Fabryka Wody przy ul. 1 Maja w Szczecinie jest już gotowa. Koszt tej inwestycji to ok. 400 mln zł. Trwa procedura uzyskiwania pozwolenia na użytkowanie. W czwartek, 22 lutego, obiekt zwiedzili radni Komisji ds. Inicjatyw Społecznych, Sportu i Młodzieży. Kiedy z atrakcji będą mogli korzystać szczecinianie?
To nie tylko kompleks basenów czy saun, ale także centrum edukacyjne czy po prostu przestrzeń do spędzania wolnego czasu. Zapewni szereg atrakcji, które z pewnością przypadną do gustu mieszkańcom Szczecina, zarówno tym najmłodszym, jak i starszym.
Część „wodna”, czyli ta, która oferuje różnego rodzaju baseny, składa się ze strefy rekreacyjnej i strefy sportowej. W pierwszej klienci będą mogli skorzystać z wymyślnych urządzeń wodnych: basenów, zjeżdżalni, jaskini wodnej (jedynej w tego typu obiektach w Polsce), kurtyn wodnych, strefy odpoczynku z leżakami, strefy z basenami dla małych dzieci i wielu innych. Dla osób, które preferują aktywność sportową, jest oddzielne pomieszczenie z basenem sportowym, który wyposażony jest w mobilne dno. Oznacza to, że można zmieniać jego głębokość. Będzie to także miejsce na zajęcia z nauki pływania czy aqua aerobiku.
Każda ze stref wyposażona jest również w punkty gastronomiczne, które będą oferowały różnorodne menu. Fabryka Wody udostępni też kawiarnię dla osób, które nie chcą korzystać z basenu, ale po prostu coś zjeść czy napić się kawy. Fabryka oferuje też inne nowatorskie pomysły. Jest niewielki basen z ekranem, na którym można wyświetlać różne pokazy multimedialne czy strefa saun dla dzieci (m.in. sauna kinowa z ekranem, czy sauna klockowa). Saun dla dorosłych w obiekcie jest kilka i każda z nich została skonstruowana według konkretnego motywu przewodniego. Są też baseny i sauny na tarasie, w tym całoroczne.
W części edukacyjnej znajduje się sześć stref tematycznych. Każda poświęcona jest oddzielnej dziedzinie nauki. Pomieszczenia wyposażone są w nowoczesne i przede wszystkim przyjazne najmłodszym urządzenia, które mają zachęcać do zgłębiania wiedzy poprzez zabawę.
- Jest tutaj ogromny potencjał, są rozwiązania, których nie spotkamy nigdzie indziej - wyjaśniał Grzegorz Adamowicz, dyrektor Centrum Nauki. - To indywidualne eksponaty, tworzone dla nas. Ta wystawa będzie zawsze ewoluować, będziemy ją zmieniać tak, aby wychodząc z edukatorium, ludzie chcieli do niego wrócić.
Nie zabraknie wystaw czasowych. Obecnie przygotowywana jest ekspozycja pt.: „Szczecin nad wodą”.
Zwiedzający zapoznają się także z prawdziwą rafą koralową, zobaczą ciekawe okazy morskich stworzeń. Wszystko urządzone jest w interesującej oprawie wizualnej i multimedialnej.
W części edukacyjnej zachwyca przede wszystkim ogromna sala ze spiralnym wejściem i zawieszonym pod sufitem ogromnym modelem cząsteczki wody. We wnętrzu urządzono salę konferencyjną na 50 osób. To przestrzeń pomyślana jako miejsce widowiskowych eksperymentów.
W obiekcie będzie dostępna również kręgielnia czy ścianka wspinaczkowa.
Otwarcie Fabryki Wody planowane jest wkrótce.
- Plan jest taki, żebyśmy w marcu wpuścili pierwszych mieszkańców jako testerów - mówił Konrad Stępień. - Chcemy przetestować obiekt i chcemy, żeby uczestniczyli w tym mieszkańcy.
Trwają jeszcze ostatnie formalności i naprawy usterek.
Znany jest już cennik usług.
Dyrekcja szacuje, że dziennie Fabrykę Wody może odwiedzić w jednym czasie ponad 2 tysiące osób. Obiekt będzie czynny od godz. 9 (strefa rekreacyjna), basen sportowy od godz. 6, sauny - od godz. 13. W tygodniu planowane jest otwarcie do godz. 22. ©℗
Agata Jankowska
Film: Dariusz Gorajski