestety też nie! Może mamy choć równe drogi i chodniki w mieście... o cholera! Też nie!! To na co poszło miliardowe zadłużenie miasta i setki milionów z funduszy UE? Na tonącą marinę, na Frygę, na maty, na jakiś autobusik elektryczny, na potwornie drogie oświetlenie diodowe, które nigdy się nie spłaci i służy jedynie do dojenia kasy... Tego prezydenta się pytaj co zrobił z kasą i jak rozwinął Szczecin. I nie zapominaj, że na tronie usadziło go PO.
2017-01-16 16:08:01
123
Szkoda ze 7 lat potencjalnego rozwoju zmarnowano za kadencji pisowskiego Mariana J.
2017-01-16 14:30:51

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy