Wtorek, 05 grudnia 2023 r. 
-1 szczecin
REKLAMA

Dożynki odwołane. Nie wszędzie świętują

Data publikacji: 06 września 2016 r. 16:13
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:14
Dożynki odwołane. Nie wszędzie świętują
 

Na Jasnej Górze rolnicy już dziękowali Matce Boskiej za tegoroczne plony, w wielu gminach też odbywają się dożynki. Nie wszyscy rolnicy jednak mają powody do zadowolenia.

W tym roku rolnikom cały czas wiatr wiał w oczy, a aura nie była łaskawa. Zimą brakowało śniegu i wiele upraw ozimych wymarzło. Musieli ponownie obsiać pola. W maju uprawy niszczyła susza, a potem przyszły ulewy. I znów wiele upraw zostało zniszczonych, a do niektórych jeszcze dziś nie można dojechać. W południowej części województwa jest trochę lepiej, chociaż – mimo iż to już wrzesień, jeszcze nie wszystkie plony zostały zebrane.

– Nam udało się zebrać wszystko – mówi rolnik z gminy Szczecinek Jan Lis. – Zbiory nie są takie, jakich byśmy chcieli, są o wiele niższe i gorszej jakości. Zbóż mam niewiele, większość zasiewów to kukurydza. Cały zbiór przeznaczam na paszę.

Rolnicy z gminy Szczecinek już obchodzili święto plonów. Czekają teraz na uroczystości powiatowe, które odbędą się 17 września. Nie wszyscy mieli tyle szczęścia. Na polach w niektórych gminach, m.in.: Darłowo, Malechowo i Postomino, stoi woda. Ciężki sprzęt nie wjedzie, bo ugrzęźnie. Tam dożynki odwołano.

– W imieniu własnym i radnych gminy Darłowo informuję, że postanowiliśmy odwołać zaplanowane na dzień 3 września 2016 r. Dożynki Gminne w miejscowości Kowalewice – napisał na portalu gminy Darłowo wójt Radosław Głażewski. – Święto Plonów to najważniejsze święto rolników, ukoronowanie ich całorocznego trudu, okazja do radosnego wspólnego świętowania, o co byłoby trudno w obliczu strat, jakie ponieśli rolnicy w tym roku. Jest to niełatwa decyzja, ale rozumiejąc sytuację ,w jakiej znaleźli się rolnicy z naszej gminy, jedyna jaką możemy podjąć.

Specjaliści z Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach twierdzą, że jakość zbieranego ziarna jest słaba, ziarno jest porośnięte. Zarząd Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej prosi Ministerstwo Rolnictwa o pomoc dla rolników. Spadek jakości i ilości zbieranych plonów oznacza niższe wpływy dla rolników, co z kolei może spowodować utratę płynności finansowej zagrażającej ich egzystencji. Ministerstwo obiecuje, że zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich za 2016 r. mają być wypłacane w połowie października. Zdaniem samorządu rolniczego – to może nie wystarczyć. Potrzebne są jeszcze inne działania. ©℗

Tekst i fot. (bar)

Na zdjęciu: Rolnicy z gminy Szczecinek już obchodzili swoje święto. Nie wszyscy gospodarze jednak będą w tym roku świętować.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

cap kościelny
2016-09-06 19:24:06
"... aura nie była łaskawa..." Za mało na tace dawali i któraś Matkobosko nie była łaskawa....a nie aura!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA