Poniedziałek, 22 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Dziś Dzień Nauczyciela

Data publikacji: 14 października 2015 r. 10:01
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:30
Dziś Dzień Nauczyciela
 

Dziś (14.bm.) Dzień Nauczyciela. Pedagodzy świętują, ale część z nich nie ma wielu powodów do radości. Od kilku lat spada liczba uczniów, a co za tym idzie jest mniej pracy dla nauczycieli. Wielu jest zatrudnionych w niepełnym wymiarze, pracują w dwóch, trzech szkołach. Mimo to szczecińska oświata trzyma poziom.

Dziś w Szczecinie funkcjonuje 161 miejskich szkół 
i placówek oświatowych. Są to szkoły, przedszkola, poradnie, placówki artystyczne i specjalne. Pracują w nich nauczyciele zatrudnieni na 5711 etatach. To o 80 etatów pedagogicznych mniej niż przed rokiem. Jest to kolejny rok cięć i zmniejszania wymiaru godzin, gdyż rok temu odnotowano o ok. 60 etatów mniej w stosunku do poprzedniego. Powodem jest niż demograficzny wśród uczniów i zmiany w programach nauczania. Najtrudniej o pracę dla fizyków, chemików, biologów, historyków, wuefistów, ale nie tylko.

Praca nauczyciela stale się zmienia. Chcąc nadążyć za zmianami w programie nauczania, przepisach, egzaminach, podręcznikach i metodach pedagodzy muszą stale uczestniczyć w szkoleniach. Coraz więcej z nich uczy dwóch, trzech przedmiotów, to jednak i tak nie gwarantuje im zatrudnienia. W obecnym roku szkolnym w szczecińskich szkołach ponadgimnazjalnych odnotowano najwyższy spadek uczniów - aż o 800 mniej. Najgorsza jest sytuacja w szkołach ponadgimnazjalnych i gimnazjach, gdzie znacząco spadła liczba uczniów. Nauczyciele pracują na jeden etat w dwóch trzech szkołach. Lepiej rzecz wygląda w szkołach podstawowych, do których za sprawą sześciolatków trafiło półtora rocznika w ubiegłym i obecnym roku szkolnym. Z informacji uzyskanych w Wydziale Oświaty wynika, że liczba nauczycieli tam wzrosła.

Pomimo, że pedagodzy mają często zredukowane etaty, obowiązków im przybywa. W wielu szkołach prowadzą po dwa dzienniki: elektroniczny i papierowy. Do tego dochodzą zmiany w programach nauczania i praca związana z dużym zbiurokratyzowaniem się szkoły. Związek Nauczycielstwa Polskiego rozpoczął niedawno ogólnopolską akcję protestacyjną. Chce większych nakładów na oświatę, w tym 10-proc. podwyżki płac dla nauczycieli od stycznia. ZNP podkreśla, że to nauczyciele w głównej mierze są odpowiedzialni za jakość i efekty kształcenia, a wyniki nauczania polskich uczniów rosną.

Szczecin jest miastem, w którym uczniowie osiągają wysokie wyniki na egzaminach zewnętrznych, dużo lepsze od średniej krajowej i wojewódzkiej. To zasługa świetnych nauczycieli. Dziś w Teatrze Pleciuga prezydent Szczecina nagrodzi 193 najlepszych nauczycieli i dyrektorów miejskich placówek. Najwybitniejszy pedagog otrzyma statuetkę Primus inter Pares - Pierwszy wśród równych.

Elżbieta KUBERA

Na zdjęciu: Agnieszka Skrzypczak, biolog, ulubiona nauczycielka uczniów w Gimnazjum nr 34 w Szczecinie

Fot.: Dariusz GORAJSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Obyś cudze dzieci uczył.
2015-10-14 12:47:39
Właśnie to przysłowie idealnie opisuje charakter tego ciężkiego zajęcia. W dzisiejszych czasach, nauczyciele mają na głowie nie tylko rozwydrzone dzieci, które w domu mogą robić, co chcą, to jeszcze muszą użerać się z roszczeniowymi rodzicami, którzy uważają swoje pociechy za najmądrzejsze na świecie, a sami są pewni siebie, bo mają stragan z pietruszką na targowisku i dorobili się samochodu terenowego. Takie są realia. Nie można na dziecko podnieść głosu, nie można przyłożyć linijką, a właśnie te sposoby wychowały w przeszłości miliony porządnych obywateli. Do tego niska płaca i dogadywanie zawistnych ludzi, że przecież nauczyciele mają wolne wakacje. Zapominają tylko, że nauczyciel zostaje po pracy, przygotowuje programy nauczania, dokształca się, poświęca czas prywatny itp. Wszystkiego najlepszego drodzy nauczyciele - tylko podziw dla Waszego trudu może być wystarczającą laurką.
evi
2015-10-14 11:45:55
Dziś nie jest Dzień Nauczyciela tylko Dzień Edukacji Narodowej czyli święto nie tylko nauczycieli, ale wszystkich pracowników oświaty, tj. woźnych, sprzątaczek, intendentek i księgowych. Dziennikarze powinni podawać rzetelne informacje. Jeżeli nie wiedzą niech doczytają.
Czytelnik Łukasz
2015-10-14 09:40:14
Za moich czasów w tym dniu nie było klasówek, odpytywania. Były kwiaty dla nauczycieli i ogólnie było milo i przyjemnie. Ciekawe, czy dalej tak jest.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA