Środa, 29 listopada 2023 r. 
-1 szczecin
REKLAMA

Dzieje się w „Tęczowej krainie” braci mniejszych [GALERIA]

Data publikacji: 02 marca 2019 r. 09:01
Ostatnia aktualizacja: 05 grudnia 2021 r. 14:10
Dzieje się w „Tęczowej krainie” braci mniejszych
Cmentarz dla zwierząt przy ul. Bielańskiej jest nie tylko miejscem pożegnań, ale również spotkań miłośników zwierząt, kultywujących dobrą pamięć o swych pupilach biegających, skaczących czy fruwających już za „tęczowym mostkiem". Fot. Tęczowa Kraina  

Miejsce na peryferiach miasta, a jednak niezapomniane. Tchnące prostotą i ciszą. Tu wiedzie droga pożegnań naszych braci mniejszych. Ku szczecińskiej „Tęczowej krainie”.

Szczecinianie od lat zabiegali o możliwość godnego pożegnania i upamiętnienia swych – nie tylko czworonożnych – zwierzęcych przyjaciół. Nie godząc się na ich przedmiotowe traktowanie. Jednak dopiero od pół roku do ich dyspozycji jest „Tęczowa kraina” – cmentarz dla zwierząt przy ul. Bielańskiej (Szczecin – Klucz). Do tej pory spoczęło w nim ponad 200 braci mniejszych. Wśród nich nie tylko psy i koty, ale również króliki, chomik, papuga, szynszyla i wiewiórka.

– Nie raz słyszymy: „jak dobrze, że jesteście”. Wielu ludzi chce bowiem godnie pożegnać tych, którzy przez lata byli ich wiernymi przyjaciółmi, na równych prawach z innymi członkami rodziny. Czują ból po ich stracie, a u nas znajdują zrozumienie, współczucie i pomoc – mówi Dariusz Ciaś, współprowadzący szczecińską „Tęczową krainę”.

Pomoc oznacza nie tylko udostępnienie miejsca pochówku. Ale również transport zwierzęcia: czy to z domu, czy z gabinetu weterynaryjnego. Przez siedem dni w tygodniu i niemal przez całą dobę.

– Bezpośredni kontakt z naszą placówką ułatwia formularz odbioru, dostępny na naszej stronie internetowej: www.grzebowisko-szczecin.pl – wyjaśnia Dariusz Ciaś. – Elastycznie dostosowujemy się do życzeń i możliwości klientów: godzin i miejsca pochówku, rodzaju mogiły, projektu pamiątkowej tabliczki. W pożegnaniu uczestniczy zwykle najbliższa rodzina. Ale byliśmy przygotowani nawet do spełnienia życzenia dotyczącego mistrza ceremonii. Okazuje się jednak, że jeszcze nie było takiej potrzeby. Ludzie wolą żegnać swych pupili w ciszy i skupieniu, kameralnie.

Były też pytania o możliwość kremacji pupila. Szczeciński cmentarz dla zwierząt nie świadczy takiej usługi na miejscu. Chociaż – przypomnijmy – w zorganizowanym (2013 r.) przez magistrat konkursie architektonicznym na koncepcję grzebowiska, zwycięska praca Pawła Skóry z Bydgoszczy zakładała realizację także spopielarni. Niestety, rok później miasto zrezygnowało z tej części założeń, przygotowując wytyczne dla przetargu na 30-letnią dzierżawę właśnie działki przy ul. Bielańskiej dla celów funeralnych.

– Widzimy potrzebę, więc jesteśmy gotowi uruchomić także taką usługę. Aktualnie trwają prace przygotowawcze, zmierzające do zrealizowania projektu budowy krematorium dla zwierząt w Szczecinie – przyznaje D. Ciaś.

Szczecińska „Tęczowa kraina” zajmuje 7 tysięcy m kw. powierzchni z możliwością rozbudowy do 2 ha. To teren ogrodzony, monitorowany, z budynkiem usługowym, dostępem do mediów, w tym wody, z nasadzeniami zieleni, wytyczonymi alejkami. Jednak przede wszystkim z kwaterami: już zarezerwowanymi dla 600 miejsc pochówku, a w perspektywie – z możliwością rozbudowy do około 1 tysiąca. Nawet – w III etapie – do 5 tysięcy, o ile miasto przekaże – także w dzierżawę – dodatkową rezerwę gruntu przyległego do „Tęczowej krainy”. ©℗

Arleta Nalewajko

Fot. Tęczowa Kraina

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

l rozsądny
2021-12-05 13:48:29
Ludzi się kremuje a truchła zwierzęce grzebie. Skażony teren na kupę lat.Cwaniacy robią na tym niezły interes,a głupki idą za tym jak w dym.Gdzie są ekolodzy i inne instytucje powołane do ochrony środowiska?Uczucie do zwierząt powinno iść w parze z rozumem.
E.T.
2020-08-14 19:32:08
Doceniam pomysł i wysiłek właściciela obiektu. Mój zwierzak był naszym domownikiem, dla niego byliśmy rodziną. Bardzo tęsknimy a dzięki temu, że taki obiekt istnieje, możemy nadal być przy naszym małym przyjacielu.
B
2019-08-05 18:12:18
Może przy nowym schronisku dla zwierząt będzie można stworzyć możliwość indywidualnej kremacji dla naszych braci mniejszych?
do bielik
2019-06-08 19:25:49
Właśnie po to jest to miejsce, żeby można było postawić tabliczkę i zapalić znicz. I z pewnością w dniu Wszystkich Świętych również ich nie zabraknie. Są ludzie, którzy traktują zwierzęta jak członków rodziny i tak jak ich członkom oddają pamięć. Panu podobać się nie musi i to Panu proponuję opamiętanie w komentarzach.
bielik
2019-03-03 15:23:33
Ale znicze i pomniki nagrobkowe to chyba już przesada! Czy na Wszystkich Świętych też będą znicze, wieńce, kwiaty i modlitwa ? Ludzie opamiętajcie się.
do "do felczer"
2019-03-03 12:24:36
A Tobie wszy wyżarły chyba mózg.
Dryja
2019-03-03 09:00:47
Lepiej niż na Bronowickiej.
Tęczowa Kraina
2019-03-02 22:47:11
Zapewniamy, że od słów do czynów i krematorium powstanie.
Najbliższe krematorium dla zwierząt jest w Pile
2019-03-02 22:05:21
No ale Szczecin to miasto imposybilizmu...
do felczer
2019-03-02 16:20:26
mam nadzieję,że z Twoim truchłem też tak zrobią:-)
felczer
2019-03-02 14:14:05
Uważam, że truchła zwierzęce należy obowiązkowo utylizować przez spalenie, a postępowanie w tej kwestii powinny regulować przepisy administracyjne. Jestem również wielkim zwolennikiem kremacji zwłok i myślę, iż ta forma pochówku za kilkadziesiąt lat stanie się powszechna.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA