21 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lasów, który został ustanowiony w 2012 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Tegoroczny został poświęcony lasom i zieleni w miastach oraz wokół ośrodków miejskich.
Coraz więcej ludzi żyje w miastach. Szacuje się, że w 2050 r. na terenach zurbanizowanych będzie mieszkało ok. 6 mld ludzi, czyli 70 proc. globalnej populacji. Postępująca urbanizacja nie musi jednak oznaczać niekontrolowanej ekspansji zanieczyszczonych miast. Drzewa na takich terenach oraz lasy wokół nich sprawią, że w miastach będą lepsze warunki życia.
Dlaczego tereny zielone mają tak duże znaczenie dla mieszkańców metropolii?
* Lasy i drzewa magazynują węgiel, pomagając tym samym łagodzić skutki zmian klimatu na terenach zurbanizowanych i wokół nich.
* Obecność drzew wpływa pozytywnie również lokalny klimat, co pomaga zaoszczędzić od 20 do 50 proc. energii potrzebnej do ogrzewania.
* Strategiczne rozmieszczenie drzew na terenach zurbanizowanych może obniżyć temperaturę powietrza o 8 stop.C, redukując o 30 proc. zapotrzebowanie na klimatyzację.
* Drzewa na terenach zurbanizowanych są doskonałymi filtrami powietrza, usuwającymi szkodliwe zanieczyszczenia i drobnocząsteczkowy pył.
* Drzewa redukują hałas, ponieważ stanowią naturalną osłonę przed szumem z pobliskich dróg i terenów przemysłowych.
* Dobrze zarządzane lasy oraz tereny zielone w miastach i wokół nich zapewniają środowisko do życia, pokarm i schronienie dla wielu gatunków roślin i zwierząt, wpływając pozytywnie na różnorodność biologiczną.
* Miejskie tereny zielone zachęcają do aktywnego i zdrowego trybu życia, zapobiegają chorobom oraz służą jako miejsce spotkań towarzyskich.
* Lasy na terenach zurbanizowanych i wokół nich pomagają filtrować wodę, tym samym wpływają jakość wody pitnej. Lasy chronią również zlewiska i zapobiegają powodziom, ponieważ magazynują wodę zarówno w biomasie, jak i glebie.
Z okazji MDL Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie przypomina, że: "Przeprowadzone w latach 50. i 60. XX wieku zalesienia gruntów porolnych i podmiejskich powiększyły obszar Puszczy Bukowej o ok. 500 ha nowego lasu. Wtedy był ponoszony trud likwidacji szkód wojennych oraz odbudowy Polski po wojnie, gdyż dużo drewna wyjechało stąd do Warszawy. Systematycznie rośnie zapas i zasobność drzewostanów Puszczy - zarówno za przyczyną zmian w strukturze wiekowej, jak i zmiennego w czasie, lecz zawsze mniejszego od przyrostu, pozyskania drewna."
(LP)
Film: FAO
Fot. Mirosław Winconek