Poniedziałek 18 października 2021r. 
REKLAMA

Duchy drzew i (brak) serca dla zieleni

Data publikacji: 2019-11-30 08:14
Ostatnia aktualizacja: 2019-12-19 15:00
Duchy drzew i (brak) serca dla zieleni
 

Wokół parku Wolności w Podjuchach, w którym zacumował gigantyczny statek Freedom Szczecin, są układane nowe nawierzchnie chodników. Zostały wytyczone pod linijkę, więc - jak zwraca uwagę nasz Czytelnik - nie obyło się bez niepotrzebnych ofiar w zieleni. Zostało wycięte nawet to drzewo, które omijał dawny trakt pieszy. To kolejny przyczynek do „Marszu duchów drzew", jaki w sobotę (30 listopada) odbędzie w Szczecinie.

Mowa o dorodnym drzewie wyciętym od strony ul. Karpiej, tuż przy skrzyżowaniu z ul. Niklową. Jak ono wyglądało przed wycinką i jak omijał je stary chodnik, można zobaczyć choćby na mapie google.

- Drzewo rosło kilka metrów od głównej ulicy. Nikomu nie przeszkadzało. Nie przyczyniło się do żadnego wypadku. Było piękne i zdrowe. Dawało cień i tlen. Cieszyło oczy. Chodnik można było wytyczyć tak, aby je ominąć: bez konieczności wycinki. Niestety, w mieście „pływającego ogrodu" urzędnicy nie mają serca do zieleni - przekonuje nasz Czytelnik.

Aktywiści Społecznej Straży Ochrony Zieleni Szczecina nie mają wątpliwości: „W Szczecinie od wielu lat obserwujemy niezwykle silną tendencję do usuwania drzew, w tym wiekowych oraz okazałych. Niemal każda miejska inwestycja wiąże się z rzezią drzew, dodatkowo wiele z nich nie przeżywa jej z uwagi na barbarzyńskie traktowanie w procesie budowy".

Zbulwersowani planami kolejnych wycinek, a też dla upamiętnienia tysięcy drzew usuniętych pod pretekstem kolizji z inwestycją, aktywiści Społecznej Straży OZS organizują „Marsz duchów drzew". Został zaplanowany na sobotę (30 listopada). Wyruszy z pl. Odrodzenia o godz. 16.45. Przejdzie trasą wzdłuż ul. Piłsudskiego, pl. Szarych Szeregów, wzdłuż al. Wojska Polskiego do pl. Zwycięstwa.

- W milczeniu wyrazimy swój sprzeciw i upamiętnimy ofiary bezmyślnej urzędniczej polityki dotyczącej zieleni w Szczecinie - informują aktywiści, zachęcając do udziału w tym wydarzeniu. Jednocześnie przypominają: „O tym, że drzewa wpływają niezwykle korzystnie na klimat, powietrze, retencję i czystość wód gruntowych, oszczędność energii - zaczęto już mówić głośno w sytuacji nadciągającej katastrofy klimatycznej. Ale to nie wszystko. Wycinając drzewo, pozbywamy się części historii naszego terenu, traci on tożsamość ugruntowaną przez lata, co wiele osób bardzo przeżywa emocjonalnie. Eliminujemy ze środowiska wiele innych organizmów związanych bezpośrednio z tym drzewem (ptaków, owadów i innych bezkręgowców, grzybów, porostów). Siejemy spustoszenie w naszej życiowej przestrzeni".

„Marsz duchów drzew" jeszcze ma szansę wpłynąć na urzędników, decydujących w sprawie planowanych wycinek ul. Piłsudskiego, na pl. Szarych Szeregów, w al. Wojska Polskiego i ul. Wyszyńskiego. Związanych z budową dwóch istotnych dla komunikacji miejskiej węzłów „Szarych Szeregów" oraz „Wyszyńskiego".

Arleta Nalewajko

Fot. Czytelnik

Na zdjęciu: Drzewo u zbiegu ul. Karpiej i Niklowej wycięto, bo kolidowało z budową nowej nawierzchni chodnika. Bezmyślnie - jak ocenia Czytelnik. „Siejemy spustoszenie w naszej życiowej przestrzeni" - przypominają aktywiści Społecznej Straży Ochrony Zieleni Szczecina.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

sdf
2019-12-19 14:54:10
a gdzie jest znicz?
Faktycznie, chodzi o okolice ul. Prusa
2019-12-01 09:29:46
Tez sie zastanawiam, dlaczego?
Mariusz
2019-12-01 03:02:51
Krzystek tak jak główny szambiarz Warszawy ma głęboko gdzieś ludzi i przyrodę. Tak wybrali szczecinianie w większości niestety, teraz niech sami ocenia swój wybór na 5 lat!
Nasadzić Paulowni i po kłopocie
2019-11-30 21:56:04
za 10 lat będą ładne, duże drzewa. Ciekawe czy tak samo plączecie nad starymi samochodami na złomowiskach.
Z ul B. Prusa na wprost jest alejka prowadząca przez park do ul Arkońskiej (do szpitala)
2019-11-30 15:03:27
zobaczcie ok 100m w park jakie piękne, kilkudziesięcioletnie drzewa wycięto. Pniaki na przekroju zupełnie zdrowe. Tuż przy alejce po lewej stronie. Były wycinane w tym tygodniu. Podobno jest wycięte znacznie więcej.
postępowiec
2019-11-30 14:41:28
Wyciąć wszystkie drzewa, bo przeszkadzają w kontaktach z kosmitami, którzy nie mogą wylądować w mieście i przekazać nam wiedzy o swoich najnowszych technikach telemarketingu.
Szczecin ciagle w tyle
2019-11-30 14:25:21
We wszystkich dużych metropoliach w Polsce i Europie zaczynaja się budzić ludzie urzędy zarządcy Wszędzie zakłada się zielen sądzi większe drzewa) a nie małe cherlawce) zakłada zielone dachy zielone sciany Wprowadza zielen do wnętrz . Zieleń produkuje tlen nawilża powietrze pochłania CO2 i absorbuje wiele szkodliwych substancji obniża temperaturę jest siedliskiem życia wielu organizmów ZIELEŃ jest WAŻNA przecież można zaprojektować ścieżkę rowerowa czy chodnik tak by skręcał łagodnie omijając cenny drzewostan tylko do tego potrzebna jest wyobraźnia i wrażliwość na to co pozostawimy po sobie Patrząc na nasz Szczecin i działania z zielenia trochę mi to przypomina kraje uwstecznione gdzie najważniejsze są drogi i samochody i chyba już nigdy nie dościgniemy najlepszych metropolii a wstyd za zniszczenia dobytku po Niemcach pozostanie
Przyjdę na pewno.
2019-11-30 12:39:28
Przyjdę na pewno. Zamieściłem to w Usenet na pl.regionalne.szczecin
Widać że
2019-11-30 12:08:41
w UM w tym mieście pracują idioci a na pewno ci co są odpowiedzialni za zieleń. Ale jaki pan (po prawie) taki kram.
Nie bądźmy obojętni
2019-11-30 10:32:48
Sobota 30 listopada o 16.45 na placu Odrodzenia rusza marsz duchów drzew. Zapraszamy! Idziemy, by pokazać, że nie można być obojętnym wobec nieuzasadnionych wycinek.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ