sobota, 18 stycznia 2020.
Strona główna > Kraj > Ruszył proces podejrzanych o brutalne morderstwo

Ruszył proces podejrzanych o brutalne morderstwo

Ruszył proces podejrzanych o brutalne morderstwo
Data publikacji: 2015-10-08 15:42
Ostatnia aktualizacja: 2015-10-09 08:39
Wywietleń: 1913 27032

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku rozpoczął się w czwartek proces trzech mężczyzn oskarżonych w sprawie o gwałt i zabójstwo 27-letniej kobiety w Sokółce. W śledztwie pomocne były działania policjantów z tzw. archiwum X, czyli grupy od niewyjaśnionych spraw.

Zbrodnia miała miejsce w styczniu 2009 roku w mieszkaniu kobiety. Zabójcy zadali jej kilkadziesiąt ran kłutych i ciętych, została również zgwałcona, zaś z mieszkania zginęły różne przedmioty.

Blisko półtora roku później śledztwo białostockiej prokuratury okręgowej zostało umorzone, bo nie udało się wykryć sprawców. Dopiero w kwietniu 2014 roku zatrzymano 22-latka, któremu postawiono zarzuty gwałtu i zabójstwa. Okazało się, że odsiaduje on wyrok za kradzieże.

Jak podawała wówczas policja, do przełomu w śledztwie doszło m.in. po ponownej analizie sprawy przez tak zwane policyjne archiwum X. Wcześniej efektu nie przyniosło m.in. przesłuchanie stu kilkudziesięciu świadków, pokazywanie w mediach rekonstrukcji zdarzeń. Wiele informacji - zwłaszcza po publikacji w mediach - okazywało się mylnych, sprowadzało śledczych na błędne tropy.

Niedługo potem zatrzymano dwóch kolejnych podejrzanych, kolegów tego pierwszego. W śledztwie cała trójka, która w 2009 roku miała 17-18 lat, do zarzutów nie przyznała się. Teraz oskarżonemu, który był wówczas pełnoletni grozi dożywocie, dwóm pozostałym - po 25 lat więzienia.

Z odczytanych zeznań jednego z oskarżonych wynika, że trójka mężczyzn, wtedy uczniów liceum, miała spotkać się rano i zamiast do szkoły, pójść na wagary i pić alkohol. Jeden z nich miał zaproponować odwiedzenie poznanej kilka dni wcześniej dziewczyny.

Pozostali dwaj oskarżeni, którzy zostali zatrzymani w Anglii, mówili przed sądem, że trzeci oskarżony chce ich "wrobić". Jeden z nich składając zeznania w sądzie mówił, że w dniu morderstwa był w szkole.

(pap)

Na zdjęciu: Oskarżeni o brutalne zabójstwo młodej kobiety w Sokółce pod eskortą policjantów, podczas procesu w Sądzie Okręgowym w Białymstoku. Fot. PAP/Artur Reszko

Komentarze

Pargrafy...
Teraz to "niewiniatka"...? Jesli okaza sie winni... to podciagnac Ich pod odpowiednie Pragrafy ! !
2015-10-09 00:37:12

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie