Czwartek, 30 maja 2024 r. 
REKLAMA

Do jedzenia w święta trzeba podejść z rozsądkiem

Data publikacji: 31 marca 2024 r. 10:32
Ostatnia aktualizacja: 31 marca 2024 r. 17:23
Do jedzenia w święta trzeba podejść z rozsądkiem
Foto: Ryszard Pakieser  

Dietetyczka Martyna Puc radzi, aby do jedzenia w Wielkanoc podejść zdroworozsądkowo, zachować regularność posiłków i zapanować nad ich obfitością.

"Święta to przede wszystkim bliskość i radość płynąca ze spotkań z ważnymi dla nas osobami. Jedzenie z pewnością nie powinno być na pierwszym miejscu" - podkreśliła dietetyczka.

Święta Wielkanocne to czas, kiedy bardziej jesteśmy narażeni na rozregulowanie naszego trybu jedzenia. Na świątecznym stole znajduje się mnóstwo potraw, których ciężko sobie odmówić.

"Do jedzenia trzeba podjeść w sposób zdroworozsądkowy. Obojętnie, czy jesteśmy na redukcji, chorujemy na choroby metaboliczne czy jesteśmy zupełnie zdrowi, warto zapewnić regularność posiłków i zapanować nad ich ilością" - zaapelowała Martyna Puc.

Dietetyczna radzi, aby śniadanie zjeść do godziny po przebudzeniu, a ostatni posiłek na dwie, trzy godziny przed snem. Pozostałe posiłki należy spożyć w odstępach trzech, czterech godzin.

"Oczywiście nie zalecam podjadania, za to polecam picie wody zamiast soków czy słodzonych napojów. Należy pamiętać o ważnej zasadzie: porcje powinny być maksymalnie różnorodne i umiarkowane ilościowo" - zaznaczyła ekspertka.

Podpowiedziała, że na wielkanocny posiłek można przygotować mniej kaloryczne ciasta, chudsze mięsa i dania, których strawienie nie będzie gigantycznym wyzwaniem dla naszego organizmu.

"Zamiast słynnego +kolejnego kawałka serniczka+ sięgnijmy po owoc, na przykład jabłko" - dodała Puc.

Jednocześnie według ekspertki, Wielkanoc może stać się dla nas okazją do odkrywania smaków, próbowania, na przykład tych warzyw i owoców, które jemy rzadko lub majonezu w wersji light.

"Święta naprawdę mogą być czasem dobrych wyborów żywieniowych" – zapewniła dietetyczka. 

 

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

"jedzta, jedzta",
2024-04-01 11:08:11
za 10 lat tylko "świerszcze" od "Dupiarza".
Jack Piotrowski
2024-03-31 17:19:59
To Polska? Jest Wielkanoc więc jedz co chcesz i ile chcesz i jabłko dla pani diety doctor

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA