poniedziałek, 20 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Dziś Dzień Nauczyciela

Dziś Dzień Nauczyciela

Dziś Dzień Nauczyciela
Data publikacji: 2015-10-14 10:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:42
Wywietleń: 1260 28364

Dziś (14.bm.) Dzień Nauczyciela. Pedagodzy świętują, ale część z nich nie ma wielu powodów do radości. Od kilku lat spada liczba uczniów, a co za tym idzie jest mniej pracy dla nauczycieli. Wielu jest zatrudnionych w niepełnym wymiarze, pracują w dwóch, trzech szkołach. Mimo to szczecińska oświata trzyma poziom.

Dziś w Szczecinie funkcjonuje 161 miejskich szkół 
i placówek oświatowych. Są to szkoły, przedszkola, poradnie, placówki artystyczne i specjalne. Pracują w nich nauczyciele zatrudnieni na 5711 etatach. To o 80 etatów pedagogicznych mniej niż przed rokiem. Jest to kolejny rok cięć i zmniejszania wymiaru godzin, gdyż rok temu odnotowano o ok. 60 etatów mniej w stosunku do poprzedniego. Powodem jest niż demograficzny wśród uczniów i zmiany w programach nauczania. Najtrudniej o pracę dla fizyków, chemików, biologów, historyków, wuefistów, ale nie tylko.

Praca nauczyciela stale się zmienia. Chcąc nadążyć za zmianami w programie nauczania, przepisach, egzaminach, podręcznikach i metodach pedagodzy muszą stale uczestniczyć w szkoleniach. Coraz więcej z nich uczy dwóch, trzech przedmiotów, to jednak i tak nie gwarantuje im zatrudnienia. W obecnym roku szkolnym w szczecińskich szkołach ponadgimnazjalnych odnotowano najwyższy spadek uczniów - aż o 800 mniej. Najgorsza jest sytuacja w szkołach ponadgimnazjalnych i gimnazjach, gdzie znacząco spadła liczba uczniów. Nauczyciele pracują na jeden etat w dwóch trzech szkołach. Lepiej rzecz wygląda w szkołach podstawowych, do których za sprawą sześciolatków trafiło półtora rocznika w ubiegłym i obecnym roku szkolnym. Z informacji uzyskanych w Wydziale Oświaty wynika, że liczba nauczycieli tam wzrosła.

Pomimo, że pedagodzy mają często zredukowane etaty, obowiązków im przybywa. W wielu szkołach prowadzą po dwa dzienniki: elektroniczny i papierowy. Do tego dochodzą zmiany w programach nauczania i praca związana z dużym zbiurokratyzowaniem się szkoły. Związek Nauczycielstwa Polskiego rozpoczął niedawno ogólnopolską akcję protestacyjną. Chce większych nakładów na oświatę, w tym 10-proc. podwyżki płac dla nauczycieli od stycznia. ZNP podkreśla, że to nauczyciele w głównej mierze są odpowiedzialni za jakość i efekty kształcenia, a wyniki nauczania polskich uczniów rosną.

Szczecin jest miastem, w którym uczniowie osiągają wysokie wyniki na egzaminach zewnętrznych, dużo lepsze od średniej krajowej i wojewódzkiej. To zasługa świetnych nauczycieli. Dziś w Teatrze Pleciuga prezydent Szczecina nagrodzi 193 najlepszych nauczycieli i dyrektorów miejskich placówek. Najwybitniejszy pedagog otrzyma statuetkę Primus inter Pares - Pierwszy wśród równych.

Elżbieta KUBERA

Na zdjęciu: Agnieszka Skrzypczak, biolog, ulubiona nauczycielka uczniów w Gimnazjum nr 34 w Szczecinie

Fot.: Dariusz GORAJSKI

Komentarze

Obyś cudze dzieci uczył.
Właśnie to przysłowie idealnie opisuje charakter tego ciężkiego zajęcia. W dzisiejszych czasach, nauczyciele mają na głowie nie tylko rozwydrzone dzieci, które w domu mogą robić, co chcą, to jeszcze muszą użerać się z roszczeniowymi rodzicami, którzy uważają swoje pociechy za najmądrzejsze na świecie, a sami są pewni siebie, bo mają stragan z pietruszką na targowisku i dorobili się samochodu terenowego. Takie są realia. Nie można na dziecko podnieść głosu, nie można przyłożyć linijką, a właśnie te sposoby wychowały w przeszłości miliony porządnych obywateli. Do tego niska płaca i dogadywanie zawistnych ludzi, że przecież nauczyciele mają wolne wakacje. Zapominają tylko, że nauczyciel zostaje po pracy, przygotowuje programy nauczania, dokształca się, poświęca czas prywatny itp. Wszystkiego najlepszego drodzy nauczyciele - tylko podziw dla Waszego trudu może być wystarczającą laurką.
2015-10-14 12:47:39
evi
Dziś nie jest Dzień Nauczyciela tylko Dzień Edukacji Narodowej czyli święto nie tylko nauczycieli, ale wszystkich pracowników oświaty, tj. woźnych, sprzątaczek, intendentek i księgowych. Dziennikarze powinni podawać rzetelne informacje. Jeżeli nie wiedzą niech doczytają.
2015-10-14 11:45:55
Czytelnik Łukasz
Za moich czasów w tym dniu nie było klasówek, odpytywania. Były kwiaty dla nauczycieli i ogólnie było milo i przyjemnie. Ciekawe, czy dalej tak jest.
2015-10-14 09:40:14

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie