środa, 25 listopada 2020r.

Dotacje na zabytki

Data publikacji: 2018-02-09 12:27
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:03
Dotacje na zabytki
 

Z tegorocznej puli pieniędzy przyznawanych jako dotacje na prace konserwatorskie, renowacyjne lub roboty budowlane przy zabytkach w Szczecinie ponad połowa przeznaczona zostanie na takie przedsięwzięcia przy trzech budowlach w mieście. Środki trafią też tradycyjnie, ale w mniejszej nieco skali, na tego rodzaju inwestycje w kilku szczecińskich kościołach  Tak zdecydowali radni przy podziale łącznie kwoty 2 mln 230 tys. zł, podejmując stosowną uchwałę na ostatniej sesji. 

Dzięki dotacjom, choć ich skala co roku jest zbyt mała w stosunku do potrzeb, możliwa jest poprawa stanu technicznego historycznych budynków. Ich utrzymanie wymaga w każdym przypadku sporych nakładów. Rokroczna pula dzielona przez daną gminę to jedno. Środki na te cele ma w swojej dyspozycji także samorząd województwa. Urząd marszałkowski ogłosił właśnie nabór wniosków. Zainteresowani uzyskaniem takiego wsparcia finansowego mają czas na ich złożenie do końca lutego. W konkursie do podziału jest 1,4 mln zł. W tym jednak przypadku maksymalna wnioskowana kwota dotacji na jedno zadanie nie może przekroczyć 40 tys. zł. Po raz pierwszy w tej perspektywie budżetowej Unii Europejskiej na ten cel środki zapisane są także w Regionalnym Programie Operacyjnym. Wsparcie w wysokości ponad 40 mln zł pozwoli na renowację 22 zabytków na Pomorzu Zachodnim. Pomoc trafiła w sumie do 11 parafii, 8 gmin i 1 stowarzyszenia. Prace przy obiektach zabytkowych mogą również zostać dofinansowane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Na ochronę zabytków i budownictwa tradycyjnego z niego z kolei zabezpieczona została kwota 7,5 mln zł.

Wracając na szczecińskie podwórko i podzieloną przez radnych pulę, dotacjami wsparte będą rozpoczęte już inwestycje prace budowlane i konserwatorskie m.in. obejmujące konserwację więźby dachowej i wymianę pokrycia dachu kościoła pw. Matki Bożej Jasnogórskiej przy ul. Orawskiej, rozpoczętych w trybie pilnym w zeszłym roku (250 tys. zł), a np. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy pl. Zwycięstwa prace przy drugiej połaci dachu wieży (200 000 zł). Kwotami po 220 tys. w każdym przypadku dofinansowane zostaną roboty budowlane i konserwatorskie dachu kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Juliusza Słowackiego oraz w zespole zabudowy kościelnej (budynki parafii, dawnej szkoły i szkoła wraz z kościołem pw. Niepokalanego Serca NMP, przyległym ogrodem i terenem starego cmentarza) wraz z pielęgnacją drzewostanu na Stołczynie przy ul. Kościelnej. Na wykonanie dokumentacji prac konserwatorskich i budowlanych kościoła pw. Najświętszej Rodziny tamtejsza parafia przy ul. Klonowej otrzyma 30 tys. zł. Natomiast do parafii na Warszewie przy ul. Szczecińskiej trafi 80 tys. zł jako dofinansowanie konserwacji więźby i wymianę pokrycia dachu wieży kościoła pw. św. Antoniego z Padwy. 

Ponadto w tym roku kwota 505 tys. zł przekazana zostanie Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie na odrestaurowywanie jej siedziby z budynkami remizy przy Ul. Grodzkiej. Pół miliona złotych z budżetu miasta trafi do Akademii Sztuki z przeznaczeniem na roboty konserwatorskie w przejętym przez tę uczelnię gmachu dawnego Pałacu Ziemstwa Pomorskiego przy al. Niepodległości. A 225 tys. zł ma pokryć część kosztów robót remontowych i konserwatorskich elewacji zabytkowego budynku przy ul. Spedytorskiej, który jest siedzibą Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. ©℗

Mirosław WINCONEK

Fot. Mirosław WINCONEK

Komentarze

@ gg
2018-02-09 22:46:13
Parafianie to też podatnicy.
?
2018-02-09 13:55:24
Ciekawa hipokryzja kosciol w wiekszosci jest antyunijny a kase bierze, buhhahaha ,moze bezdomni jakies auta jeszcze oddadza?W USA miliarder jest w stanie wysłać jeden samochód na Marsa, w Polsce bezdomny jest w stanie wysłać dwa samochody do Torunia.
gg
2018-02-09 13:54:24
Remonty kosciolow to niech panstwo watykan im sponsoruje oraz parafianie a nie podatnicy

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ