Wtorek 16 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Wieża Bismarcka – zabytek w obrocie wirtualnym [GALERIA]

Data publikacji: 2017-07-05 23:30
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:44
Wieża Bismarcka – zabytek  w obrocie wirtualnym
 

Sprzedana przed laty za bezcen przez władze Szczecina. Niszczeje i jedynie kolejne oferty jej sprzedaży krążą w anonsach biur pośrednictwa nieruchomości i po internecie. Mowa o dawnej wieży Bismarcka na gocławskim Zielonym Wzgórzu.

Z przytroczonej od lat do fasady tabliczki nad zaspawanym kawałem blachy w dawnym wejściu do wieży wieje grozą: „Obiekt w ruinie. Wejście grozi niebezpieczeństwem. Wstęp wzbroniony". Dookoła na zboczach Zielonego Wzgórza wśród drzew od lat walają się wielkie kamienne bloki, fragmenty z sypiącej się budowli. Właściciel wciąż szuka kupca, choć całkiem nie tak dawno jeszcze snuł wizje urządzenia w zabytkowej budowli pensjonatu z restauracją. Niszczejąca od dawna wieża Bismarcka na szczecińskim Gocławiu, której miasto bezpowrotnie się pozbyło za sprawą nieudolnie sporządzonej umowy, co jakiś czas wystawiana jest na sprzedaż. ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 6 lipca 2017 r. 

Mirosław Winconek

Na zdjęciu: Wieża Gocławska na Zielonym Wzgórzu w rękach prywatnych jest od 16 lat. Stoi bezużyteczna, niszczeje.

Fot. Mirosław Winconek 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Magister
2019-03-20 14:03:10
Wg nieoficjalnych informacji biezacych na temat wiezy, tocza sie negocjacje pomiedzy wlascicielami a dwoma nowymi kontrahentami o zakup nieruchomosci za cene zblizona do 700 tys Euro.
Quistorp
2018-04-26 08:36:55
Będę się powtarzał. Już nie jeden raz pisałem na ten temat. Był synem księcia jednego z plemion germańskich Skirów. Ich plemię miało stanowić główny człon piechoty w armii zbudowanej przez Attyle, wodza Hunów. Odoaker był jeszcze w czasach młodości jednym z jego oficerów. Pochodził dokładnie z ziem jak jego nazwaa wskazuje Ø-der Acris/ O-der Acker. Nazwa skandynawska. Duńska.Czyli pochodził z ziem,akrów, u ujścia Odry! Jest to czas pochodu na zachód wielkiej Armii Attyli. W wymuszonych sojuszach, był związany z jego Armią. Armią Attyli. Attyla potrafił wymusić na cesarstwie Wschodnio-Rzymskim roczne trybuty w złocie za ochronę. Nie udało mu się pobić wojsk Rzymskich i Wiecznie zwalczających się Ostrogotów z Wizygotami( Gotów zachodnich z Gotami wschodnimi) pojednanych , pod presja wspólnego wroga, pod dowództwem Rzymskiego wodza Aecjusza. Wielka bitwa na polach Katalaunijskich. Dzisiaj pogranicze Belgii/Francji w roku 451. Jeszcze większa niż ok. 1000 lat później bitwa pod Grunwaldem. Obie strony poniosły klęskię i ogromne straty. Dwa lata później Attyla , został zamordowany. Ale Sława Wodza z nad Odry, który domagał się zapłaty dla swoich żołnierz (z Wyspy Rugia!) w naturze, nadaniami ziemskimi Odoakera pozostała. Jego dalsza kariera wojskowa była już związana z Rzymem. Należał do oddziału pretorian w cesarstwie zachodniorzymskim, musiał więc być jedną z bardziej zaufanych osób dowódcy, za którego ochronę odpowiadał. Następnie doszedł do jednego z najwyższych stopni wojskowych – magister militum, czyli głównodowodzący armii polowej cesarstwa. W roku 476 n.e. dochodzi do przewrotu pałacowego, a Odoaker – stojący na czele spiskowców, zostaje obwołany królem 23 sierpnia tego samego roku. Ostatni cesarz zachodniorzymski Romulus Augustus (nieletni chyba dwunastolatek, gówniarz) zostaje zdetronizowany, a następnie wygnany do Castellum Lucullanum (dzisiejszy Neapol).Odoaker pierwsze co zrobił odesłał insygniów władzy cesarskiej cesarzowi wschodniorzymskiemu Zenonowi, w zamian ,za uznanie jego praw do bycia Rzymianinem. Musiał , dalej toczyć wojny . Między innymi z Teodorykiem. Przegrał. Teodoryk, został zwycięzcą. Jego mauzoleum , wybudowano w Rawennie. Dzisiejsze Włochy. To własnie ta historia Odoakera, z wysp. u ujścia Odry walczącego z Teodoryka, była motywem przewodnim w nadaniu architektonicznym tej wieży. Autorem był architekt Weiss. Materiał kamienny, to żużel z pobliskiej huty żelaza Krafta, na Stołczynie. Takich wież widokowych w ówczesnych latach po bismarkowskich , wybudowano w całych Niemczech ponad 400!. Ta Na Gocławiu jest najpiękniejszą. I co najważniejsza , Pokazuje związki tych ziem z Rzymem. Za Naszych czasów anno Domini 2018 Też. I To naszych włodarzy ZOBOWIĄZUJE!
gryffi
2018-04-15 08:27:11
Miasto nie zatrzymało SOŁDKA to i doprowadzi do tego, że Wieża się rozsypie. Przeganił nas Gdańsk, Wrocław i inne miasta, ale mają tam magistraty ze zdrowym myśleniem, z pomysłami, z wizją...... .
Obs.ryver
2017-07-07 09:33:49
Podobna sytuacja na terenie dawnej CENTRALI RYBNEJ. Miał powstać "szklany biurowiec" a jes składowisko rupieci, skład rdzewiejących maszyn drogowych z demobilu, nagrobki, handel węglem, piaskiem i ogólna rupieciarnia...Tuż przy wjeżdzie do centrum , przy Moście Długim.
OtoJa
2017-07-06 22:03:19
A miasto nie może odkupić wierzy? Wiadomo, że finansowo to się nie kalkuluje, ale jakby nie patrzeć to jest zabytek, który można odkupić
HogoFogo
2017-07-06 11:35:37
Zabytek? No a co na to miejski konserwator zabytków? "Nie da się"?
wieża
2017-07-06 10:43:03
Tylko, czy magistrat ma kontakt do obecnego właściciela i wie kto to. Gdy na prywatnej działce ktoś podrzuci śmieci, to od razu jest wezwanie od straży miejskiej, straszenie mandatami, a tutaj ani be, ani me.
Wieza Bismarcka
2017-07-06 09:23:43
Dlaczego "Miasto" nie neka obecnego wlasciciela kontrolami Strazy Miejskiej lub innych sluzb. Zawsze mozna znalezc powod do nalozenia mandatu potem grzywny. Tak by wlasciciel stracil cierpliwosc do nieruchomosci sprawiajacej coraz wieksze klopoty.A jednoczesnie ponowic chec odzyskania. Tylko czy "Magistrat"ma pomysl co dalej? Pozdrawiam Marek mieszkaniec Bukowa

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA