Środa 29 września 2021r. 
REKLAMA

Duże inwestycje w Świnoujściu

Data publikacji: 2018-01-02 11:23
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:59
Duże inwestycje w Świnoujściu
 

Marszałek Olgierd Geblewicz, prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz oraz Roman Waleszkowski, dyrektor Szczecińskiego Obszaru Metropolitarnego, podpisali umowy o dofinansowanie trzech dużych inwestycji. Razem kurort otrzyma 18 milionów złotych. – Decyzja o przystąpieniu do Szczecińskiego Obszaru Metropolitarnego była słuszna – podsumował gospodarz miasta.

Chodzi o modernizację węzła przesiadkowego kolejowo-promowo-autobusowego na Warszowie, przebudowę zabytkowej promenady oraz przebudowę układu dróg rowerowych. To milionowe inwestycje, które zmienią krajobraz Świnoujścia – zarówno na prawym, jak i lewym brzegu Świny.

– Cieszę się bardzo, że dzięki tym środkom Świnoujście będzie mogło utrzymać i ugruntować swoją pozycję niezaprzeczalnego lidera nie tylko w województwie, ale także w całym kraju, jeżeli chodzi o funkcjonowanie i rozbudowę infrastruktury szlaków i ścieżek rowerowych. Pozwolą one także na dalszy rozwój miasta jako nowoczesnego kurortu i uzdrowiska o prawdziwie europejskim standardzie – powiedział marszałek Olgierd Geblewicz.

Najkosztowniejsza z inwestycji, czyli węzeł przesiadkowy na Warszowie, ma być zrealizowana do końca 2019 roku. Inwestycja jest warta ponad 15 mln złotych. W jej ramach ma powstać m.in. kładka nad torami. Prezydent zdradził, że będzie próbował dogadać się z PKP, żeby z kładki było zejście również na perony.

Niewiele mniej, bo 14,4 mln złotych pochłonie przebudowa kilometrowego odcinka promenady od ul. Małachowskiego do ul. Powstańców Śląskich. Przedsięwzięcie ma być zrealizowane do czerwca 2019 roku.

Z kolei prawie osiem milionów złotych kosztować będzie budowa dwóch dróg rowerowych po obu brzegach Świny. Urzędnicy tłumaczą, że poprawi to nie tylko atrakcyjność turystyczną miasta, ale i sprowokuje mieszkańców do przesiadania się zza kierownicy na jednoślady. Na prawobrzeżu ciąg pieszo-rowerowy ma wieść do węzła przesiadkowego przy ul. Dworcowej oraz Barlickiego oraz do dużych zakładów pracy i szkół na prawobrzeżu. Inwestycja ma być gotowa na jesień 2019 roku.

– 2018 rok jest dla naszego miasta wyjątkowy, jeżeli chodzi o środki przeznaczone na inwestycje. To ponad 220 milionów złotych. Ich realizacja nie byłaby możliwa, gdyby nie środki zewnętrzne, w tym te pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego – podsumował Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia. ©℗

BaT

Na zdjęciu: Tak ma wyglądać węzeł komunikacyjny w Świnoujściu

Wizualizacja UM Świnoujcie

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

observator
2018-01-02 19:01:56
Do Hieronima - BARDZO cenna uwaga !!! Z tym, że o osobach niepełnosprawnych mówi się obecnie : "osoby z niepełnosprawnością", tak aby użyć jak najbardziej delikatniej formy określenia takich osób. A ja Pana serdecznie pozdrawiam i dziękuję za cenną uwagę skierowaną głównie do architektów.
Hieronim
2018-01-02 18:36:46
Tylko żeby nie zapomnieć o niepełnosprawnych. Oprócz kładki potrzeba również windy. Nie wszyscy mogą chodzić po schodach na kładkę.
Szczeciński Obszar Metropolitalny
2018-01-02 13:44:24
Czy Koszalin też już przystąpił do Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego? Leży niewiele dalej od Szczecina.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ