Sobota, 18 maja 2024 r. 
REKLAMA

Dramatyczne zdarzenie w szkole w Szczecinie. Uczeń i nauczyciel zatruci tlenkiem węgla

Data publikacji: 11 kwietnia 2024 r. 13:02
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2024 r. 23:01
Dramatyczne zdarzenie w szkole w Szczecinie. Uczeń i nauczyciel zatruci tlenkiem węgla
Uczeń i jego nauczyciel zawdzięczają życie dwóm funkcjonariuszom sierż. szt. Matuszowi Bieleckiemu oraz posterunkowemu Szymonowi Kużniewskiemu. Fot. KMP Szczecin  

W jednej ze szczecińskich szkół doszło do zatrucia tlenkiem węglem. Poszkodowany został uczeń i nauczyciel gry na instrumencie, którego policjanci znaleźli nieprzytomnego w pomieszczeniu szkolnym. Gdyby nie ich błyskawiczna reakcja, zdarzenie mogło mieć tragiczny skutek, wszak tlenek węgla to cichy zabójca.

- Do zdarzenia doszło w miniony poniedziałek, 8 kwietnia ok. godziny 20 - mówi nadkomisarz Anna Gembala z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie. - To pomieszczenie znajduje się w piwnicy jednej ze szkół, jest wynajmowane przez jednego z nauczycieli do prywatnych lekcji gry na instrumencie.

Tylko szybka interwencja policjantów z Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie uratowała nauczycielowi życie. Patrolowali rejon śródmieścia, gdy usłyszeli przejmujący płacz dziecka. Udali się na miejsce i zobaczyli roztrzęsionego mężczyznę z płaczącym synem na rękach. Chłopiec zasłabł w czasie lekcji gry na instrumencie. Mundurowi dowiedzieli się od niego, że w piwnicy jest jeszcze nauczyciel, który nie może sam wyjść na zewnątrz. Gdy policjanci wbiegli do środka, zastali leżącego na ziemi mężczyznę, który miał drgawki, tracił przytomność i nie mógł się samodzielnie poruszać. Policjanci natychmiast wynieśli go na zewnątrz, gdzie przejęli go ratownicy medyczni.

W szkole pojawiła się również straż pożarna.

- Interwencja odbyła się przy ul. Kurkowej w Szczecinie między godziną 20.29 a 22.11. Na miejscu pojawił się jeden zastęp Państwowej Straży Pożarnej. Poszkodowane zostały dwie osoby, w tym dziecko - relacjonuje st. kpt. Franciszek Goliński, rzecznik prasowy Komendanta Miejskiego PSP w Szczecinie. - Wykryto podwyższone stężenie tlenku węgla. W trakcie działań wyłączono piec gazowy. Na miejsce przybyło także pogotowie gazowe, które wykryło nieszczelności instalacji gazowej.

Warto dodać, że tlenek węgla to bezwonny, bezbarwny, toksyczny i śmiertelnie niebezpieczny gaz.

Nauczyciel i jego uczeń trafili do szpitala. Interweniowały dwa zespoły ratownictwa medycznego.

- Na miejscu wezwania znajdowali się poszkodowani: 8-letni chłopiec, po utracie przytomności, z objawami zatrucia tlenkiem węgla i 49-letni mężczyzna, również po utracie przytomności, także z objawami zatrucia tlenkiem węgla - informuje Natalia Dorochowicz, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. 

Życiu poszkodowanych już nic nie zagraża.

W szkole wszystko jest już pod kontrolą, pomieszczenie, w którym doszło do wypadku, jest wyłączone z użytkowania, w placówce wyłączony jest również gaz - dowiedzieliśmy się nieoficjalnie.

Policjanci z Komisariatu Policji Szczecin Śródmieście nadal prowadzą postępowanie mające wyjaśnić okoliczności i przyczyny tego zdarzenia. ©℗

(kel)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Aga
2024-04-13 21:05:34
Coś pięknego.Komentty od szeryfów ,sfrustrowanych nauczycieli,niespełnionych muzyków ,speców od BHP,skargi do prezydenta i boga a sedno jest inne: po prostu wypadek z udziałem czadu i człowieka. Bo problemem nie jest muzykowanie w pomieszczeniach piwnicznych ale czad w piwnicy. Przecież szkoły mają sprzęt oficjalnie serwisowany przez fachowe firmy więc tu trzeba cisnąć temat.
Stary Prezydent
2024-04-12 11:10:04
Co na to Stary Prezydent Miasta, czy podejmie kroki w sprawie odwołania dyrekcji szkoły, która wydała pozwolenie na podziemny proceder edukacyjny o charakterze okołoartystycznym i paraedukacyjnym? Organ prowadzący szkołę i zarządzający oświatą i obsadą kadrową na szczeblu dyrekcji powinien natychmiast ogłosić konkurs na kompetentną dyrekcję, a nierozważną odwołać ze stanowiska. W tej sprawie zbyt wiele pytań jest do rozstrzygnięcia z tytułu kodeksów i paragrafów.
Kuratorium
2024-04-11 22:13:24
Ciekawe jak do sprawy odniesie się Kuratorium ? Czy Szkoła wynajmując pomieszczenia w piwnicy obok kotłowni nie złamała prawa i bezpośrednio zagroziła życiu dwóch osób ? Ciekawe czy rodzice wiedzieli w jakich warunkach odbywa się nauka ?
@Kurier Szczeciński
2024-04-11 19:23:29
Podsumujmy. Szkoła Legalnie/ Nielegalnie ? wynajmuje Nauczycielowi pomieszczenie w piwnicy do prowadzenia zajęć dydaktycznych ( nauka gry na Instrumencie) .Zadajmy pytania ? Czy to pomieszczenie spełniało surowe wymagania techniczne , które muszą spełniać obiekty i pomieszczenia dydaktyczne ? Czy wentylacja nawiewno wywiewna w piwnicy pozwalała na prowadzenie tam zajęć ? Dlaczego nie było czujnika czadu w kotłowni ? Czy @Kurier Szczeciński może dalej pilotować tą sprawę ?
BHP w piwnicy ?
2024-04-11 18:05:19
Jeżeli Dyrektor Szkoły wynajął Nauczycielowi pomieszczenie w Piwnicy , które nie spełnia przepisów i norm BHP to jest tak samo winny jak Nauczyciel , który naraził ucznia na utrate życia . Miejmy nadzieję, że odpowiednie instytucje przeprowadzą wnikliwe kontrole
Kurkowa ? Plastyk ?
2024-04-11 17:26:35
Przy Kurkowej jestzdaje się Szkoła Plastyczna .Czyżby kolejny pokaz NIEprzestrzegania zasad BHP w branży artystycznej ? Studentka , która uległa poparzeniu podczas wybuchu w Akademi Sztuki niestety zmarła.
Najważniejsze
2024-04-11 17:17:19
Najważniejsze że mamy Willę Lentza i Festival Bonhoeffera a także Trafostację i Rzeźnię nr 5. Yippee-Ki-Yay, Madafakers!
BHP
2024-04-11 17:07:57
Czy to pomieszczenie piwniczne na terenie SZKOŁY zostało dopuszczone do prowadzenia zajęć dydaktycznych i spełniało wszelkie standardy ? Podejrzewam, że absolutnie nie a zatrucie "czadem" jest tego najlepszym przykładem . Co na to Dyrekcja Szkoły , która wynajeła to pomieszczenie ?
Bieta
2024-04-11 16:44:54
Kurkowa jest na Starym Mieście. Dziecko o tej porze uczy się w piwnicy ? Co z kontrola urządzeń gazowych ? W naszej spółdzielni urząd,enia są kontroliwane co pół roku. Tam gdzie uczą się dzieci , powinno to być bardzo dokładnie sprawdzane. Chyba ojciec już go tam nie pośle.
Nauka w piwnicy
2024-04-11 15:15:03
W piwnicy składuje się piwo. Nauka w piwnicy i pomieszczeniach zagłębionych odbywa się w Państwowej Szkole Muzycznej 1 stopnia przy ulicy Wojska Polskiego 113. Zajmuje ona stuletnią willę z 1898 roku, której małe pomieszczenia hotelowe służyły związkom zawodowym hodowców bydła. Czas najwyższy aby placówka ta znalazła godną siedzibę spełniającą warunki BHP i wymogi edukacyjne dla dzieci i młodzieży, gdyż jako zabytek historii nadaje się na muzeum lub placówkę hotelowo-gastronomiczną.
2024-04-11 14:57:38
Nie rozumiem , nauczyciel to ten z lewej czy prawej ?A który to uczeń?
Dane
2024-04-11 14:02:08
Co na to dyrekcja szkoły, a przede wszystkim - której szkoły?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA