„Każdy z nas może, a nawet powinien, każdego roku posadzić co najmniej jedno drzewo, aby choć w małej cząstce zrekompensować szkody poczynione w środowisku przyrodniczym przez bezmyślne działania ludzi" - przekonuje Aleksander Nieczajew, audytor środowiska. Przypominając, że 10 października przypada Święto Drzewa.
To już 15 edycja wydarzenia, zainicjowanego w skali kraju przez Klub Gaja. Świętem Drzewa zachęcającego do „podjęcia rzeczywistych działań na rzecz ochrony środowiska i klimatu, czyli do sadzenia i ochrony drzew".
- Każde drzewo to żywa fabryka tlenu i zielony regulator klimatu - komentuje Aleksander Nieczajew. - Organizacja Narodów Zjednoczonych zachęca do posadzenia w najbliższym czasie miliarda drzew. Zatem zachęcam: przyłącz się do ratowania naszej planety Ziemi i jej dziedzictwa przyrodniczego. Każde posadzone drzewo przyczyni się do złagodzenia zmian klimatycznych i zachowania dla przyszłych pokoleń Ziemi jako przyjaznej nam planety.
W poprzednich edycjach Święta Drzewa jego uczestnicy wraz Klubem Gaja posadzili ponad 800 tysięcy drzew. Natomiast celują w milion.
- To program edukacji ekologicznej, którego inauguracją jest ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew: co roku 10 października - przypominają aktywiści Klubu Gaja. - Program jest otwarty dla wszystkich. Przyłączają się do niego placówki oświatowe i wychowawcze, samorządy, instytucje, organizacje, firmy i osoby prywatne. Gorąco zapraszamy wszystkich!
Partnerem strategicznym programu od początku są Lasy Państwowe.
- Nadleśnictwa służą ogromną pomocą merytoryczną uczestnikom programu, a także przekazują im sadzonki drzew. Każda placówka oświatowa może nawiązać kontakt z najbliższym nadleśnictwem i poprosić o pomoc w realizacji Święta Drzewa - przekonuje KG.
(an)
Na zdjęciu: Rodzinne sadzenie drzew w Puszczy Bukowej.
Fot. Dariusz Gorajski (arch.)