Piątek 16 kwietnia 2021r. 

Popołudnie z Maestro Walerianem Pawłowskim. Transmisja z filharmonii

Data publikacji: 2021-01-24 09:51
Ostatnia aktualizacja: 2021-01-24 09:51
Popołudnie z Maestro Walerianem Pawłowskim. Transmisja z filharmonii
Fot. archiwum szczecińskiej filharmonii  

"Mistrz Walerian” to nowa, dedykowana starszym melomanom, odsłona koncertu rodzinnego „Walerianowe Kropelki”, który w mikołajki odbył się w szczecińskiej filharmonii. Popołudnie z Maestro Walerianem Pawłowskim, artystą, którego z rozrzewnieniem wspominają dziś całe pokolenia mieszkańców Szczecina, odbędzie się online - w niedzielę o godz. 17. Ten wyjątkowy koncert (pod patronatem naszej redakcji!) będzie można bezpłatnie obejrzeć na kanałach „lodowego pałacu” - na Facebooku i na YouTube EduFilharmonia Szczecin.

Walerian Pawłowski od 1954 roku aż do śmierci związany był ze Szczecinem. Przed szczecińską publicznością zadebiutował w tym samym roku, dyrygując „Eroiką” Ludwiga van Beethovena i od tej pory wpisał się w muzyczny krajobraz miasta. Artysta realizował się nie tylko jako dyrygent i kompozytor. Był autorem muzyki do wielu słuchowisk radiowych i spektakli, utworów scenicznych oraz książek o muzyce. Miał wiele pasji, m.in. fotografię, film, sport, motocykle i boks. Artysta zmarł w 2004 roku i został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Pamięć mistrza miasto uczciło, nazywając jego imieniem skwer na ukochanym Pogodnie, gdzie mieszkał „od zawsze” i gdzie spacerował z ukochanym jamnikiem Hipolitem. Od kilkunastu lat, cyklicznie we wrześniu, na skwerze im. Waleriana Pawłowskiego odbywają się koncerty poświęcone jego pamięci. 18 grudnia ub. roku minęła setna rocznica urodzin dyrygenta.

- „Walerianowe kropelki” to tytuł niegdyś znany każdemu melomanowi w Szczecinie. Tak nazywała się cykliczna rubryka o muzyce, publikowana w „Kurierze Szczecińskim”. Jej autor, dyrygent, kompozytor, popularyzator muzyki, publicysta i pedagog Walerian Pawłowski był jedną z najpopularniejszych postaci życia muzycznego powojennego Szczecina - opowiada Katarzyna Plater-Zyberk, rzeczniczka prasowa filharmonii. - Z okazji setnej rocznicy urodzin Maestro Waleriana, przypomnimy jego sylwetkę, pełne humoru opowieści muzyczne, ożywimy wspomnieniami melomanów i osób związanych z Mistrzem. Urszula Kwaśniewska, Katarzyna Conder, Małgorzata Borowiecka oraz Piotr Urbański opowiedzą o Walerianie Pawłowskim, którego znali jako współpracownika oraz przyjaciela. Słuchając koncertu przeniesiecie się w czasy Mistrza Waleriana.

(MON)

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ