środa, 03 marca 2021r.

Filharmonia zaświeci się na różowo. W ramach Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

Data publikacji: 2021-01-24 16:32
Ostatnia aktualizacja: 2021-01-25 18:29
Filharmonia zaświeci się na różowo. W ramach Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Fot. Dariusz Gorajski  

Po raz kolejny szczecińska filharmonia włącza się w Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. W niedzielę (24 stycznia) po zachodzie słońca budynek instytucji rozświetli się na różowo, by wraz z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Studentów Medycyny IFMSA-Poland zwrócić uwagę na problem profilaktyki nowotworowej.

- Tegoroczna edycja Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy przypada od 18 do 24 stycznia, a jego celem jest szerzenie wiedzy na temat raka szyjki macicy oraz propagowanie wśród kobiet regularnych badań cytologicznych jako najlepszej metody profilaktyki tego typu nowotworów - informuje rzeczniczka filharmonii, Katarzyna Plater-Zyberk. - Rak szyjki macicy dotyczy blisko półtora miliona kobiet na całym świecie. Tylko w Polsce kilka tysięcy pacjentek rocznie słyszy taką diagnozę. Wcześnie zdiagnozowany rak szyjki macicy daje duże szanse na całkowite wyleczenie. Niestety, jako że choroba rozwija się często bezobjawowo, to wśród wielu pacjentek wykrywana jest w fazie zaawansowanej i trudnej do wyleczenia. Poddawanie się regularnym badaniom cytologicznym pozwala na wczesne wykrycie choroby nowotworowej i podjęcie skutecznej terapii. W ostatnich miesiącach ze względu na pandemię znacznie obniżyła się ilość wykonywanych badań diagnostycznych, w tym badań cytologicznych, które są w stanie uchronić kobiety przed zachorowaniem na raka szyjki macicy. Dlatego wspieramy działania związane z Europejskim Tygodniiem Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, a także zachęcamy do wzięcia udziału w #pinkchallenge - akcji, która ma przypomnieć kobietom, że nawet w czasie pandemii nie można zapominać o regularnych badaniach. Wyzwanie polega na zrobieniu sobie zdjęcia z różowymi ustami, udostępnieniu go w mediach społecznościowych i oznaczeniu #pinkchallenge.

(MON)

Komentarze

ryszard
2021-01-26 13:18:59
ten budynek o urodzie elewatora zbożowego słabo zapisuje się jako przybytek sztuk muzycznych . Elewator Ewa jest ładniejszy z pewnością .
ixol
2021-01-25 17:45:44
Właśnie jadłem jako owoce morza takie różowiutkie szyjki rakowe... I muszę powiedzieć, że czuję pewien niesmak po przeczytaniu tego tekstu. Choć sama akcja bardzo istotna.
Pstrykharmonia
2021-01-25 12:25:26
Główne tematy każdego tygodnia, to: "na jaki kolor zaświeci się filharmonia" ? Jak tym szczecińskim melomanom mało do szczęścia potrzeba. Dawniej trzeba się było napracować i zagrać ( nie wynająć salę) porządny koncert. Potrzebny był talent i praca a nie przełącznik światełek.

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ