Dziś (14.bm.) Dzień Nauczyciela. Pedagodzy świętują, ale część z nich nie ma wielu powodów do radości. Od kilku lat spada liczba uczniów, a co za tym idzie jest mniej pracy dla nauczycieli. Wielu jest zatrudnionych w niepełnym wymiarze, pracują w dwóch, trzech szkołach. Mimo to szczecińska oświata trzyma poziom.
Dziś w Szczecinie funkcjonuje 161 miejskich szkół i placówek oświatowych. Są to szkoły, przedszkola, poradnie, placówki artystyczne i specjalne. Pracują w nich nauczyciele zatrudnieni na 5711 etatach. To o 80 etatów pedagogicznych mniej niż przed rokiem. Jest to kolejny rok cięć i zmniejszania wymiaru godzin, gdyż rok temu odnotowano o ok. 60 etatów mniej w stosunku do poprzedniego. Powodem jest niż demograficzny wśród uczniów i zmiany w programach nauczania. Najtrudniej o pracę dla fizyków, chemików, biologów, historyków, wuefistów, ale nie tylko.
Praca nauczyciela stale się zmienia. Chcąc nadążyć za zmianami w programie nauczania, przepisach, egzaminach, podręcznikach i metodach pedagodzy muszą stale uczestniczyć w szkoleniach. Coraz więcej z nich uczy dwóch, trzech przedmiotów, to jednak i tak nie gwarantuje im zatrudnienia. W obecnym roku szkolnym w szczecińskich szkołach ponadgimnazjalnych odnotowano najwyższy spadek uczniów - aż o 800 mniej. Najgorsza jest sytuacja w szkołach ponadgimnazjalnych i gimnazjach, gdzie znacząco spadła liczba uczniów. Nauczyciele pracują na jeden etat w dwóch trzech szkołach. Lepiej rzecz wygląda w szkołach podstawowych, do których za sprawą sześciolatków trafiło półtora rocznika w ubiegłym i obecnym roku szkolnym. Z informacji uzyskanych w Wydziale Oświaty wynika, że liczba nauczycieli tam wzrosła.
Pomimo, że pedagodzy mają często zredukowane etaty, obowiązków im przybywa. W wielu szkołach prowadzą po dwa dzienniki: elektroniczny i papierowy. Do tego dochodzą zmiany w programach nauczania i praca związana z dużym zbiurokratyzowaniem się szkoły. Związek Nauczycielstwa Polskiego rozpoczął niedawno ogólnopolską akcję protestacyjną. Chce większych nakładów na oświatę, w tym 10-proc. podwyżki płac dla nauczycieli od stycznia. ZNP podkreśla, że to nauczyciele w głównej mierze są odpowiedzialni za jakość i efekty kształcenia, a wyniki nauczania polskich uczniów rosną.
Szczecin jest miastem, w którym uczniowie osiągają wysokie wyniki na egzaminach zewnętrznych, dużo lepsze od średniej krajowej i wojewódzkiej. To zasługa świetnych nauczycieli. Dziś w Teatrze Pleciuga prezydent Szczecina nagrodzi 193 najlepszych nauczycieli i dyrektorów miejskich placówek. Najwybitniejszy pedagog otrzyma statuetkę Primus inter Pares - Pierwszy wśród równych.
Elżbieta KUBERA
Na zdjęciu: Agnieszka Skrzypczak, biolog, ulubiona nauczycielka uczniów w Gimnazjum nr 34 w Szczecinie
Fot.: Dariusz GORAJSKI