Poniedziałek, 20 maja 2024 r. 
REKLAMA

Fiasko negocjacji

Data publikacji: 10 kwietnia 2016 r. 23:32
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:50
Fiasko negocjacji
 

Gmina Goleniów nie zleci firmie Riegler Riewe Architekten wykonania projektu budowlanego nowego dworca kolejowo-autobusowego powiązanego z centrum przesiadkowym i centrum kulturalnym. Pół roku negocjacji nie doprowadziło do porozumienia i ustalenia warunków umowy korzystnej dla gminy.

W tej sytuacji z końcem marca br. negocjacje zamknięto, a Gmina Goleniów ogłosi przetarg na wyłonienie wykonawcy projektu budowlanego i wykonawczego dla tej kluczowej dla miasta inwestycji.

– Szkoda, że nie udało się podpisać umowy z firmą Riegler Riewe Architekten, bo przedstawiona przez nią koncepcja architektoniczna jest bardzo ciekawa, a sama firma jest znaną marką – mówi wiceburmistrz Tomasz Banach, kierujący gminną komisją negocjującą warunki umowy. - Warunki oferowane nam przez partnera były jednak nie do przyjęcia przez gminę. Mogły skutkować kosztami znacznie wyższymi od zakładanych, w dodatku trudnymi dziś do oszacowania. Umowa przerzucałaby też na gminę znaczną część obowiązków, które w naszym przekonaniu powinien realizować wykonawca projektu. Taka umowa byłaby więc z założenia niekorzystna dla gminy, a takiego dokumentu nie możemy podpisać.

Austriacka firma architektoniczna Riegler Riewe Architekten w sierpniu ub. roku zwyciężyła w konkursie na opracowanie koncepcji centrum przesiadkowego z dworcem i centrum kulturalnym, które powstaną w miejscu dzisiejszego dworca kolejowego. Zgodnie z warunkami konkursu przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Architektów RP, zwycięzca został zaproszony do negocjacji w sprawie zawarcia umowy na wykonanie projektu budowlanego i wykonawczego dla całej inwestycji.

Negocjacje rozpoczęły się we wrześniu ub. roku. Do końca nie udało się osiągnąć porozumienia w kluczowych kwestiach: zakresu prac, ceny za wykonanie projektu oraz terminu jego wykonania. Różnice stanowisk stron były tak duże, że gminna komisja przetargowa uznała je za nie do przezwyciężenia. Negocjacje oficjalnie zamknięto 31 marca br.

Niepodpisanie umowy z firmą Riegler Riewe Architekten nie oznacza, że stracono czas i pieniądze przeznaczone na organizację konkursu architektonicznego. Po pierwsze, odbyła się gruntowna dyskusja fachowców (urbanistów i architektów) nad sposobem zagospodarowania terenu w rejonie dworca kolejowego, a plonem konkursu jest kilkanaście ciekawych pomysłów na zagospodarowanie całego obszaru. Wiceburmistrz T. Banach wierzy, że gmina wkrótce będzie mogła zlecić opracowanie projektu budowlanego nowego dworca z zapleczem parkingowym.Tekst i fot. C. MARTYNIUK

Stary dworzec na pewno nie jest wizytówką Goleniowa

 

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Dziwne
2016-04-11 13:54:40
A czy przypadkiem w ogłoszeniu przetargowym nie jest też zawarty wzór umowy, który albo ktoś akceptuje i składa swoją ofertę albo nie?
@
2016-04-11 10:37:32
Goleniów wybierze ofertę z najniższą ceną. Reszta nie ma znaczenia.
Gość
2016-04-11 08:44:46
Jaki burmistrz, taki dworzec.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA