Niedziela, 19 maja 2024 r. 
REKLAMA

Drzewka były, ale...uschły

Data publikacji: 23 listopada 2015 r. 17:35
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:35
Drzewka były, ale...uschły
 

Ponad sto młodych drzew do wymiany wzdłuż całej trasy tramwaju na prawobrzeżu od Basenu Górniczego aż do pętli Turkusowa. Nie padły łupem wandali. Nie zostały rozkradzione. Wszystkie uschły. Zastąpią je nowe okazy. Na jak długo?

Sygnał o wykopkach w pasach zieleni obok torowiska przekazała nam jedna z naszych Czytelniczek. Jej uwagę zwróciły doły i fruwające na wietrze wstążki przy solidnych stojakach bez roślin w rejonie pętli. Kiedy pojawiliśmy się na miejscu i w okolicy, odkryliśmy, że takich enklaw z rozkopami jest tam dużo więcej.

- Załączam zdjęcia pozostałości po drzewkach, które z takim pietyzmem posadzono niedawno przy trasie SST /ul.Jaśminowa i dalej/. [...] Aż wstyd! [...] drzewka te były do uratowania! " - napisała do nas zbulwersowana tym, co ujrzała, pani Krystyna, mieszkanka Zdrojów. -- Codziennie chodzę tam na spacer i nie zauważyłam, żeby ktokolwiek je podlewał! A susza była w tym roku okrutna. Nawet początkujący ogrodnik wie, że w pierwszym okresie wegetacji, należy drzewka podlewać i to obficie, do czasu, aż same sobie poradzą. Widocznie jednak u nas nie ma nawet początkujących ogrodników...- podsumowała.

W pasie ziemi przy pętli, za rurą ciepłociągu na 34 okazy doliczyliśmy się w miniony weekend 12 rozgrzebanych dołów. Naprzeciwko, za kolejowym wiaduktem nieopodal chodnika, którym można dojść do peronów dla pasażerów, wsiadających do tramwajów odjeżdżających w kierunku centrum, z trzydziestu drzew siedmiu też już nie ma. W szpalerach, jakimi obsadzone zostało pobocze między ulicą Jaśminową (aż do krzyżówki z ul. Batalionów Chłopskich) i obudową wykopu z torowiskiem, podobnie.

Dalej pas wykopu ciągnie się aż do wylotu w ul. Hangarową za nowy wiadukt drogowy z jezdnią wyjazdową z miasta. A w tamtejszym drzewostanie młodnika prawdziwa już rzeź. Po obu stronach urządzonych nowych enklaw z zielenią doliczyliśmy się następnych 37 miejsc gdzie, drzewka były, ale już ich nie ma. I tak krok po kroku aż za przystanek przy dąbskim lotnisku od kilku do kilkunastu jam bez drzew. Z kilkunastoma na finał w bezpośrednim sąsiedztwie nowej stacji energetycznej do zasilania trakcji tuż za pętlą na Basenie Górniczym.

O wyjaśnienie tej bulwersującej sprawy i z pytaniami zwróciliśmy się do służb miasta. W ZDiTM odesłano nas do magistratu. Zaadresowaliśmy więc nasze pytania wprost do Pawła Adamczyka, dyrektora wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska.

- Zgodnie z zapisami umowy wykonawca robót prowadzi prace związane z pielęgnacją zieleni. Na miejscu uschniętych sadzonek wkrótce pojawią się nowe. Planowane zakończenie prac to koniec listopada - taką odpowiedź w imieniu dyrektora Adamczyka przekazał w poniedziałek Piotr Zieliński z biura prasowego urzędu.

©℗

Cały artykuł w "Kuirerze Szczeciński" i w e-wydaniu

Mirosław WINCONEK

Fot.: Mirosław WINCONEK

Na zdjęciach: Ponad sto młodych drzew do wymiany wzdłuż całej trasy tramwaju od Basenu Górniczego do pętli Turkusowa. Wszystkie uschły. Zastąpić je mają do końca listopada nowe okazy. Na jak długo?

 

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Do 987564DD
2015-11-23 21:34:35
987564DD, sadzonki zwykle się nie przyjmują w okresie suszy i bez podlewania. Tak jak mieliśmy w tym roku. O nowo posadzone drzewka należy dbać, a to co się stało jest już klasykiem w tego typu realizacjach, i ZDiTM w tym bryluje. Kilka lat temu posadzono drzewka na wyremontowanej ulicy Głowackiego. Dziś chyba zostało tylko jedno. Czy ktoś ZDiTM się tym zainteresował? Nie sądzę, bo im to przysłowiowo zwisa. Chyba nawet nie skontrolowali. Teraz szumnie na ulicy Narutowicza oddano wyremontowany budynek dla Uniwersytetu (tuż przy ZUT). Nasadzono krzewy i drzewka w te upały, sam to obserwowałem, potem w ogóle ich nie podlewano, no jasne że uschły. Musieli wiedzieć o tym także ci co je sadzili. Prawie nic nie zostało, ale nie widzę, aby ktoś z władz US, czy też nowych użytkowników tym się zainteresował. A zieleń trzeba podmienić, bo chyba jeszcze jest gwarancja.
gość
2015-11-23 18:25:33
Ogólnie wiadomo że w ramach SBO 2016 na Prawobrzeżu wygrała inwestycja budowy ronda Łubinowej a tu jakie zdziwienie na terenie ewentualnego ronda posadzono 10 drzew - tylko po co skoro za chwilę będą rozorywać teren . Ale był plan -trza sadzić - przecież ktoś musi zarobić . I tak samo z tymi drzewami na basenie - był plan to sie wykonało - a że bezczelne drzewa uschły to trudno . RĘCE OPADAJĄ
Bonawentura
2015-11-23 17:59:46
Zauważam jakąś "prawidłowość" w postępowaniu odpowiednich władz w naszym mieście - brak myślenia perspektywicznego: posadzono drzewka, ale nie pomyślano o ich pielęgnacji, zbudowano tory wraz z "pętelką" tramwajową pomiędzy Zdrojami a Słonecznym-Zachód ale nie pomyślano na czas o budowie przystanków dla autobusów mających podwozić pasażerów do tramwaju na przystanku końcowym Turkusowa. Sadzenie drzewek przy torach na trasie tramwaju to świetna sprawa, natomiast ich posadzenie na samej pętli to chyba marnotrawstwo. Jest tam bardzo mało miejsca i mają się jeszcze zmieścić przystanki autobusowe.
987564DD
2015-11-23 17:58:44
Czasami sadzonki nie "przyjmują" się. Tak bywa. Konieczne jest przeprowadzenie dochodzenia. W końcu śmierć stu drzewek to już masowa eksterminacja.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA