Wtorek, 23 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Ferie pod kontrolą

Data publikacji: 24 stycznia 2019 r. 20:06
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:31
Ferie pod kontrolą
 

W województwie zachodniopomorskim rozpoczynają się właśnie ferie zimowe, które potrwają do 10 lutego. Policja jednak już działa, bo w zależności od regionu przerwa w nauce trwa od 11 stycznia do 24 lutego.

- Dla nas to okres intensywnych działań, bo choć lekcje jeszcze trwają, w naszym regionie wypoczywają już uczniowie z województw, w których ferie rozpoczęły się wcześniej - mówi nadkom. Arkadiusz Górecki, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Szczecinie.

W trosce o bezpieczeństwo dzieci wyjeżdżających na zimowiska policjanci ruchu drogowego prowadzić będą wzmożone kontrole. Tradycyjnie już szczególną uwagę zwrócą na stan trzeźwości kierowców oraz stan techniczny autokarów, głównie układy hamulcowe, układ kierowniczy, prawidłowe ogumienie, oświetlenie, oznakowanie oraz wyposażenie, w tym w urządzenia rejestrujące prędkość, czas postoju i czas jazdy.

- Każdy rodzic czy opiekun ma prawo prosić o skontrolowanie pojazdu i kierowcy. Można to zrobić osobiście w każdej jednostce policji lub telefonicznie, dzwoniąc pod nr 112 - przypomina nadkom. Górecki. - Mamy wyznaczonych 15 miejsc kontroli na terenie 10 powiatów.

O pomoc można prosić też ITD. Numery telefonów są na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu.

- W miarę możliwości, jeśli otrzymamy takie informacje wcześniej, nasi inspektorzy również mogą skontrolować pojazd przewożący dzieci - zapewnia Marcin Rąpała, Naczelnik Wydziału Inspekcji ITD w Szczecinie. - Taką prośbę o kontrolę możemy również przekazać policji.

Bezpieczeństwo podczas ferii to jednak nie tylko działania na drodze.

- Równie ważne są działania, których celem jest niedopuszczenie do niebezpiecznych zdarzeń czy wypadków - tłumaczy nadkom. Przemysław Kimon, zastępca naczelnika Wydziału Prewencji KWP w Szczecinie. - Dla nas akcja "Ferie" rozpoczyna się praktycznie po zakończeniu poprzednich. Analizujemy wtedy liczbę i rodzaj zdarzeń, oraz miejsce ich występowania. Pod tym kątem przygotowujemy kolejne spotkania i akcje, by poziom bezpieczeństwa podczas kolejnych ferii był jak najwyższy.

Przed rozpoczynającymi się już feriami funkcjonariusze odbyli 310 spotkań. Mówią o zagrożeniach ze strony obcych, o skutkach spożywania alkoholu, ale także o wchodzeniu na lód. Wspólnie ze strażą pożarną i Sanepidem przeprowadzają też kontrole miejsc wypoczynku, których w tym roku w naszym regionie zgłoszono niemal 190.

Swoją pomoc deklarują także strażacy. Zapewniają, że każdemu kto ma wymagane zgody i odpowiednio przygotowany teren pomogą w przygotowaniu ślizgawki. Przestrzegają natomiast przed wchodzeniem na zamarznięte stawy, rzeki czy sadzawki nawet przy silnym mrozie. W przypadku załamania się lodu zalecają natomiast przede wszystkim jak najszybsze wezwanie pomocy pod numerem 112, by wszystkie służby mogły zareagować odpowiednio szybko. Osobie, która wpadła do wody, należy podać jakikolwiek przedmiot, przysłowiowy kij. Odradzają natomiast wskakiwanie do wody - w takich przypadkach ratujący często staje się kolejną osobą, której  należy udzielić pomocy. ©℗

Tomasz TOKARZEWSKI

Fot.: Tomasz TOKARZEWSKI 

Na zdjęciu:  Jedno z miejsc, w których przeprowadzane są kontrole autokarów, to ul. Sambora w Szczecinie.

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

tobago
2019-01-25 11:05:13
Podobno już dzisiaj (piątku) są ferie???
Rodzic
2019-01-25 09:42:06
Ocenić stan autokaru pod względem technicznym, "organoleptycznie" przyznacie brzmi fałszywie i nie przekonuje.Co można poza wyciekami płynów eksploatacyjnych sprawdzić,w tak olbrzymim pojeździe podczas kontroli przez funkcjonariusza-? Stan trzeźwości kierowcy, a pojazd powinien był być sprawdzany na platformie technicznej i przez wykwalifikowanego inspektora ITD lub diagnostę.Wówczas byłbym spokojny o wynik i rzetelność sprawdzenia.A tak,odbieram to jak akcję propagandową i kolejny wynik do statystyk.
Rodzic
2019-01-25 09:15:09
MOŻE TAK SKONTROLUJECIE AUTOBUSY,KTÓRYMI SĄ WOŻONE DZIECI DO SZKOŁY Z ZAJEZDNI KLONOWICA!!!!!!!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA