Piątek, 19 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Fałszywe obwieszczenia na Niebuszewie

Data publikacji: 20 lutego 2019 r. 14:53
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:33
Fałszywe obwieszczenia na Niebuszewie
 

Anonimowo i pod osłoną nocy - w takim stylu przy ul. Niemcewicza i Krasińskiego, na kamienicach tzw. Starego Niebuszewa oraz Podzamcza, zostały rozwieszone charakterystyczne plakaty z gwiazdą Dawida. Przekazywały nieprawdziwą treść: „niniejsza nieruchomość może zostać przekazana w poczet zaspokojenia roszczeń żydowskich w Polsce".

Plakaty w formie „obwieszczeń" - przyciągających uwagę i poruszających zarówno w formie, jak i treści - pojawiły się na ścianach szczecińskich kamienic w nocy z wtorku na środę (19-20 lutego).

- Nie mam wątpliwości, że mamy do czynienia z podburzaniem antysemickich nastrojów. Tym bardziej że fałszywe obwieszczenia pojawiły się głównie w rejonie, gdzie ma siedzibę Gmina Wyznaniowa Żydowska - mówi radny Łukasz Listwoń z Rady Osiedla Drzetowo-Grabowo, do którego dotarły pierwsze sygnały o antysemickiej akcji plakatowej. - To pokłosie tego, co teraz dzieje się w Warszawie: zaognienia relacji i kryzysu dyplomatycznego w relacjach Polska - Izrael. Zupełnie nam tutaj, w Szczecinie, taka wydumana „wojenka" nie jest potrzebna. Jako samorząd mamy ważniejsze sprawy.

Plakat w formie obwieszczenia to zbiór półprawd i fałszu: wyjętego z kontekstu fragmentu ustawy podpisanej przez prezydenta USA Donalda Trumpa oraz wypowiedzi sekretarza stanu Mike'a Pompeo. Połączone kłamstwem wybitym białą czcionką na czarnym tle: „niniejsza nieruchomość może zostać przekazana w poczet zaspokojenia roszczeń żydowskich w Polsce". Anonim żerujący na pierwotnym instynkcie: strachu. Klasyczny przykład jednostronnego przekazu propagandowego, ukierunkowanego na niewykształconych i sfrustrowanych.

- To stek bzdur. Prowokacja - komentuje Albin Krystian Majkowski, wiceprzewodniczący Gminy Żydowskiej w Szczecinie. - Odprysk kryzysu, który zapoczątkował błąd ustawy o IPN. Wówczas został przez rządzących wypuszczony dżin nacjonalizmu, do tej pory skutecznie blokowany przez klasę polityczną. Antysemityzm to rak toczący dusze i serca narodów, który - jak pokazuje historia - co pewien czas się uzłośliwia. Jak teraz. To nie nasz problem. Tylko państwa i społeczeństwa. Ktoś na siłę chce teraz Polsce dorobić antysemicką gębę, jakby powiedział Gombrowicz.

O plakatach udających obwieszczenia radny Łukasz Listwoń już poinformował straż miejską oraz administratorów budynków - prywatnych oraz Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych. Napisał w nich m.in.: „Mieszkańcy wyrażają zaniepokojenie pojawieniem się tych plakatów". Pytał o kroki, jakie straż miejska zamierza podjąć dla usunięcia tych fałszywek z przestrzeni publicznej.

- To antysemicki akt tchórzostwa, na który nie może być przyzwolenia. Nie powinien się powtórzyć - podkreśla radny Łukasz Listwoń

* * *

To nie pierwszy antysemicki akt, jaki w ostatnich dniach się wydarzył w Szczecinie. W nocy z 16 na 17 lutego nieznani sprawcy uszkodzili 18 nagrobków na Cmentarzu Centralnym: 16 w lapidarium i 2 w Kwaterze Zasłużonych. Wśród nich pomnik nagrobny malarza i grafika Emanuela Messera.

Arleta NALEWAJKO

Fot. Łukasz LISTWOŃ

Na zdjęciu: Fałszywe obwieszczenia pojawiły się przy ul. Niemcewicza i Krasińskiego, na kamienicach tzw. Starego Niebuszewa oraz Podzamcza (ul. Stroera).

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Obywatel
2019-03-02 21:23:35
Te bezpodstawne roszczenia to PRAWDA zapraszam do obejrzenia Michalkiewicza on dobrze to wyjaśnia. Żydzi nie mają żadnych podstaw prawnych do tych urojonych roszczeń
Dlaczego ignorant nadal wypisuje bzdury
2019-02-23 01:26:29
,,Izrael grozi Polsce atakiem jądrowym”....., he, he do jakiej szkoły chodziłes, co ty czytasz, co ty bierzesz? Ogarnij się. Tym samym według twoich bzdurnych koncepcji Izrael zaatakuje NATO, w którym są USA i obowiązuje artykuł V Traktatu Waszyngotnskiego. Za jaka karę wypisujesz te brednie i katujesz ludzi? Tak bardzo boisz się Izraela? Z daleka pachniesz Gomułką. Więcej się już nie kompromituj, proszę, miej litość. Faktycznie, jak w Izraelu przetłumaczą twoje bzdury, to ze śmiechu pospadają z krzeseł. IGNORANT NADAL WYPIUSUJE BZDURY!
Opamietajci sie
2019-02-22 12:14:39
wszystkie komentarze zostana w Izraelu skrupulatnie przetlumaczone na hebrajski i angielski po czym Izrael z latwoscia niemowlecia udowodni swiatu jak bardzo mieli racje Nataniau i Kac.
Jeszcze raz w odpowiedzi ignorantom
2019-02-22 00:20:32
USA i Izrael są państwami posiadającymi broń jądrową i Izrael nie ukrywa że państwa europejskie są celem izraelskiego ataku jądrowego (także Polska), Afganistan, Irak, Syria, Serbia to tylko przykłady z ostatnich 20 lat gdy jurysdykcja nie miała żadnego znaczenia. USA i Izrael łamią prawo międzynarodowe. Szwajcaria też nie miała wyjścia jak ugiąć się pod szantażem USA - wystarczy zablokowanie banków, aktywów, zajęcie polskiego majątku... Od wszystkich którzy uważają że ustawa 447 nie ma żadnego znaczenia oczekuję deklaracji że są gotowi poręczyć za to własnym majątkiem. Skończy to dyskusje w kwestii jurysdykcji. W Polsce zwraca się majątki Niemcom mimo że to niezgodne z polskim prawem, w Polsce przekazuje się kamienice 130 latkom lub ich kuratorom wiec dlaczego nie przekazać majtku WJRO?
Mówimy o eksterytorialnej jurysdykcji prawa, a nie o depozytach złożonych za granicą,
2019-02-21 21:32:24
chyba, że pisowski rząd nie jest w stanie uchronić Polski przed eksterytorialnym oddziaływaniem obych ustaw. Sięgnij do źródła i przeczytaj ustawę w oryginale, po co ufasz ignorantom. Nie stać ciebie na własne zdanie? A więc: IGNORANT WYWIESZA BZDURY, a ty bezkrytycznie to podchwytujesz.
hwwd
2019-02-21 13:42:09
Przecież żydzi sami propagują antysemityzm, kto sieje wiatr, zbiera burze. Taką niestety przyjęli postawę, że wszystkich na około obrażają i należy im za nią odpłacić. Pięknym za nadobne.
@Ignorant wywiesza bzdury
2019-02-21 11:10:42
Osoby takie jak ty są największymi ignorantami - od kiedy to USA zachowują się tak jakby przejmowały się jurysdykcja swoich ustaw? Zajęcie polskiego złota (marne 100 kilka ton przechowywanie poza granicami Polski) to mały pikuś bo cale nasze złoto nie jest warte więcej niż 9% roszczeń. My już płacimy te roszczenia kupując sprzęt wojskowy w USA 2 - 3 razy drożej niż inni tylko że różni ignoranci usypiają Polaków sentencją "inwestowania w bezpieczeństwo i sojusze które nie mają ceny"
Hmmm ,,,,,
2019-02-21 09:32:07
Myślicie, że Pompeo to niepoważny gostek i, że kłamał ?
historyjka
2019-02-21 08:41:49
Żyd miał kamienice w PL którą kupił za kredyt w polskim banku, przyszedł Niemiec i ją zburzył, zabił Polaka i Żyda. Inny Polak odbudował kamienice zburzone przez Niemca. Niemiec zapłacił Żydom, którzy stali się Izraelitami a Polakowi pokazał środkowy palec. Teraz Izraelita chce kamienice od Polaka. Logiczne?
teść pasierba
2019-02-21 06:48:16
- proszę o podawanie linków gdzie o tej ustawie, przemilczanej przez "przekaziory" można więcej przeczytać i dyskutować.
Ignorant wywiesza bzdury
2019-02-21 01:06:35
Ta demonizowana amerykańska ustawa 447 nie posiada jurysdykcji na terytorium RP. Niepotrzebny ferment. Chyba, że komuś na tym zależy.
1981
2019-02-21 01:04:08
W trakcie wczorajszej konferencji prasowej z ust przebywającego w Polsce sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo padły zaskakujące słowa na temat historii i legislacji dotyczącej restytucji mienia prywatnego osób, które straciły je w trakcie Holokaustu. Informujący o sprawie portal dorzeczy.pl zastanawia się – czy chodziło o nawiązanie do słynnej ustawy 447? „Chcemy również rozwiązać sprawy z przeszłości, tego co wydarzyło się w czasie Holokaustu. Stany Zjednoczone nigdy nie zapomną niezłomnego ducha polskiego” - mówił wczoraj Pompeo. Dalej odniósł się do wspomnianej legislacji dot. restytucji mienia prywatnego osób, które utraciły je w trakcie Holokaustu. Stwierdził, że USA doceniają także wagę rozwiązywania „[…] nierozstrzygniętych kwestii z przeszłości i wzywam/namawiam moich polskich kolegów, aby poczynili postępy w zakresie kompleksowego ustawodawstwa dotyczącego restytucji mienia prywatnego dla osób, które utraciły nieruchomości w dobie Holocaustu”. Media zastanawiają się, czy chodzi o przygotowanie gruntu legislacyjnego w Polsce, związanego z ustawą 447, która przyznaje Departamentowi Stanu USA prawo do tego, aby wspomagać organizacje międzynarodowej zrzeszające ofiary Holokaustu i udzielania im pomocy przez swoje kanały dyplomatyczne w kwestii odzyskiwania żydowskich majątków bezdziedzicznych.
to stwierdza Dr R.Brzeski
2019-02-21 00:59:49
„Do tego jeszcze można dołożyć rzecz, o której mnie ostrzegał pan Kiełczyński. To był człowiek z partii Likud, swego czasu wpędzał w kompleks winy Niemców, działał terrorystycznie bo podkładał bomby pod biura Lufthansy, który się przykuł do fotela przewodniczącego Bundestagu. I on później był jednym z najlepszych szpiegów CIA w Izraelu, a później został rozpracowany i uciekł do Polski”. Stwierdza, że Kiełczyński ostrzegał go, że Niemcy oraz Izrael zawarli porozumienie, którego celem jest wpędzanie Polaków poczucie winy w kwestii holokaustu, co miało się zacząć około roku 1993. Stwierdza, że ostatnie dni to apogeum tej sprawy.
nick
2019-02-21 00:23:45
To odprysk wypowiedzi polityków Izraela a nie ustawy IPN! A tak swoją drogą to niestety prawda. Ataki rasistów z Izraela na Polaków mają jakiś cel.
ja tu widzę fakty
2019-02-20 22:33:32
To nie żadne fałszywe obwieszczenia, tylko pobudka dla Polaków w związku z uchwaleniem z inspiracji żydowskiej amerykańskiej ustawy 447, o której szerokie media, politycy i pan radny Listwoń nie informują Polaków. A powinni! Wyrazy uznania i podziękowania dla organizatorów i wykonawców akcji informacyjnej.
@Bronek
2019-02-20 21:59:25
Izrael nie stworzył czegoś z niczego - to kosztowało i dalej kosztuje niemałe pieniądze - ale sądząc z twojego wpisu to chyba nie masz o tym żadnego pojęcia.
Bronek
2019-02-20 21:35:44
Może jak przyjdzie Izrael to poprawią nam ten bajzel. W końcu z niczego, kawałka pustyni stworzyli w ciągu kilkudziesięciu lat wysoko rozwinięty kraj. A Polacy jak to Polacy sami się między sobą zadziobią z zawiści i z zazdrości. A państwo jakie tworzą każdy widzi. Ciagle trzeci świat, a mentalnie Azja
Niebuszewo
2019-02-20 21:20:39
Za akcją stoi Bąkiewicz z tzw. "Marszu Niepodległości". Chwali się w filmiku na FB.
ktoś
2019-02-20 20:45:22
To wszystko PRAWDA!!! Ludzie, otwórzcie oczy, nie dajcie się omamić...
A skąd wiadomo
2019-02-20 20:01:43
że nagrobek Emanuela Messera został zniszczony w wyniku aktu antysemickiego a nie np zwykłego wandalizmu/chuligaństwa? Czy redakcja dysponuje jakimiś dodatkowymi informacjami wskazującymi na antysemicki charakter tego aktu czy może po prostu komuś nie spodobał się np niezbyt polsko brzmiące nazwisko - potępiam każdy akt wandalizmu wymierzony w miejsca spoczynku ale nie każdy akt wandalizmu na podłoże antysemickie.
Zako
2019-02-20 19:56:46
Zniszczenie nagrobków, to czysty wandalizm, w tym wypadku 'podszyty' antysemityzmem i tchórzostwem. Ustawa JUST jeśli już, to obowiązuje w USA, a nie w Polsce, Czechach, krajach dawnego Związku Radzieckiego itd. Trump, Netanjahu i ich ludzie kompletnie nie mają szacunku dla Polski (polskie władze się do tego przyczyniły przez swoją poddańczość), dlatego pozwalają sobie na niezgodne z prawdą, obraźliwe dla Polaków wypowiedzi. Przy tym pomijają ile złego uczyniły ich państwa innym narodom.
Przecież to obwieszczenie jest wizualizacją
2019-02-20 19:55:35
tego co nieuchronne - ustawa S.447 - Justice for Uncompensated Survivors Today jasno mówi o przekazywanie majątku w naturze - w oficjalnym piśmie przekazanym Polsce, WJRO (żydowska instytucja zajmująca się roszczeniami) domaga się majątku wartości ok 330 - 350 miliardów dolarów (rzad PO planował zaspokojenie tych roszczeń z majątku Lasów Państwowych). Co w tych ogłoszeniach jest antysemickiego? Czy chodzi o fakt używania symbolu Gwiazdy Dawida? Serio? Naprawdę chcecie prowadzić narracje że Gwiazda Dawida jest antysemicka? Mam wrażenie że NADużywanie terminu "antysemityzm" służy wyłącznie ograniczaniu wolności słowa i uniemożliwieniu prowadzenia debaty publicznej (kolejne rządy Polski prowadzą tajne negocjacje z WJRO od co najmniej 2013 roku, Polskę w tych tajnych negocjacjach reprezentuje ambasador Polski w Kanadzie, pan Andrzej Kurnicki). Kiedy zamierzacie poinformować Polaków? Przypominam, odszkodowania za utracone mienie zostały już wypłacone przez Niemiecką Republikę Federalną na mocy umowy międzynarodowej zawartej przez Izrael i RFN w 1953 roku. W tej umowie Niemcy wzięły na siebie WSZYSTKIE roszczenia dotyczące mienia pożydowskiego i dotyczyło to również terenów okupowanych przez Niemcy. W cywilizacji europejskiej taka umowa oznacza zamkniecie sprawy ale jak rozumiem w Zachodniej Azji obowiązują inne standardy prawa. Nie jestem autorem tej akcji ale muszę (Im? Jemu? - panie przepraszam) pogratulować pomysłowości a także prawdziwego patriotyzmu.
tak będzie
2019-02-20 19:36:23
Żydzi chcą za pomocą ustawy 447 zniszczyć nasze państwo! Chcą od nas 330 mld $ w nieruchomościach, lasach, ziemi - gdybyśmy żydostwu płacili milion $ dziennie to te ich bezczelne żądania spłacilibyśmy po 904 latach! Takie wywieszki pewnie za jakiś czas znajdą się na większości kamienic a ich mieszkańcy będą wysiedlani pod mosty!
Biblia
2019-02-20 19:11:05
Jezus powiedział im [arcykapłanom i starszym żydowskim w Jerozolimie]: ‚Czy nigdy nie czytaliście w Pismach: „Kamień, który odrzucili budowniczowie, ten stał się głównym kamieniem narożnym. Pojawił się on za sprawą Jehowy i jest cudowny w naszych oczach”? Właśnie dlatego wam mówię: Królestwo Boże będzie wam zabrane, a dane narodowi wydającemu jego owoce’”.
Viola
2019-02-20 19:04:51
Gomułko wróć! Żadnych kontaktów z Izraelem i Żydami, bo to genetyczni kanciarze i oszuści.
Abc
2019-02-20 19:03:48
Cóż, gdy państwo jest tak słabe jak Polska, to tego typu społeczne akcje, są jedynym sposobem okazania przez społeczeństwo sprzeciwu. Pomijam tutaj fakt cmentarnego wandalizmu. Sprawcom powinno się łapki za to poobcinać, jednak karanie przestępców w ramach UE jest niedopuszczalne.
Antifa
2019-02-20 19:00:33
Tym nudzacym się gówniarzom powinno sie poprzetracac brudne brunatne łapska!! I widzę że na forum nie zabrakło prymitywnych niedouczonych antysemitów!! Wstyd ludzie!! Ohyda.....
as
2019-02-20 18:23:39
ustawa 447 a nie ustawa o IPN..Dlaczego dziennikarzyna nie wspomnia l o ustawie 447.Naczelny sie nie zgodził czy w kurierze o niej nie słyszeli.
POgromca nitrasa
2019-02-20 18:20:39
to żydzi daja powody do takich zachowań.Jak na razie z tym min MSZ nic się nie dzieje. Ma się dobrze a wywołał skandal .Już izzak newton mówił w swojej 2 zasadzie , siła powoduje reakcje z taką samą siłą o przeciwnym zwrocie.Singer wprost mówi że jeżeli nie oddacie mienia to będziecie sekowani na forum międzynarodowym .
Ustawa 447 to antypolska bomba atomowa.
2019-02-20 18:12:01
Antypolska ustawa 447 może rozłożyć finansowo Polskę na kolana. Żydzi chcą wielkiej kasy nawet nie za swoje nieruchomości. Pewien Żyd kupił przed wojną nieruchomość w Warszawie . Zapłacił tylko 10 procent wartości. Reszta była rozłożona na 40 lat. Wybuchła wojna. Nie ma kamienicy. A organizacje żydowskie chcą kilkaset milionów dolarów odszkodowania. Organizacje ,które nie są spadkobiercami. To rabunek w biały dzień. Żydzi dostali już wielką kasę , ale ciagle im mało.
Bardzo poważna sprawa .
2019-02-20 17:46:38
Kongres USA uchwalił bezprawną ustawę , że organizacje żydowskie w USA mają dostać odszkodowanie za nieruchomości żydowskie w Polsce. Spadkobiercy już nie żyją , a Polska ma płacić za nieruchomości zniszczone przez Niemców. Absurd. Sprawa jest poważna , bo to około 400 miliardów dolarów. To nie są bzdury , jak mówią mylnie rozmówcy Kuriera. Kongres USA to potęga i nie uchwala nieważnych ustaw. Politycy USA będą naciskać polskie rządy w przyszłości. Ktoś pęknie i zacznie , po cichu , płacić.
;/
2019-02-20 17:40:12
Narodowi socjaliści w akcji? zapewne mają wprawę w oblepianiu miasta wklepkami i innymi nielegalnymi plakatami,banerami ostatnio na os.zawadzkiego,dziwne bo obecnie rzadzaca partia w izraelu idedologicznie jest im bardzo bliska
Antysemityzm to broń żydowska
2019-02-20 17:28:44
Akurat ta akcja to przejaw zdrowej postawy społecznej i ten kto to zrobił nie jest obojętny na los tego narodu. Widać że sprawca tego "niegodziwego" czynu sprytnie to wykombinował, zamiast pisać sprayem po murach albo rysować swastyki dał mieszkańcom Niebuszewa do myślenia. Może część z tych ludzi którzy to przeczytali (także w kurierze) zada sobie kilka pytań: DLaczego ważni politycy żydowscy plują polakom w twarz a nasze władze mówią że deszcz pada? Dlaczego media w Polsce za każdym razem gdy żydzi obrażają Polaków twierdzą że to "tylko" element kampanii wyborczej w israelu? Dlaczego żydzi przy pomocy potęgi USA chcą wymusić od każdego Polaka abyśmy złożyli się wszyscy z naszych podatków na zwrot jakiego wymyślonego mienia? Dlaczego w podzięce za to wszystko nasz rząd finansuje żydowskie instytucje, teatry itp. i do tego dał jeszcze na cmentarz żydowski 100 MLN, po raz kolejny z naszych podatków, Ja sie pytam Dlaczego?
remi
2019-02-20 17:13:06
Nie widzę szczucia i kłamstwa. Tylko przytoczone fakty znane wszystkim zainteresowanym. Może czas zacząć szerzej i więcej mówić o tych faktach.
Anna
2019-02-20 17:08:41
Nie widzę tu antysemityzmu tylko suche fakty. Czemu w artykule nie ma nic na temat ustawy 447 ?
alioth
2019-02-20 16:26:03
nie widzę tam ani jednego fałszu, to przepowiednia bliskiego jutra, jeśli nie zatrzymamy popisowych zdrajców
AS
2019-02-20 16:02:30
Cóż za bzdura, że to "Odprysk kryzysu, który zapoczątkował błąd ustawy o IPN" - to odprysk ustawy 447 i bezpodstawnych wymuszeń żydowskich dotyczących mienia bezspadkowego. Skoro Polska jest taka antysemicka, dlaczego nie wrócicie do Izraela?
haha
2019-02-20 14:57:13
jakiś półgłówek się nudził w nocy

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA