Sobota, 23 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Pouczająca lekcja dla najmłodszych [GALERIA]

Data publikacji: 10 lutego 2023 r. 17:10
Ostatnia aktualizacja: 10 lutego 2023 r. 18:10
Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Pouczająca lekcja dla najmłodszych
Dzieci mogły zwiedzić biuro dyspozytorów.  Fot. Ryszard Pakieser  

Czym jest numer 112 i kiedy można z niego skorzystać? - tych i wielu innych pożytecznych rzeczy dowiedziały się w piątek 10 lutego szczecińskie przedszkolaki. Centrum Powiadamiania Ratunkowego oraz Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki zorganizowali specjalne spotkanie dla najmłodszych. 

To były dość niestandardowe obchody Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112. Gośćmi wojewody Zbigniewa Boguckiego były dzieci z Przedszkola nr 51 "Pingwinek" na Gumieńcach. Spotkanie odbyło się w Sali Rycerskiej Urzędu Wojewódzkiego. Zainteresowane tematem dzieci chętnie odpowiadały na pytania dotyczące sytuacji, w których trzeba zadzwonić pod numer alarmowy. Przedszkolaki wiedziały już, że to numer, z którego trzeba skorzystać podczas wypadków, pożarów, sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Jednocześnie zostały pouczone, kiedy nie powinno się z niego korzystać i dlaczego. 

 - Przede wszystkim dzwonimy wtedy, kiedy dzieje się coś złego - opowiadał Zbigniew Bogucki. - Pożar, ktoś jest nieprzytomny, jest wypadek - wtedy dzwonimy na ten numer, żeby poinformować osobę po drugiej stronie słuchawki o tym, co się stało.

Jak podkreślał wojewoda, zdarzają się sytuacje, w których dzieci ratują życie swoich rodziców, bo potrafią szybko zareagować i zadzwonić pod wskazany numer. Bywa jednak i tak, że ludzie wzywają pomoc w sytuacjach, które nie wymagają natychmiastowej reakcji ze strony służb. Zajęcie linii uniemożliwia wtedy udzielenie pomocy osobie, która będzie realnie potrzebować interwencji. 

Po krótkiej pogadance z wojewodą, dzieci miały okazję zwiedzić biuro dyspozytorów. Zobaczyły, jak w rzeczywistości wygląda praca ludzi, którzy na co dzień odbierają telefony alarmowe i przysyłają potrzebne wsparcie. 

Europejski Dzień Numeru Alarmowego obchodzony jest 11 lutego. Jego celem jest poszerzenie wiedzy na jego temat, jak również wyrażenie uznania dla pracy dyspozytorów. W Polsce Centra Powiadamiania Ratunkowego znajdują się w każdym mieście wojewódzkim oraz w Radomiu (w sumie jest ich 17). W Szczecinie punkt ten funkcjonuje w budynku Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. ©℗

(aj)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Z autopsji
2023-02-10 20:44:07
Ja niestety nie mam dobrego zdania o operatorach.Zgłaszałem osobę,która po spożyciu alkoholu miała wracać tym autem.Operator w rozmowie wszem i wobec oświadczył,że nie przyjmie zgłoszenia,bo nie zaistniało przestępstwo,czy wykroczenie.Mam czekać,obserwować i UWAGA-zadzwonić w momencie kiedy ten wsiądzie do auta.Przeżyłem szok i nie dowierzałem temu co słyszę.Innym razem,spychologia przy zakłócaniu spoczynku nocnego i wymyślaniu argumentów by nie przyjąć zgłoszenia.Beton,ściana jak w pandemii .
Sylwia i Patryk
2023-02-10 18:16:02
Bo Patryczek nie wie, to się was zapytuje czy jak im się pości stzalke to oddzwoniom ??

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA