sobota, 07 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Drogi w powiecie polickim do przebudowy

Drogi w powiecie polickim do przebudowy

Drogi w powiecie polickim do przebudowy
Data publikacji: 2018-04-01 19:31
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:07
Wywietleń: 2919 321059

W tym roku rozpoczną się dwie ważne przebudowy dróg wojewódzkich w powiecie polickim. Chodzi o przejście DW nr 115 przez Tanowo oraz dwa odcinki DW nr 114: Brzózki-Trzebież i przejście przez Warnołękę.

Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie niebawem ogłosi przetargi na wykonawców przebudowy i rozbudowy przejścia drogowego przez Tanowo na DW nr 115 oraz przebudowy DW 114 Brzózki-Trzebież (z ujęciem przejścia przez Brzózki i Warnołękę). Obie inwestycje dofinansowane będą ze środków unijnych.

- Obie inwestycje usprawnią ruch w obszarze metropolitalnym Szczecina, zwiększą komfort mieszkańców powiatu polickiego i turystów dojeżdżających do terenów rekreacyjnych. Podobnie, jeśli chodzi o dojazd do posesji i poruszanie się pieszych. To znacznie zwiększy bezpieczeństwo – podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz.

W Tanowie przebudowany zostanie odcinek o długości 2,4 km. Prace obejmą wzmocnienie nawierzchni, co zwiększy komfort jazdy. Planowana jest także budowa ronda na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich nr 114 i 115. Powstaną nowe chodniki i drogi rowerowe. Przebudowana zostanie kanalizacja deszczowa oraz zatoki autobusowe i zjazdy.

Wartość całej inwestycji to ponad 8 mln zł, z czego ponad 6,8 mln zł to środki unijne. To drugi z projektów zakwalifikowanych przez Unię Europejską do programu Współpracy Transgranicznej INTERREG VA. Wkład województwa wyniesie w nim ponad 1,2 mln zł.

Tanowo pod względem organizacji komunikacji jest typową ulicówką, tzn. główne funkcje komunikacyjne miejscowości spełnia tranzytowa, prowadząca do przejścia granicznego w Dobieszczynie, DW nr 115. Przebudowa drogi jest konieczna z uwagi na rosnący ruch oraz kolizję ruchu miejscowego i tranzytowego o charakterze międzynarodowym. Problemem jest również fakt, że istniejące ciągi piesze nie mają swojej kontynuacji, zapewniającej bezpieczne przemieszczanie się pieszych. Poza odcinkami chodników, ruch pieszych odbywa się poboczami gruntowymi. 

Ulica Szczecińska jest w tej chwili odwadniana powierzchniowo, dlatego w czasie deszczu tworzą się duże zastoiska wody. Projekt przewiduje budowę kanalizacji deszczowej oraz wykonanie wzdłuż całej ulicy jednostronnego, dwukierunkowego ciągu pieszo-rowerowego o szerokości 2,5 m oraz ciągu pieszego, częściowo oddzielonego pasem zieleni od jezdni.

Druga z zapowiedzianych inwestycji to przebudowa DW 114 na odcinku Brzózki-Trzebież. To popularna trasa nad Zalew Szczeciński, często wykorzystywana przez mieszkańców aglomeracji szczecińskiej, mieszkańców powiatu i turystów.

Inwestycja dofinansowana zostanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jej wartość to 34,8 mln zł. Dofinansowanie wyniesie niemal 30 mln zł. Samorząd województwa  zapewni wkład własny - ponad 5,3 mln zł.

Na odcinku ponad 11 km jezdnia zostanie poszerzona i zyska nową nawierzchnię Roboty obejmą całą infrastrukturę: budowę/przebudowę zatok autobusowych, elementów spowalniających ruch, oświetlenia ulicznego, kanalizacji.

W Warnołęce, Brzózkach i Trzebieży powstanie nowa kanalizacja deszczowa. Zaplanowano budowę lub przebudowę sześciu zatok autobusowych, chodników oraz budowę elementów spowalniających ruch. Przebudowane zostaną również linie energetyczne, telekomunikacyjne oraz wodociąg.

(g)

Na zdjęciu: skrzyżowanie DW 114 i 115 w Tanowie.

Fot. UMWZ

 

 

 

Drogi w powiecie polickim do przebudowy

Komentarze

rowe
A ścieżka rowerowa z Dobieszczyna do N.Warpna?
2018-04-03 07:04:49
Mariusz
Do tych świetnych dróg w powiecie polickim dopiszcie drogę Dobra -Głębokie. Jadac 50 km/ h tipsy odpadają a mózgi doznają wstrząsu. Droga powinna byc zamknięte dla normalnego ruchu, dziura na dziurze i połatane jak ser, wstyd dla powiatu i bolączka dla mieszkańców.
2018-04-03 02:19:50
benek
A droga powiatowa na odcinku Ustowo - Siadło Górne, którędy kursuje autobus linii 70 to kiedy zostanie ukończona? Czy w Koszalinie cokolwiek wiedzą na ten temat?
2018-04-02 13:18:42
Do Antydebil
W/W DROGA NIE JEST DROGĄ WOJEWÓDZKĄ.BĘDZIE ROBIONA W TYM ROKU Z INNYCH FUNDUSZY.POZDRAWIAM
2018-04-02 08:51:37
Antydebil
Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie ....hmmm to przepraszam w Koszaline wiedzą lepiej które drogi w powiecie polickim są do naprawy??? Widocznie nikt z Koszalina nie jechał z Polic do Szczecina przez Przęsocin,gdzie natężenie ruchu jest wielokrotnie większe niż na wymienionych w artykule odcinkach,a gdzie podczas przejazdu ze względu na stan nawierzchni wypadają plomby z zębów. Może lepiej orientuje się w stanie nawierzchni dróg ktoś kto mieszka w powiecie Piolickim niż ktoś z Koszalina???
2018-04-01 23:03:08

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie