Środa, 29 listopada 2023 r. 
-1 szczecin
REKLAMA

Dwa jubileusze ZNP

Data publikacji: 23 października 2015 r. 23:50
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:31
Dwa jubileusze ZNP
Fot. Ryszard PAKIESER  

Dziś walczą o zachowanie Karty Nauczyciela, miejsca pracy dla pedagogów i większe nakłady na oświatę. 70 lat temu w Szczecinie walczyli z głodem i analfabetyzmem. Podwójny jubileusz: 110 lat działalności w Polsce i 70 lat w naszym mieście świętował w piątek szczeciński oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego.

 - Jest to jedna z nielicznych organizacji skupiających ludzi, którzy pełnią wielką misję, kształtują młode charaktery - powiedział europoseł Bogusław Liberadzki. -  Inwestycja w dzieci i młodzież jest najbardziej wartościową inwestycją. Kształtowanie społecznych postaw w duchu otwartości, bez uprzedzeń przynosi korzyści dla nas wszystkich.

Pierwszą organizację nauczycielską, zalążek ZNP, powołano w małej wiosce Pilaszkowie koło Łodzi 1 października 1905 r. W czasie okupacji hitlerowskiej jego członkowie powołali Tajną Organizację Nauczycielską i prowadzili tajne nauczanie dla dzieci i młodzieży. - Po wojnie, po objęciu przez władze polskie Szczecina w październiku 1945 r. powstało pierwsze ognisko ZNP, liczące 30 członków. Pięć lat później oddział szczeciński liczył już tysiąc członków - przywołała historię oddziału jego prezes Maria Świerczek. - Mijające 15-lecie to walka o miejsca pracy dla nauczycieli. Organizowane przez nasz związek konkursu na najlepszego nauczyciela "Belfer na 6" oraz na najlepszego pracownika oświaty mają służyć dobrej oświacie.

Krzysztof Soska, wiceprezydent Szczecina podkreślił, że ZNP to jedna z najstarszych polskich organizacji  społecznych. - Podobnie jak inne 70-letnie instytucje oświatowe Szczecina, odegrała ona znaczącą rolę w kształtowaniu polskości na tych ziemiach - dodał. - Między związkiem a organem prowadzącym istnieje napięcie, czasem się kłócimy. Oświata jest na pierwszym miejscu w miejskim budżecie, mimo subwencji dokładamy do niej 164 miliony złotych, to jest kilkanaście filharmonii.

Jubileuszowa uroczystość ZNP, odbyła się w Pałacu Młodzieży pod hasłem "Spotkanie pokoleń - Ocalić od zapomnienia". Była okazją do wspomnień i docenienia tych, którzy poświęcali swój czas i zaangażowanie dla działalności społecznej. Odznaki za 50 lat działalności w związku odebrało pięć osób, Złotą Odznaką za szczególne zaangażowanie społeczne odznaczono 11 pedagogów oraz, po raz pierwszy, dwie osoby spoza grona nauczycielskiego wspierające związek: Bogusław Liberadzki i Mirosław Tyszkiewicz.

Elżbieta KUBERA 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@
2015-10-24 11:09:42
"70 lat temu w Szczecinie walczyli z głodem i analfabetyzmem" ....że co ???? z głodem ?? zapewne siejąc i zbierając, oraz piorąc mózgi komunistyczna ideologią
Damian W
2015-10-24 07:15:25
Tyle dekad minęło ,a nadal ksiądz, lekarz i nauczycielka są największym autorytetem w tej społeczności przesiedleńców? Poza to "wzrok nie sięga"?
roger
2015-10-24 06:09:34
jak mozna popierać tę komunistyczna organizację???????

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA