Niedziela, 21 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Ewakuacja 40 mieszkańców bloku. Doszło do zwarcia instalacji elektrycznej (akt. 1)

Data publikacji: 02 kwietnia 2024 r. 19:23
Ostatnia aktualizacja: 03 kwietnia 2024 r. 08:10
Ewakuacja 40 mieszkańców bloku. Doszło do zwarcia instalacji elektrycznej
 

Zakończyły się - akcja strażaków i policyjne oględziny miejsc pożaru w bloku przy ul. Świętoborzyców w Szczecinie. Po tym, jak w kilku mieszkaniach pojawiło się iskrzenie i zadymienie przy skrzynkach elektrycznych – ewakuowano ok. 40 osób. Po godzinie 21.30 lokatorzy wrócili do mieszkań.

"Czynności policyjne zakończyły się około 10 minut temu. Mieszkańcy wrócili już do swoich mieszkań" – poinformował PAP o godz. 21.45 mł.asp. Paweł Pankau z KMP Szczecin.

Policyjni technicy przez ponad dwie godzinny pracowali w wieżowcu przy ul. Świętoborzyców w Szczecinie (os. Książąt Pomorskich), by zabezpieczyć ślady po pożarze wywołanym prawdopodobnie przez zwarcie instalacji elektrycznej.

"Co do przyczyn pożaru - na ten temat wypowie się biegły z zakresu pożarnictwa" – wyjaśnił mł.asp. Paweł Pankau.

Biegły ma dokonać oględzin w bloku przy ul. Świętoborzyców w środę. Na razie nie wiadomo, dlaczego doszło do uszkodzenia, przegrzania instalacji elektrycznej.

Logo PAP Copyright

***

Wcześniejsza informacja:

Tuż po godzinie 16 dyżurny Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie odebrał zawiadomienie o pojawieniu się ognia w jednym z mieszkań budynku przy ul. Świętoborzyców na osiedlu Książąt Pomorskich.

Podjęto rutynowe działania. Na miejsce wysłano 8 sekcji sekcji straży pożarnej. – Stwierdzono bardzo duże zadymienie na klatce schodowej – poinformował st. kapitan Franciszek Goliński, oficer prasowy PSP w Szczecinie. – Nasze działania polegały głównie na ugaszeniu ognia i oddymieniu klatki schodowej.

Z relacji świadków wynikało, że przyczyną pożaru mogło być zwarcie instalacji elektrycznej w jednym z mieszkań, z którego ogień rozprzestrzeniał się w stronę innych segmentów budynku.

W całym bloku wyłączono prąd. Ewakuowano około 40 osób. 2 osobom udzielono pomocy medycznej. Nie zachodziła potrzeba hospitalizacji. Trwają ustalenia policji co do przyczyn powstania pożaru.

(żuk)

***

Wcześniejsza informacja:

Trwa oddymianie klatki schodowej i sprawdzanie wszystkich mieszkań po tym, jak w mieszkaniu na trzecim piętrze pojawił się ogień w skrzynce elektrycznej. 40 osób ewakuowano w asyście policji i strażaków – poinformował dyżurny komendy miejskiej PSP w Szczecinie.

Do zwarcia instalacji elektrycznej doszło w dwunastokondygnacyjnym budynku przy ul. Świętoborzyców w Szczecinie. Ogień i zadymienie pojawiło się po godzinie 16 w lokalu na trzecim piętrze, a później także w innych mieszkaniach. Blok musiało opuścić około 40 osób.

"Ewakuacja odbywała się w asyście strażaków i policji. Na miejsce zostanie podstawiony autobus, ponieważ warunki pogodowe są niesprzyjające" – poinformował PAP około godz. 18 st.kpt. Franciszek Goliński z komendy miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.

"Dwóm osobom została udzielona na miejscu pomoc medyczna, ale nie zostały zabrane do szpitala" – dodał.

Ewakuacja bloku była konieczna po tym, jak strażacy stwierdzili, że w kilku mieszkaniach pojawiło się zadymienie i iskrzenie przy skrzynkach elektrycznych.

"O godzinie 16.14 wpłynęło zgłoszenie o zwarciu instalacji elektrycznej w mieszkaniu na trzecim piętrze. Ten lokator opuścił mieszkanie. Po ugaszeniu strażacy sprawdzali kolejne mieszkania i również zgłaszano zadymienie, iskrzenie przy skrzynkach" – zrelacjonował st.kpt. Goliński.

Na miejscu pracuje osiem zastępów PSP oraz policja. Trwa sprawdzanie wszystkich mieszkań i oddymianie klatki schodowej.

"Nie paliło się wyposażenie mieszkań, ale trzeba dokładnie sprawdzić, czy nie ma gdzieś zarzewia ognia" – wyjaśnił dyżurny komendy miejskiej PSP w Szczecinie.

Ewakuowani mogą schronić się w autobusie, który podstawiło miejskie centrum zarządzania kryzysowego. W Szczecinie temperatura odczuwalna jest na poziomie 10-11 stopni C.

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Przeciążenia
2024-04-03 07:33:55
Ktoś w domu uruchomił elektrycznego grill a 😉

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA