Czwartek, 22 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Drogie śmieci w Policach

Data publikacji: 14 stycznia 2016 r. 14:10
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:40
Drogie śmieci w Policach
 

Mieszkańcy Polic zdecydowali, że chcą płacić za wywóz śmieci według metody "od osoby". To oznacza duże podwyżki - z 12 na 15 złotych dla każdego mieszkańca. Władze Polic przyznają, że istnieje możliwość ochrony rodzin wielodzietnych przed dotkliwym wzrostem tych opłat. Nie wiadomo jeszcze czy z niej skorzystają.

Konsultacje społeczne w sprawie wyboru metody i wysokości stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi trwały od 10 do 31 grudnia ubiegłego roku.

- Przygotowaliśmy dla mieszkańców 4 propozycje do wyboru - relacjonuje Maciej Greinert, wiceburmistrz Polic. - W konsultacjach wypowiedziało się 1912 osób. Zdecydowana większość, około 67 procent (1284 mieszkańców), wypowiedziała się za metodą od osoby ze stawką po 15 złotych za odpady segregowane i 25 zł za niesegregowane.

Wcześniej władze Polic proponowały (od tego roku) rozliczanie głównie według stawek za gospodarstwo domowe. W tej sprawie została już nawet podjęta uchwała. Mieszkańcy zaprotestowali, więc burmistrz wystąpił do radnych o jej unieważnienie i ogłosił konsultacje. Ich wynik nie jest po myśli władz Polic, czego nie kryje sam wiceburmistrz.

- Mieszkańcy wybrali taki sposób naliczania opłat, od którego chcieliśmy odejść - przyznaje Maciej Greinert. - Chcieliśmy chronić rodziny wielodzietne. Wybrana przez większość forma rozliczania oznacza, że właśnie one zapłaca najwięcej. Rozwiązanie, które my zaproponowaliśmy radzie miejskiej w październiku ubiegłego roku, było bardziej społecznie sprawiedliwe. O ile można mówić o sprawiedliwym rozwiązaniu. Ale będziemy szanować głos mieszkańców i przedstawimy radzie miejskiej, jeszcze w styczniu, uchwałę taką, która jest zgodna z wynikami konsultacji. I jeśli ona zostanie przyjęta przez radnych, to nowy system zacznie obowiązywać od kwietnia tego roku.

Ale wiceburmistrz, zapytany przez nas o możliwość chronienia rodzin wielodzietnych przed dotkliwymi podwyżkami, przyznał, że ona istnieje i być może zostanie wykorzystana.

- Karta dużej rodziny pozwala na zastosowanie ulg - odpowiadał. - Ostatnia nowelizacja ustawy dopuściła taką możliwość. Będziemy się dalej zastanawiać nad tym. ©℗

Agnieszka Spirydowicz

Na zdjęciu: Władze Polic ogłosiły wynik konsultacji społecznych w sprawie opłat za gospodarowanie opłatami.

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Julita
2016-01-16 17:47:57
Nawiązując do wypowiedzi: "Liczyc i wywozic TYLKO pelne kubly... ! ! " Proponuję poczytać przepisy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Tam jest napisanie, że gmina może tylko naliczać opłatę albo od osób, albo od powierzchni mieszkania czy domu, albo od metrów sześciennych wody zużytej w gospodarstwie domowym, albo od ryczałtu. Od wielkości kubła i częstotliwości jego opróżniania może być naliczana opłata tylko od firm nawet tych jednoosobowych a to oznacza, że Pan Igrek prowadzący działalność zapłaci osobno od kubła na działalność za śmieci z tej działalności i osobno za śmieci wytwarzane przez osoby mieszkające na nieruchomości. Innej możliwości nie ma bo przepisy na nic innego nie pozwalają.
Karol
2016-01-16 17:35:26
Pani Martyna ma rację, tak naprawdę niewiele jest prawdziwych samotnie mieszkających emerytów w jednorodzinnych domach na wsiach. Zadałem sobie ten trud i od czasu jak w gminie mówiono o ryczałcie w domach jednorodzinnych (a więc od września) jeździłem po wsiach i pytałem ludzi. Muszę powiedzieć, że ludzie na wsiach w gminie Police są bardzo rozmowni. Wcale nie zadają pytań po co mi ta wiedza. A tak poza tym w tych dużych nowoczesnych domach rodziny mają ogrody, klomby, trawniki, drzewa - a więc nawet jak mieszkają w takich domach dwie osoby to i tak opłata 50 zł nie jest duża w porównaniu z ludźmi mieszkającymi w blokach. Takie osoby z tych domów do kubła wrzucają skoszoną trawę, zielsko, gałęzie, liście itp. i wszystko chcieliby mieć jak do tej pory za taką opłatę jak ci w blokach. Prawda jest taka, że tacy ludzie do tej pory mają zaniżoną opłatę w porównaniu z tymi ludźmi w blokach i teraz się burzą. Ja mieszkam w bloku, mam kilka doniczek z kwiatami - nie koszę trawy bo na balkonach nie rośnie trawa itd. Dlaczego mam płacić tyle samo co ludzie w wioskach. Oni twierdzą, że mają mało odpadów bo je palą - a czy wolno je palić? a nawet jak spalą w piecu to do pieca nie wrzucają trawy, liści czy gałęzi. Inną sprawą jest przyjmowanie przez emerytów pod dach osoby niezameldowane - niby w zamian za opiekę albo dla kasy - na czarno. A tak naprawdę za nieuczciwych, którzy oszukują na opłacie zapłacą w podwyżkach ci uczciwi, którzy nie potrafią kłamać.
Brudasy
2016-01-15 18:28:58
Jadąc torem kolejowym do Trzebieży Szczcińskiej za Policami przy torze biegnacym do Police Chemia od kilkunastu lat jest składowisko smieci. Po prostu hałdy. Nieraz ładnie pachnie jak wieje od Merckel
martyna
2016-01-14 17:14:10
A ile jest takich biednych schorowanych pseudo samotnych starszych odob,które to niby same zamieszkuja a w rzeczywistości "na lewo"pomieszkuje od powiedzmy 3 lat wnuczek z dziewczyną plus często dziecko lub dzieci.I to ma być sprawiedliwe???Za jedną osobę 15 zł płacą a faktycznie śmieci "na lewo"produkują 3 inne osoby.Dlaczego źle by było tym samotnym osobom płacić od ilości zużytej wody????
Liczyc i wywozic TYLKO pelne kubly... ! !
2016-01-14 15:30:59
Patrzac i liczac logicznie... to ile smieci uzbiera osoba samotna, a ile np. Rodzina 4-5 osobowa ? U osoby samotnej dysponuje sie albo jedna pensja czy emerytura lub renta ( ! ) a w Rodzinie 4-5 osobowej sa najczescie minimum 2 pensje... i kilka osob, tak ze w czym problem ? Ulge to mozna zrobic ludziom starszym i schorowanym na emeryturach i rentach powiedzmy po 60/65-ce, ktorzy najczesciej uzbieraja najmniej smieci.. ! A Ci co opalaja swoje mieszkania sami... to i tak 60-70 % resztek idzie rowniez na spalenie do pieca...tak ze w czym kolejny problem ? Najwazniejszym powinno byc ile smieci uzbiera sie w kublach... liczac wg. m3 lub na kilogramy kubla... ! A jak ludzie "naucza" sie pakowac smieci szczelniej, to i wiecej zmiesci ich jeszcze do kubla ! A firma wywozaca smieci, powinna wywozic TYLKO pelne i wypelnione kubly...a nie liczyla kubly na sztuki... w ktorych moze byc zaledwie tylko 30-50 % smieci ??
Skąd ten przekaz?
2016-01-14 15:04:24
A gdzie oni to ogłaszają? W Watykanie, czy w polskim urzędzie. Jeśli w polskim urzędzie, to proszę przywrócić należne miejsce godłu Polski.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA