Zachodniopomorscy policjanci otrzymali do dyspozycji 10 rowerów elektrycznych, które mają im pomóc w patrolowaniu terenów nadmorskich. Funkcjonariusze mają także przygotowane dla dzieci zestawy profilaktyczne - apteczki, które pomogą w nauce pierwszej pomocy, oraz opaski - pomocne w przypadku ich zaginięcia na plaży lub imprezach masowych.
Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej realizuje trzecią edycję przedsięwzięcia profilaktycznego pod nazwą „Wpłyń na wyobraźnię swoją i innych”.
- Inicjatywa ta ma na celu wsparcie działań dotyczących bezpieczeństwa mieszkańców i osób odpoczywających w naszym regionie podczas sezonu letniego, ma promować bezpieczne zachowania nad wodą, a także prawidłowy sposób zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia - mówi Marzena Maćkowiak - Pluta z KWP.
W tym roku ramach tego projektu opracowano specjalne materiały profilaktyczne dla dzieci oraz zakupiono rowery elektryczne, które zostały w piątek przekazane policjantom.
- Dziesięć rowerów zostało w pełni wyposażonych do służby i oznakowanych. Mają silniki elektryczne, które umożliwią sprawne przemieszczanie się funkcjonariuszy w terenie niedostępnym dla pojazdom służbowych - informuje Maćkowiak - Pluta.
Rowery trafią przede wszystkim do komend znajdujących się na terenach nadmorskich. Otrzymają je policjanci ze Świnoujścia, Koszalina, Kołobrzegu, Gryfina i Stargardu.
- Poprawa mobilności jest jednym z naszych zadań. Służy temu m.in. wprowadzanie samochodów elektrycznych dla osób fizycznych. To także rowery elektryczne dla zachodniopomorskiej policji, z którą współpracujemy już od dawna. Taki rower po kilkugodzinnym ładowaniu może ułatwić jazdę nawet na trasie do 100 kilometrów - zapewnia Jacek Chrzanowski, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
Uzupełnieniem wspólnego przedsięwzięcia funduszu i policji są materiały profilaktyczne - dziecięce apteczki do udzielania pierwszej pomocy.
- Przygotowane w trzech różnych wariantach kolorystycznych i graficznych mają promować bezpieczne zachowania nad wodą, pomóc w nauce udzielania pierwszej pomocy i prawidłowej reakcji najmłodszych na zagrożenia. W tym roku przygotowanych zostało 12 tysięcy takich zestawów. Do tego dochodzą opaski identyfikacyjne dla dzieci, które świetnie się sprawdzają na plażach albo w trakcie imprez masowych w wypadku zagubienia dziecka. Wystarczy na niej wpisać numer telefonu rodzica - dodaje Maćkowiak - Pluta.
Jak zapewnił komendant wojewódzki policji insp. Jacek Cegieła, rowerowe patrole od razu przystąpią do działań.
(dar)
Fot. Ryszard PAKIESER