Sobota, 23 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Ekipy ZWiK usuwały awarię w centrum Szczecina

Data publikacji: 09 stycznia 2024 r. 21:03
Ostatnia aktualizacja: 10 stycznia 2024 r. 18:54
Ekipy ZWiK usuwały awarię w centrum Szczecina
Przy stacji benzynowej na ulicy Mazurskiej doszło do awarii 120-letniego wodociągu fi 100mm  

W poniedziałek wieczorem, w kilkunastostopniowym mrozie, ekipa ZWiK rozpoczęła usuwanie awarii wodociagowej w centrum Szczecina. Jeszcze we wtorek (9 stycznia) przerwy w dostępie do wody mieli mieszkańcy ulicy Piłsudskiego, od Mazurskiej do placu Grunwaldzkiego. Ekipom ZWiK udało się uporać z problemem do południa.

- Przy stacji benzynowej na ulicy Mazurskiej doszło do awarii 120-letniego wodociągu fi 100mm - informowała Hanna Pieczyńska, rzeczniczka prasowa ZWiK. - W takich sytuacjach niezależnie od temperatury, godziny czy dnia tygodnia nasza ekipa pojawia się na miejscu. Nie zawsze udaje się rozwiązać problem szybko, ale robimy co w naszej mocy, żeby przywrócić dostawy wody najszybciej jak to możliwe.

Wodociągi w mieście budowane są na takiej głębokości, żeby sama infrastruktura nie była narażona na zamarzanie.

- W przypadku awarii, które zdarzają się w przestrzeniach publicznych, problemem jest częste przechodzenie temperatury przez zero, a co za tym idzie, ruchy ziemi. Woda w rurach, która jest w ciągłym ruchu i pod dużym ciśnieniem, nie zamarza. Za to wilgotna ziemia już tak. To właśnie zmiana stanu skupienia i objętości gruntu jest problemem, a w połączeniu z naciskiem ciężkich pojazdów może powodować częstsze awarie, na które nie mamy wpływu - mówi Pieczyńska.

W Szczecinie w eksploatacji ZWiK jest ponad 1340 km wodociągu wraz z przyłączami.

- Wodociągi z roku na rok są wymieniane lub remontowane, dlatego awarii jest coraz mniej - informuje rzeczniczka ZWiK. - Prosimy jednak mieszkańców o wyrozumiałość w sytuacji, gdy taka jednak się zdarzy, a kierowców o szczególną uwagę w miejscach, gdzie pojawiają się ekipy ZWiK. Nasi pracownicy większość czynności wykonują na chodnikach i ulicach, przy zachowanym normalnym ruchu pojazdów i pieszych, niezależnie od warunków pogodowych. Jest to więc praca w warunkach szczególnie niebezpiecznych, wymagająca ciągłej koncentracji. Wodociągowcy muszą skupić się nie tylko na swoich czynnościach, ale i na zachowaniu osób z otoczenia, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym.

O infrastrukturę w mieście dba ZWiK. Inaczej jest w przypadku instalacji na prywatnych posesjach czy działkach. Zadbanie o odpowiedni stan techniczny przyłączy wody leży po stronie właściciela lub zarządcy nieruchomości. To samo dotyczy studni wodomierzowych i instalacji w pomieszczeniach gospodarczych.

- Ochrona przed przemarznięciem instalacji nie wymaga wielkiego zachodu, a bez odpowiednich zabezpieczeń grozi nam zamarznięcie instalacji wodociągowej, uszkodzenia i awarie - zwaraca uwagę H. Pieczyńska. - Zadbanie o przyłącza lub studnie zmniejsza ryzyko pęknięcia rur i niekontrolowanego wycieku wody. Prawidłowo wykonane zabezpieczenie pozwoli też uniknąć niepotrzebnych wydatków związanych z kosztami odmrożenia czy napraw. Co ważne, to właściciel, a nie przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne będzie musiało płacić za usuwanie skutków zaniedbań zimowych. (K)

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wybory kwiecień 2024
2024-01-10 17:53:31
Szczecinianie przecież nic się nie stalo , kszysztkowcom znowu coś POpękało
po szczecińsku?
2024-01-10 11:52:01
3-4 lata temu odbywały się tam generalne remonty czegoś tam. Co tam robiono ? Co tam wymieniano? Dlaczego generalne remonty robi się jak zwykle "POłebkach" ?
doświadczony
2024-01-10 09:29:31
Trzeba tabliczką problem rozwiązać .Np. " Rura na mrozie nie prawa pękać, bo będzie skazana na dwa lata " . No i niech teraz spróbuje pęknąć . Proste rozwiązanie , a nikt na to jakoś nie wpadł .
Rury nie pękają
2024-01-10 06:23:13
Właśnie był duży tekst o tym że twraz rury nie pękają nie to co kiedyś. Życie szybko weryfikuje

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA