Sobota 21 maja 2022r. 
REKLAMA

Doświetlone przejścia

Data publikacji: 2017-02-02 16:18
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:27
Doświetlone przejścia
 

Wyraźnie pojaśniało wieczorami w rejonie dziewięciu - na razie - przejść dla pieszych w Szczecinie. Zakończyły się prace związane w montażem specjalnych urządzeń naświetlaczy w miejscach szczególnie niebezpiecznych.

- Teraz przejście na drugą stronę jezdni jest bardziej komfortowe, a sytuacji zagrażających życiu pieszych powinno być dzięki poprawie widoczności dużo mniej - przekonuje Hanna Pieczyńska, rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego.

Dodatkowe oświetlenie przejść dla pieszych to tzw. naświetlacze LED o odpowiedniej barwie i ustawieniu światła. Jak wyjaśnia H. Pieczyńska, ZDiTM wspólnie z policją i Strażą Miejską wytypował miejsca szczególnie niebezpieczne i to tam pojawiły się elementy tak dobrane i ukierunkowane, aby wytworzyć pozytywowy kontrast jasnej sylwetki pieszego na tle ciemniejszej jezdni. Układ oświetlenia jest specjalnie zaprojektowany dla każdego miejsca, tak by uzyskany został efekt silnie rozjaśnionego pasa wokół przejścia, co zwraca szczególną uwagę kierowców. Jednocześnie, by uniknąć nagłego „olśnienia" zmotoryzowanych, zastosowane są specjalne oprawy o asymetrycznym rozesłaniu strumienia świetlnego.Dodatkowe oświetlenie pojawiło się na razie na jednym z przejść przy ul. Szafera (na wysokości budynku ul. Szafera 128A), ul. Cukrowej przy Uniwersytecie Szczecińskim oraz na przejściach u zbiegu ulic Witkiewicza – Kaliny, Goleniowska – Goplańska, Anieli Krzywoń – Miernicza, Batalionów Chłopskich – Żołędziowa, Metalowa – Walczaka, Wielkopolska – Wąska i na ul. Zaleskiego, którą przecina parkowa al. Fałata.

Wykonawcą była firma Enea Oświetlenie Sp. z o.o., a koszt tego zadania to 153 tys. zł.

Jak zaznacza Hanna Pieczyńska, rzeczniczka prasowa ZDiTM, program będzie kontynuowany. Zorganizowane zostaną kolejne spotkania z funkcjonariuszami policji, strażnikami miejskimi i pracownikami wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska w urzędzie miasta, którzy odpowiadają za organizację ruchu, by wspólnie ustalić listę kolejnych miejsc, w których ten program poprawy bezpieczeństwa na miejskich drogach, głównie pod kątem bezpieczeństwa pieszych, mógłby być realizowany w praktyce. Gdzie i kiedy zamontowane zostaną kolejne takie naświetlacze przy przejściach dla pieszych, uzależnione jest od środków, jakie ewentualnie w tym roku będzie miał do dyspozycji z budżetu samorządowego ZDiTM.

(MIR)

Na zdjęciu: Dodatkowe oświetlenie pojawiło się na razie w kilku miejscach.

Fot.: (ZDiTM)

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Dbajmy o wlasne bezpieczenstwo ! !
2017-02-03 11:34:29
Nie mowiac juz o tym, ze WSZYSCY PIESI poruszajacy sie o zmroku, wieczorami czy noca...powinni miec chocby na rekawach - pozakladane opaski odblaskowe !!
Dodatkowe rozwiazania...
2017-02-03 00:29:44
A te biale czy czerwone pasy, maja rowniez w sobie srodki... o zawartosci odblaskowej ? I mozna rowniez na znaku drogowym / przejscie dla pieszych / zamontowac: migajace 3-4 male pomaronczowe lampki, wlaczajace sie juz na chodniku przy krawezniku - jak tylko pieszy zacznie przechodzic !!
doswietlenie
2017-02-02 20:28:13
Kiedy zostanie oświetlona kładka dla pieszych nad ul.Wilczą/

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA