20 maja to Dzień pszczoły - święto, obchodzone w Polsce od 2017 roku. Pszczoły od lat znajdują swój dom i dogodne do życia warunki m.in. w miejscach należących do szczecińskich wodociągów, pszczele rodziny mają schronienie w placówkach Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. - Nasz teren jest domem tysięcy małych zapylaczy - mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy ZWiK.
Czują się znakomicie na terenie Zakładu Produkcji Wody „Świerczewo”. Spędziły tam kolejny sezon. Ich zadowolenie można mierzyć ilością miodu, a ta cieszy Pana Andrzeja, opiekuna rodzin z 14 uli.
Spółka chętnie wspiera pszczelarzy.
- Chodzi nie tylko o aktywizację mieszkańców czy techniczną kwestię związaną z udostępnieniem miejsca, którego mamy sporo, ale również o ochronę środowiska - podkreśla H. Pieczyńska. - Już najmłodsi wiedzą, że bez pszczół na planecie nie byłoby życia. Pomoc jest uzasadniona, ponieważ naukowcy alarmują, że liczba owadów na świecie gwałtownie spada. Zjawisko to jest szczególnie niekorzystne w przypadku tzw. zapylaczy, w związku z czym od lat podejmowane są działania służące ich ochronie. ZWiK dysponuje kilkudziesięcioma placówkami, które są rozsiane po całym mieście i część z nich świetnie nadaje się do tego, by ustawić na nich ule.
Pan Andrzej Jarecki razem z żoną Bożeną szukali pomysłu na zapełnienie czasu po przejściu na emeryturę. Z małego hobby zrodziła się wielka pasja. Swoje ule mają na naszym terenie kilku lat, ale to właśnie ZPW „Świerczewo” pszczelarzom i ich podopiecznym „zapylaczom” najbardziej przypadło do gustu. Obecnie posiadają 14 uli produkcyjnych, a w każdym z nich nawet do 80 tys. pszczół. Dbają o nie, kontrolują i starają się tworzyć idealne warunki. Miód zbierają kilka razy w roku, w zależności od rodzaju i czasu kwitnienia roślin w danym okresie. W tym roku już udało się zebrać 160 litrów z 9 pszczelich rodzin.
- Pszczoły są tu bardzo szczęśliwe. Wokół jest wiele działek, zieleni. Mają tu spokój, dzięki temu dużo pracują i spisują się znakomicie – mówi Andrzej Jarecki.
W zeszłym roku z uli udało się zebrać ponad 350 litrów płynnego słodkiego złota. (K)