Środa, 06 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych. Odkrywają swój talent

Data publikacji: 06 listopada 2018 r. 15:25
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:24
Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych. Odkrywają swój talent
 

Warsztaty, prezentacje i konferencje - tak wyglądają wojewódzkie obchody Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych „Odkryj swój talent” 2018, które rozpoczęły się we wtorek w szczecińskiej hali Netto Arena. Wydarzenie potrwa do środy.

Podczas trwających targów prezentują się zachodniopomorskie szkoły zawodowe: branżowe, technika i policealne. Odwiedzający targi uczniowie i przedszkolaki chętnie zatrzymują się przy stoiskach placówek, których uczniowie prezentują swe umiejętności. Biała szkoła z Polic, czyli Zespół Szkół im. I. Łukasiewicza postawiła na doświadczenia chemiczno-fizyczne. Zainteresowanym prezentuje m.in. produkcję mydła. Natomiast uczniowie stolarskiej szkoły branżowej Towarzystwa Salezjańskiego w Szczecinie pokazują na czym polega obróbka drewna. Szczeciński Zespół Szkół Rzemieślniczych prezentuje całą gamę zawodów, jednak największym zainteresowaniem zwiedzających cieszą się stanowiska fryzjerskie, gdzie uczennice i nauczycielki czeszą młodzież. Nie brakuje także pokazów z budownictwa, gastronomii, wizażu czy technologii cyfrowych.

- Dobrze, że możemy zobaczyć w jednym miejscu tak wiele różnych zawodów i szkół. Normalnie, żeby poznać, jakiś zawód musimy iść na wycieczkę do zakładu pracy - mówili uczniowie zwiedzający targi.

Poza ofertą edukacyjną, szkoły mówią jak ważna jest współpraca z firmami i przedsiębiorstwami z terenu województwa. We wtorek zostały podpisane dwie kolejne umowy patronackie o współpracy. Pierwsza  pomiędzy Zespołem Szkół nr 3 w Szczecinie i Netto. Druga pomiędzy Zespołem Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Szczecinie i DGS Poland. W środę umowy patronackie podpiszą też Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A. i Powiat Policki oraz Zespoół Szkół Łączności w Szczecinie i firma Eltek Polska.

Podczas targów zainteresowani mogą porozmawiać z doradcą zawodowym i dowiedzieć się jakie są możliwości wsparcia finansowego z Unii Europejskiej na edukację i mobilność zawodową. W tym celu działa m.in. stoisko Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji i Regionalnego Punktu Informacyjnego Erasmus+.

Dla młodszych dzieci i przedszkolaków organizatorzy przygotowali specjalne zajęcia praktyczne z kodowania, udzielania pierwszej pomocy, a we współpracy z Wojewódzką Komendą Policji ćwiczenia z bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Wydarzeniom towarzyszy konferencja „Razem osiągniemy więcej”, którą zainaugurowała Magdalena Zarębska-Kulesza, zachodniopomorski kurator oświaty. O tym, jak FRSE wspiera rozwój kompetencji i talentów mówiła Izabela Laskowska z FRSE Narodowej Agencji Erasmus+. Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży przybliżyli Szymon Kopiecki i Aneta Koppernock PNWM z Poczdamu. Odbył się także panel dyskusyjny z udziałem przedsiębiorców: Netto Sp. z o.o., Zarząd Portu Morskiego Szczecin-Świnoujście, Polska Grupa Energetyczna S.A., Klaster Budownictwa, Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A..Jednocześnie prowadzone są szkolenia dla zainteresowanych nauczycieli oraz doradców zawodowych.©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Ryszard PAKIESER

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA