Wtorek 18 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Drzewo szczęścia na pl. Zwycięstwa

Data publikacji: 2018-10-27 14:06
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:23
Drzewo szczęścia na pl. Zwycięstwa
Prezydent Piotr Krzystek na finał jesiennej edycji programu "Platan" wybrał drzewo i miejsce - jak się zdaje - o symbolicznym znaczeniu. Posadził bowiem na pl. Zwycięstwa - jeszcze przed II turą wyborów, w której zabiega o kolejną reelekcję - paulownię zwaną drzewem szczęścia. Fot. Dariusz Gorajski  

Na finał jesiennej edycji miejskiego programu nasadzeń "Platan", w sobotę (27 października) prezydent Piotr Krzystek posadził paulownię zwaną drzewem szczęścia. Symbolicznie i raczej nie przez przypadek - przynajmniej dla przebiegu tegorocznej kampanii wyborczej - na pl. Zwycięstwa.

W Szczecinie zwanym "miastem pływającego ogrodu" ogromnym zainteresowaniem mieszkańców od lat cieszą się dwa programy pomocowe, dzięki którym na lepsze - właśnie zielenią - zmieniają się zarówno podwórka, jak i przedogródki śródmiejskich budynków. Miejski budżet finansowo wspiera także jesienne edycje "krokusowej rewolucji" oraz wiosenne "Magnolie dla Szczecina". W tym roku magistrat uruchomił również pulę w wysokości pół miliona złotych dla nowego programu nasadzeń pn. "Platan". 

- Dzięki niemu posadzimy 500 drzew i 2,5 tysiąca krzewów. To jeden z elementów szeregu działań jakie podjęliśmy dla poprawy jakości powietrza w naszym mieście, czyli walki ze smogiem. Co jest też zbieżne ze strategią "floating garden" dla Szczecina - mówił prezydent Piotr Krzystek, sadząc na pl. Zwycięstwa drzewo nr 450 - paulownię omszoną zwaną cesarską oraz drzewem szczęścia.

Tegoroczna - zarówno wiosenna, jak i właśnie zakończona jesienna - edycja "Platanu" przyniosła Szczecinowi nowe nasadzenia ozdobnych jabłoni i wiśni, brzóz, klonów czerwonych, efektownie zakwitających judaszowców i paulowni, a też rzadko spotykanych oczarów. Kwiaty tych ostatnich - odmiany wirginijskiej - powinny się pojawić jeszcze tej jesieni.

Nasadzenia krzewów również były różnorodne i równie egzotyczne, jak na warunki lokalnej flory. Bowiem oprócz forsycji i ogników na miejskich skwerach oraz zieleńcach się pojawiły np. budleje, perukowce i pigwowce.

- W tym roku w realizacji programu nasadzeń wspierała nas firma "Magnolia" z Kobylanki. Nowe drzewa i krzewy trafiły w wiele punktów miasta. Natomiast w przyszłym roku chcemy kontynuować kolejne edycje "Platanu", również na ten cel w budżecie miasta rezerwując pół miliona złotych - informowała Aleksandra Ciszewska, wicedyrektorka Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM. - Jednak wiosenne nasadzenia skupimy na czterech obszarach. Dzięki czemu nowe i różnorodne drzewa oraz krzewy będą bardziej widoczne i rozpoznawalne. Wciąż dyskutujemy nad najlepszymi lokalizacjami dla nich. Ostateczna decyzja w sprawie jeszcze nie zapadła. 

Posadzona przez prezydenta Krzystka paulownia zakwita - jak magnolia - przed pojawieniem się liści, w maju. Równie efektownie, bo charakterystycznymi bladofioletowymi kwiatami o niebieskawym odcieniu. Najbardziej rozpoznawalne ze szczecińskich paulowni rosną na pl. Tobruckim (przy Czerwonym Ratuszu) oraz na dziedzińcach Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego i Akademii Morskiej. ©℗

Arleta Nalewajko 

Na zdjęciu: Prezydent Piotr Krzystek na finał jesiennej edycji programu "Platan" wybrał drzewo i miejsce - jak się zdaje - o symbolicznym znaczeniu. Posadził bowiem na pl. Zwycięstwa - jeszcze przed II turą wyborów, w której zabiega o kolejną reelekcję - paulownię zwaną drzewem szczęścia.

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

NawetNie
2018-10-28 13:17:59
Notabene swoją drogą czy WGKiOŚ zastanawiał się nad najnowszymi badaniami naukowymi w zakresie paulowni? Radzę poczytać kilka artykułów na ten temat. Paulownie przy czerwonym ratuszu a paulownie sadzone w ramach programu platanowego to zupełnie różne sprawy,
Floating mind
2018-10-28 07:54:10
Ludzie, ale o co Wam chodzi? Demokratycznie władca dostał się do drugiej tury i ją wygra, demokratycznie też wybrano nieomal identyczny skład rady miasta, który to wszystko co się dzieje popiera i popierać będzie. Po co mieliby zmieniać cokolwiek, skoro mają rzesze wiernych poddanych?
Mariola
2018-10-27 23:15:07
Tak. Dyrektor C. Znamy jej dokonania! Gratulacje. Wszystko super, rewelacja, świetne akcje, rozwiązania, medale, uznania itd. A Szczecin, a jego gospodarka komunalna??? Ginie i woła o pomoc? Przy takim szefostwie to normalne.
Sławek
2018-10-27 22:57:21
Cała akcja to pic na wodę. Posadzone drzewa umierają a newsy o nowych nasadzeniach mają za zadanie uwiarygodnić dbałość o zieleń dyrektorów z WGKiOŚ. Te szefostwo to jedna wielka pomyłka miasta. Nic nie wiedzą, nie mają elementarnej wiedzy o zieleni w Szczecinie. Piar i tyle. Trzeba zmiany bo inaczej czarno to widzę.
Renka
2018-10-27 18:25:33
Posadzono 500 drzew. Pytam : ile wycięto? Jedno dojrzałe czy stare drzewo daje tyle co kilkadziesiąt młodych.
Zielbik
2018-10-27 18:10:32
Pani Ciszewska, program Platan 2018 to totalna porażka i zaprzeczanie idei rozumienia architektury krajobrazu. Jeżeli planuje Pani wydział nasadzenia i uzgadniacie je z radami osiedli, społecznikami to uzgodnijcie to z fachowcami. Cieszy Panią nasadzanie paulowni lub judaszowca w szpalerze 60 letnich lip!? Cieszy Panią posadzenie paulowni obok wiśni piłkowanej na środku nowej różanki w Kijewie!? Statystycznie program może wyglądać dobrze, ale niech Pani zapyta rzetelnych architektów krajobrazu, dendrologów co o tym sadzą. Tylko nie tych co podlegają Pani służbowo, tacy prawdopodobnie bedą zachwyceni. I nie ma co zaklinać rzeczywistości, nasadzenia 2018 to totalny chaos, nie mający nic wspólnego z profesjonalnym zarządzaniem zasobami zieleni.
czerwony Szczecin
2018-10-27 17:43:02
Na ul Przyjaciół Żołnierza posadzili 2lata temu platany - nie podlewali wszystkie uschły tak się dba o zieleń - do zdięcia to się brzuch wypina...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA