W sobotę 24 lutego br. Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Pilotów i Przewodników zaprasza na XI Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego w Szczecinie. Miejscy przewodnicy z okazji swojego święta chcą podzielić się pasją do miasta, pokazać jego charakter i przybliżyć miejską przestrzeń, którą widzimy na co dzień, ale często nie znamy jej genezy, ani historii, a czasem zastanawiamy się, co w danym miejscu powstaje i jaką będzie pełniło funkcję. W tym roku do wyboru aż 30 tras w 35 grupach. Dzisiaj, w czwartek 15 lutego, od godz. 11 rusza możliwość rezerwacji biletów.
Kolejna edycja wydarzenia zapowiada się bardzo interesująco. 24 lutego zwiedzanie rozpocznie się jak zwykle o godzinie 11 na placu Lotników, a zakończy koncertem organowym w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba o godzinie 14.30. Wyjątkiem będzie kilka grup ze wstępami do obiektów położonych w pewnym oddaleniu od centrum. Dlatego organizatorzy proszą o dokładne zapoznanie się z informacjami dotyczącymi tras i ich przebiegu.
Ponad 30 kwalifikowanych przewodników Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Pilotów i Przewodników wyraziło chęć udziału w tej imprezie, by przybliżyć mieszkańcom i turystom kolejne ciekawostki, tajemnice i historię wybranych obiektów oraz zabytków Szczecina.
– Do wyboru oferujemy 30 tras, w 35 grupach, na których pokażemy m.in. miejsca niedawno otwarte: Dom Kultury Słowianin, Motoeksperymentarium „Smyk” w Muzeum Techniki i Komunikacji, ekspozycje i planetarium Morskiego Centrum Nauki, miejsca przygotowane do otwarcia – np. Świetlica Stoczniowa, czy też obiekty na co dzień trudno dostępne lub wręcz niedostępne dla mieszkańców: najgłębiej i najwyżej położone zakamarki Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Miejskiego oraz katedry, czy obiekty przemysłowe, jak: EcoGenerator, stacja ujęcia i uzdatniania wody w Pilchowie, Browar Bosman – mówi Maciej Dobromilski, prezes ZSPiP. – Podczas jednego ze spacerów będzie możliwość spotkania się z władzami Szczecina, czy też obejrzenia filmu „Trzy dni w Szczecinie” w trakcie zwiedzania Centrum Dialogu Przełomy. Nie zapomnieliśmy też o najmłodszych miłośnikach kultury, dla których atrakcją będzie możliwość zobaczenia zaplecza Teatru Lalek „Pleciuga” oraz dziedzińców zamkowych.
Tradycyjnie aż kilkanaście tras, to pomysły autorskie przewodników.
– Będzie możliwość poznania miejsc związanych ze szczecińskimi masonami, słynnymi katastrofami i wypadkami w mieście, z życiem kulturalno-rozrywkowo-gastronomicznym mieszkańców w okresie przedwojennym oraz socjalizmu, a także związków Hansa Andersena oraz Christel Schubert ze Szczecinem, poszukania śladów siedziby książęcej w Dąbiu, restauracji funkcjonujących w Puszczy Bukowej, czy dawnego osiedla Grünhof oraz posłuchania jak wyglądało życie bogatych i biednych szczecinian w średniowieczu – zachęca Maciej Dobromilski. – Dlatego prosimy o dokładne zapoznanie się z ofertą tegorocznych tras i ograniczeniami dotyczącymi wstępów do zwiedzanych obiektów. Wykaz tras został zamieszczony na stronach internetowych www.zspip.pl oraz www.visitszczecin.eu
Wykaz tras został zamieszczony też na stronach internetowych www.zspip.pl oraz www.visitszczecin.eu
Wiele tras, ze względu na wstępy do obiektów, podlega ograniczeniom ilościowym osób. Bezpłatne bilety na uczestnictwo w grupach z limitowanymi wstępami do obiektów będą dostępne od czwartku 15 lutego od godz. 11. Rezerwacja internetowa biletów na stronie: https://visitszczecin.eu/pl/miedzynarodowy-dzien-przewodnika-turystycznego
(K)
XI Dzień Przewodnika Turystycznego 24 lutego 2024 r.:
30 TRAS, 35 GRUP
Wszystkie grupy z wyjątkiem 3B, 4A, 4B, 7, 8B, 20 i 21 wyruszają o godz. 11.00 z pl. Lotników
1. Trochę techniki i polityki (z prezydentem) – w programie wejście do Muzeum Techniki i Komunikacji łącznie z Motoeksperymentarium oraz do budynku Urzędu Miejskiego z salą sesyjną i podziemiami, połączone ze spotkaniem z prezydentem Szczecina Piotrem Krzystkiem (max. liczba uczestników – 40, należy posiadać 15-minutowy bilet komunikacji miejskiej)
2.A. Tajemnice i zakamarki Urzędu Wojewódzkiego – w programie 2 trasy zwiedzania obiektu: korytarze i wieże oraz podziemia (max. liczba uczestników – 20, potrzebna zgoda na wykorzystanie wizerunku)
2.B. Tajemnice i zakamarki Urzędu Wojewódzkiego – w programie 2 trasy zwiedzania obiektu: korytarze i wieże oraz podziemia (max. liczba uczestników – 20, potrzebna zgoda na wykorzystanie wizerunku)
3.A. Za kulisami Teatru Lalek „Pleciuga” – rodzinny krótki spacer po Śródmieściu połączony ze wstępem do „Pleciugi”, gdzie będzie można zobaczyć zaplecze teatru na co dzień niedostępne dla widzów (max. liczba uczestników – 25)
3.B. Za kulisami Teatru Lalek „Pleciuga” - wstęp do „Pleciugi”, gdzie będzie można zobaczyć zaplecze teatru na co dzień niedostępne dla widzów (max. liczba uczestników – 25. Godzina i miejsce zbiórki: 12.30, na pl. Teatralnym, przed wejściem do „Pleciugi”)
4.A 500-lecie Dzwonu Maryjnego – zwiedzanie Wieży Dzwonów w języku angielskim (max. liczba uczestników – 10, godzina i miejsce zbiórki: 12.30, przy wejściu I do zamku)
4.B 500-lecie Dzwonu Maryjnego – zwiedzanie Wieży Dzwonów w języku polskim (max. liczba uczestników – 10, godzina i miejsce zbiórki: 13.30, przy wejściu I do zamku)
5.A Odrestaurowana Willa Lentza i nie tylko – spacer obok budynków najbogatszych szczecinian, połączony ze zwiedzaniem Willi Lentza (max. liczba uczestników – 20)
5.B Między Falkenwalder Straße a Aleją Wojska Polskiego, z wizytą w Willi Lentza - trasa autorska, przewodnik Magdalena Hanusz (max. liczba uczestników – 20)
6.3 w 1: śmieci, prąd, ciepło, czyli EcoGenerator – zwiedzanie zakładu przetwarzającego odpady na energię elektryczną i cieplną (max. liczba uczestników - 30 osób powyżej 18 lat, obowiązkowo należy posiadać płaskie obuwie i 15-minutowy bilet komunikacji miejskiej, potrzebna zgoda na wykorzystanie wizerunku)
7. Co polecamy do picia? – spacer po osiedlu Głębokie i wizyta w zakładzie pozyskiwania i uzdatniania wody ZWiK w Pilchowie (max. ilość uczestników – 20. Godzina i miejsce zbiórki: 11:00, na pętli Głębokie, należy posiadać 15-minutowy bilet komunikacji miejskiej)
8.A Od Bohrischa do Carlsberga – zwiedzanie Browaru Bosman (max. liczba uczestników - 20 osób powyżej 18 lat, obowiązkowo należy posiadać dokument tożsamości oraz płaskie obuwie i 30-minutowy bilet komunikacji miejskiej)
8.B Od Bohrischa do Carlsberga – zwiedzanie Browaru Bosman (max. liczba uczestników - 20 osób powyżej 18 lat, obowiązkowo należy posiadać dokument tożsamości oraz płaskie obuwie, Godzina i miejsce zbiórki: 13:00, na pętli Pomorzany)
9. Czy Szczecin leży nad morzem? – zwiedzanie Morskiego Centrum Nauki z 5 wystawami tematycznymi oraz seansem w Planetarium (max. liczba uczestników – 40)
10. Niepokorny Szczecin – wizyta w Centrum Dialogu Przełomy, połączona z projekcją filmu „3 dni w Szczecinie” (max. liczba uczestników – 30)
11. Śladami masonów szczecińskich – trasa autorska połączona ze zwiedzaniem Sali Balowej Pałacu Ziemstwa, przewodnik Bożena Gołda (max. liczba uczestników – 20)
12. Słowo się rzekło… Śladami powieści Elżbiety Cherezińskiej – trasa autorska dodatkowo połączona ze zwiedzaniem Świetlicy Stoczniowej - przyszłej atrakcji Szczecina Centrum Solidarności „Stocznia”, przewodnik Joanna Cichocka (max. liczba uczestników – 40)
13. Spacer pośród zabytków sakralnych Szczecina – trasa autorska połączona ze zwiedzaniem niedostępnych na co dzień fragmentów katedry Św. Jakuba, przewodnik Piotr Kupski (max. liczba uczestników - 30, obowiązkowo należy posiadać płaskie obuwie)
14. Szlakiem dawnych szczecińskich szkół – trasa autorska, przewodnik Ewa Fabrycy (max. liczba uczestników – 20)
15. Mozaiki szczecińskie – nowa trasa - trasa autorska, przewodnik Joanna Olszowska (max. liczba uczestników – 20)
Trasy tematyczne – bez limitu liczby uczestników:
16. Zamek dla dzieci – spacer po zamkowych dziedzińcach (dla dzieci od 6 lat wraz z opiekunami)
17. Kulturalny i rozrywkowy Szczecin na starej fotografii – trasa autorska połączona ze zwiedzaniem Sali Balowej Pałacu Ziemstwa i wizytą w nowo wyremontowanym Domu Kultury „Słowianin”, przewodnik Maciej Dobromilski
18. Jak na bal – to do Szczecina – trasa autorska połączona ze zwiedzaniem Sali Balowej Pałacu Ziemstwa i wizytą w nowo wyremontowanym Domu Kultury „Słowianin”, przewodnik Joanna Grycko
19. Szczecin znad Odry - trasa autorska połączona z wizytą w nowo wyremontowanym Domu Kultury „Słowianin”, przewodnik Mirosław Rafiński
20. Restauracje Puszczy Bukowej - trasa autorska, przewodnik Mirosław Wacewicz (godzina i miejsce zbiórki: 10, na pętli Osiedle Bukowe)
21. Sentymentalny spacer po książęcym Dąbiu - trasa autorska, przewodnik Ryszard Kotla (godzina i miejsce zbiórki: 10, przed kościołem Wniebowzięcia NMP)
22. Zapomniane osiedle Grünhof - trasa autorska, przewodnik Dariusz Wybranowski
23. Spacer z rozpoznawaniem drzew i krzewów - trasa autorska, przewodnik Paweł Madejski
24. Hans Chrystian Andersen na dworcu w Szczecinie – 180 lat komunikacji książki w mieście - trasa autorska, przewodnik Przemysław Głowa
25. Trasą katastrof, tragedii i wypadków - trasa autorska, połączona ze zwiedzaniem Sali Balowej Pałacu Ziemstwa, przewodnik Michał Rembas
26. O bogaczach i biedakach w dawnym Szczecinie - trasa autorska, przewodnik Małgorzata Duda
27. Śladami Christel Schubert - trasa autorska, przewodnik Monika Szymanik
28. Szlakiem Ottona z Bambergu – spacer po miejscach upamiętniających to historyczne wydarzenie
29. ʂt͡ʂɛt͡ɕin auf Deutsch – Spaziergang in Stadtzentrum
30. Szczecin in English – zwiedzanie miasta z przewodnikiem anglojęzycznym