środa, 20 czerwca 2018.
Strona główna > Nauka > Potrzeba większych nakładów na oświatę

Potrzeba większych nakładów na oświatę

Potrzeba większych nakładów na oświatę
Data publikacji: 2015-09-16 09:57
Wywietleń: 260 20654

Trzy pytania do Marii Świerczek, prezes szczecińskiego oddziału ZNP

- Szczeciński oddział ZNP obchodzi w tym roku 70 lat działalności. Będą uroczystości?

- Oczywiście. Obchody rozpoczniemy 16 września spotkaniem integracyjnym na polanie nad jeziorem Głębokim. Przewidujemy także Drzwi Otwarte naszego oddziału, aby każdy pracownik szczecińskiej oświaty mógł osobiście przyjść do naszej siedziby i uzyskać informacje na temat prowadzonej przez nas działalności. Jubileusz 70-lecia naszego oddziału obchodzony będzie wraz ze 110-leciem istnienia ZNP w Polsce. Na 21 października zaplanowaliśmy turniej wiedzy o historii związku dla osób u nas zrzeszonych, natomiast 23 października w auli Pałacu Młodzieży będziemy z przedstawicielami kilku pokoleń związkowców oraz władzami zarządu głównego świętować jubileusz. Zostaną tam wręczone medale "50 lat w ZNP" i złote odznaki działaczom związkowym oraz po raz pierwszy odznaczymy osoby, spoza związku. Kogo, to tajemnica. Obchody zakończy bal w Willi West Ende.

- Poza świętowaniem jest codzienna działalność. Na czym skupi się ZNP w tym roku szkolnym?

- Mamy nowego dyrektora Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego. Od 1 września jest nim pani Lidia Rogaś. Ze zmianą na tym stanowisku wiążemy nadzieje dobrego porozumienia między urzędem a związkiem. Symptomy tej normalności już dostrzegamy. Jakiś czas temu złożyliśmy projekt nowego układu ponadzbiorowego pracy pracowników niebędących nauczycielami. W tej sprawie we wtorek spotkaliśmy się z panem wiceprezydentem Krzysztofem Soską. Wnioskowaliśmy również o renegocjację regulaminu płacowego dla nauczycieli i określenie nowych standardów zatrudnienia pracowników niepedagogicznych, chodzi o tzw. przelicznik liczby ich etatów do zatrudnionych nauczycieli. Oczywiście mamy świadomość, że chodzi o pieniądze i nie wszystko od razu uda się uzyskać, ale rozmawiać będziemy.

- Trwa akcja protestacyjna ZNP, czy będzie strajk nauczycieli?

- Prezydium Zarządu Głównego zbiera się w tej sprawie 21 września i wtedy podjęta zostanie decyzja, jakie będą formy protestu i nacisku na rząd. Walczymy nie tylko o pieniądze dla nauczycieli, ale w ogóle o większy udział oświaty w budżecie państwa. Zależy nam, by placówki oświatowe były prowadzone przez samorządy, a nie różnorakie stowarzyszenia, fundacje. Domagamy się też zatrudniania w szkołach psychologów, pedagogów, logopedów i zapewnienia uczniom opieki lekarskiej oraz stomatologicznej. Mamy nadzieję, że te postulaty zostaną spełnione.

- Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Elżbieta KUBERA

Fot. Ryszard PAKIESER

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy